Áčko vyhrálo v Bohumíně 7:1 v novém rekordu kuželny!

20.01.2020

Měsíc dlouhá zimní přestávka skončila a kolotoč ligových zápasů se znovu roztáčí. Na úvod jarních bojů čekala na áčko zrekonstruovaná bohumínská kuželna a obměněný kádr, který posílil například o přeborníka Lukáše Modlitbu, jehož poslední domácí výkony budily respekt. Jenomže ligové zápasy mají zcela jiný náboj, než soutěž jednotlivců...

Pro toto střetnutí měl vedoucí Vladimír Konečný k dispozici všechny své hráče a do první dvojice, pro některé možná překvapivě, poslal Tomáše Rechtorise (551) a Jana Žídka (576). Tomáš, který na bohumínské kuželně odehrál nespočet zápasů ještě v dresu Michálkovic, byl nasazen právě na Modlitbu, Honza nastoupil proti Vojtěchovi Záškolnému, tedy hráči s nejlepším průměrem na domácí kuželně. Hodně těžký začátek! Aspoň na papíře. Jak již totiž bylo zmíněno, start v ligovém utkání, to je zodpovědnost. V zápase, ve kterém na vás spoléhá pět spoluhráčů, zkrátka nechcete zklamat, a to už může s psychikou hráče nehezky zamávat. A to se také stalo, velký favorit duelu Modlitba se protrápil první drahou (115) a Tomáš (143) se dostal do vedení. Ani po změně drah se obrázek hry ze strany bohumínského hráče příliš nezměnil a domácí tak sáhli ke střídání. Nově nastoupivší Petr Kuttler se štěstím srovnal. Zlomový moment nastal vzápětí, Tomáš po vyrovnaných plných předvedl fantastickou dorážku (72) a vytvořil si tím rozhodující náskok. Závěrečnou třicítku Tom sice těsně nezískal, ale mrzet ho to nemuselo. Díky rozdílu dvaapadesáti kolků připsal na konto Hlubiny první bod. Honza, který měl od prvních hodů mohutnou podporu spoluhráčů sedících hned za jeho zády, začal výborně, dráha 149 mu zajistila vedení. Druhá třicítka měla podobný scénář jako ta Tomášova, i Jan těsně podlehl a bylo srovnáno. Smolný moment Honzu nerozhodil, po změně stran předvedl další parádní dráhu (144) a znovu vedl. Poslední série třiceti hodů vyzněla lépe pro domácího hráče, který srovnal na konečných 2:2, ale na bod přesto nedosáhl. Honza v tomto utkání potvrdil svou skvělou formu, díky téměř bezchybné hře a vynikající dorážce (222) svého soupeře o 25 kuželek udolal a stal se hráčem utkání.

Takovýto průběh jistě nečekal ani ten největší optimista, nicméně vedení 2:0 o 77 kuželek bylo na světě a další dvojice ve složení Martin Marek (565) a Přemysl Žáček (552) mohla jít na dráhy s o to větším klidem. Martin, který bohumínskou kuželnu nemá zrovna dvakrát v oblibě nastoupil proti Stanislavu Sliwkovi, Přemek měl za soupeře Aleše Kohutka, kterému před dvěma týdny jen těsně unikl postup na krajský přebor jednotlivců. Nejmladší člen týmu hostí začal nad očekávání, po plných (99) vedl o jedenáct kuželek, jenomže v dorážce byl lepší domácí borec. Přesto měl Martin stále šanci na zisk setového bodu, musel však posledním hodem do plných hodit minimálně šestku. Přišla sedmička a s ní i vedení 1:0. Následující dráha se nesla ve stejném duchu. Vypracovaný náskok do plných, pokažená dorážka, přesto zisk bodu - 2:0. Druhou šedesátku načal Martin opět slušně, dokonce i dorážka byla v jeho podání lepší než na předešlých drahách. Stejně tak se však dařilo i Sliwkovi, který snížil na 1:2 a zadělal na drama. Pro diváky to byla vzrušující podívaná. Martin nezachytil nástup domácího hráče a po patnácti hodech přišel o svůj náskok. Rozhodnout tak musela dorážka a v té exceloval hráč ostravského celku. Hned zkraje se mu povedly čtyři "dvouhoďáky", kterými zlomil odpor svého soupeře a zvítězil. Přemek se se svým soupeřem od prvního hodu tahal o každý kolek, výsledkem tomu bylo vedení hostujícího kuželkáře 103:98. V následné dorážce si Přemek sice dovolil třikrát "ujet", jenže Kohutek hozenou rukavici nezvedl a do vedení tak šel hráč v bílém. Druhá třicítka už nenabídla tak zběsilý start, ale kvalitu rozhodně neztratila. Přemek přidal v dorážce a drahou 141 navýšil na 2:0. Po změně stran si však i on vybral svůj dílek smůly, domácí Kohutek třetí dráhu vyhrál o jediný kolek a jejich souboj zdramatizoval. K obratu ale potřeboval bohumínský hráč umazat ztrátu osmi kuželek, která se po plných navíc ještě rozrostla na kuželek jedenáct. Tento náskok i díky chybujícímu Kohutkovi Přemek uhájil a zvýšil už na 4:0 pro Hlubinu.

Za už téměř rozhodnutého stavu přišla na řadu poslední dvojice dne - Michal Zatyko (553) a Pavel Marek (538). Michal nastoupil k soutěžnímu utkání naposledy proti Zábřehu, tedy před více než dvěma měsíci. Možná i proto mu chvíli trvalo, než se dostal do tempa. Po první dráze prohrával a musel dohánět ztrátu. Druhou dráhu ale rozjel fantasticky, 106 kolků do plných sice doplnila slabší dorážka, důležitější však bylo srovnání na 1:1. Michal z plných dokázal vytěžit i na další dráze, podruhé se přehoupl přes hranici sta kuželek a tím si vytvořil pohodlný náskok před dorážkou. Ta mu ani v tomto případě nevyšla podle představ, navíc přišly i chyby, přesto Michal nakonec náskok uhájil. Hra do všech kuželek dnes hostujícímu hráči až na první dráhu šla znamenitě. Za posledních patnáct hodů do plných by se nemusel stydět ani interligový hráč (113). Když k tomu přidal i svou nejlepší dorážku dne, byla z toho skvělá dráha 162 a další bod na konto ostravských. Pavel v Bohumíně před dvěma týdny slavil postup v soutěži jednotlivců po skvělém výkonu (571), na který chtěl navázat i dnes. Oba soupeři začali zvolna, po plných vedl domácí Péli o tři kuželky 89:86, v dorážce pak měl mírně navrch Pavel, nakonec ale prohrál nejtěsnějším rozdílem. Ztrátu dohnal hned vzápětí, další vyrovnanou dráhu tentokrát urval pro sebe. I třetí třicítka měla dlouho vyrovnaný průběh, jenže v dorážce se Pavlovi přestalo dařit, dopustil se mnoha chyb, čehož Fridrich Péli využil a ujal se vedení s náskokem deseti kuželek. Pavel se snažil dotáhnout na svého soupeře, ten už ale drama nepřipustil, před dorážkou svůj náskok ještě navýšil a poslední naději na zvrat si Pavel v dorážce odstřelil sám třemi chybami. Byl tak jediný, kdo v tomto zápase z hostujících hráčů nebodoval. Přesto nemusel smutnit, vynikající výkon celého týmu znamenal další vysoké vítězství. Třešničkou na dortu a odměnou za předvedený týmový výkon bylo překonání stávajícího rekordu kuželny v Bohumíně. Nový rekord má nyní hodnotu 3335 kuželek.