Infarktový závěr se šťastným koncem. Hlubina - Prostějov 5:3

03.02.2020

K dalšímu ligovému střetnutí přijel do Ostravy tým Prostějova, který sice byl v tabulce až na devátém místě, přesto se očekával náročný zápas. Což ostatně před samotným zápasem prorokoval vedoucí áčka Vladimír Konečný, který navíc musel hledat alternativu za nemocného Pavla Marka...

První dvojici namíchal stejně jako před dvěma týdny, na desku se postavili Tomáš Rechtoris (521) a Jan Žídek (549). Ani jeden z našich borců nezačal špatně, Tom získal první dráhu s přehledem, Honza bohužel na 140 prohrál o jediný kolek. Smolný vstup do utkání ho ale nerozhodil, hned následující třicítku urval pro sebe a srovnal. Tomáš v tu chvíli navyšoval vedení již na 2:0 potom, co podruhé v řadě předvedl výbornou dorážku. Nic však nebylo rozhodnuto, druhou šedesátku načal Tomáš slabšími plnými, zatímco hostující Michal Smejkal zapsal rovnou stovku. V dorážce si náš hráč navíc nešťastně vyrazil "čest práci" a to ho stálo spoustu hodů - 2:1. Jan mezitím potvrzoval svou dobrou aktuální formu, drahou 142 obrátil průběžný stav ve svůj prospěch. Závěrečná třicítka byla řekněme hořko-sladká. Zatímco Honzovi při slabší dráze pomohl k zisku bodu i nezdar Karla Zubalíka, Tomáš bod "odmítl", když v dorážce spáchal tři chyby a nedostal se tak k hodu do plných, který by mu zajistil vítězství. Takto to bylo "pouze" 1:1 o 9 kolků pro domácí.

V prostřední dvojici vedle sebe nastoupili Martin Marek (578) a Petr Basta (539). Martin měl za soupeře Jana Pernicu, se kterým už doma jednou o body bojoval a podlehl mu, dnes měl šanci na odvetu. A vykročil za ní tím nejlepším možným způsobem, první dráhu vyhrál o kolek, druhou o kuželek dvacet. Petr se na protějších drahách postavil Aleši Čapkovi a stejně jako jeho spoluhráč se dostal do vedení v poměru 2:0, když postupně docílil skvělých 141 a 145 kuželek. Fantastický start obou ostravských. Po změně stran však Petr trochu ubral ze svého tempa, čehož jeho rozjetý soupeř využil. Jednička mu sedla náramně a drahou 161 umazal náskok, který si Petr vydobyl v úvodní šedesátce. Hráči Hlubiny však k zisku bodu stále stačilo poslední dráhu i zremizovat. Skvěle hrající Čapka ale nepřipustil žádné drama, další vydařenou drahou duel otočil a získal druhý bod pro Prostějov. Martin naopak svou třetí třicítkou definitivně zlomil odpor hostujícího Pernici, v dorážce si pomohl dvěma hodovkami a bylo rozhodnuto - 3:0. Závěrečná dráha v jeho podání už byla pouze o tom, na jaké cifře se zastaví jeho dnešní výkon. Po sto dvaceti hodech na počítadle svítilo číslo 578, což je k dnešnímu dni nejlepší výsledek domácího hráče dosažený na kuželně v Porubě. Průběžný stav po dvou třetinách zápasu byl 2:2 o 56 kuželek pro ostravské.

Při absenci Pavla Marka dostal na konci důvěru Přemek Žáček (549) a s ním Michal Zatyko. Přemek zahájil své dnešní vystoupení, stejně jako Martin, vítěznou drahou o jediný kolek, což se nakonec ukázalo jako jeden z klíčových momentů duelu. Jeho soupeř, Miroslav Znojil, ale vzápětí srovnal. Oba soupeři si počínali velmi dobře a jejich souboj se musel líbit (283:290). Naproti tomu Michal se od začátku trápil, slabé plné doplnila dorážka se spoustou nepřesností a jeho soupeř Roman Rolenc díky tomu rychle umazal 23 kuželek ze ztráty svého týmu. A když i druhou třicítku odstartoval milovník nohejbalu podobně jako tu úvodní, rozhodl se vedoucí týmu pro střídání. V nezáviděníhodné situaci šel na plac Václav Rábl. S ohledem na aktuální průběh utkání se není čemu divit, že i jeho úvodní hody byly velmi rozpačité a náskok se začal povážlivě rozplývat. Po šedesáti hodech neměla dvojice Zatyko/Rábl ani bod, na počítadle se navíc smrskl náskok na jednu jedinou kuželku. 

Začínalo se tedy téměř od nuly a velmi slušně zaplněná porubská kuželna se mohla těšit na infarktový závěr utkání. Přemek zvládl tíhu okamžiku a po třech drahách se opět ujal vedení, bohužel Václav v tentýž moment definitivně ztratil možnost bodovat - 0:3. Pro to, aby mohl domácí tým pomýšlet na celkové vítězství, potřeboval bezpodmínečně Přemkův triumf. Ten nakonec také přišel, ale rodil se ztěžka. Ve velmi nervózní a vypjaté koncovce se hromadily chyby na obou stranách a za neuvěřitelně vyrovnaného průběhu rozhodovaly oba duely až poslední hody. Přemek nakonec zuby nehty udržel těsnou výhru (549:547). Václav, a s ním i celý tým Hlubiny, si v závěru vybral neskutečnou porci štěstí. Vaškův soupeř měl dva hody na to, aby dorazil pravou zadní dámu, a dostal se ještě k hodu do plných, kterým by pravděpodobně strhl výhru na stranu hostů. To se však nestalo a když Václav posledním hodem hodil pětku, bylo rozhodnuto o těsném vítězství Unie v poměru 5:3 o pouhých šest kuželek. Ostravané si tak mohli zhluboka oddechnout a užít si vítězný pokřik.