Hlubina v dohrávce rozdrtila lídra soutěže 7:1!

28.10.2019

Fantastický týmový výkon vynesl áčku drtivé vítězství nad dosud neporaženým celkem z Přemyslovic. Domácí kuželkáři vyprovodili soupeře debaklem 7:1 a na cestu jim k tomu přibalili 237 kuželek. Po této veledůležité výhře Unie v tabulce poskočila na čtvrté místo a na čelo ztrácí pouhé dva body. Jak se zápas vyvíjel se dočtete v následujícím shrnutí.

Již tradičně se v domácím utkání na začátku představil Přemek Žáček, parťákem mu dnes byl Jan Žídek. Úvod zápasu nezachytil přemyslovický Michal Kolář, který hrál na Přemka a už po plných ztrácel 19 kuželek. Nabídnutou šancí na zisk první setového bodu domácí kuželkář nepohrdl. Podobně si vedl i Honza. Druhá třicítka už byla vyrovnanější, Přemek zopakoval výkon 138 kolků z první dráhy a i díky chybujícímu Kolářovi se ujal vedení 2:0. Honza měl soupeře na lopatě. Třemi prohozy v dorážce se však připravil o možnost jít do dvoubodového vedení. Následovala změna stran, ze které více vytěžili naši borci. Přemek po slušném úvodu ještě přidal a drahou 144 předčasně rozhodl o svém vítězství. Honza druhou šedesátku nenačal zle, jenže v dorážce se opět musel potýkat s nepřesnostmi a divákům na tribuně brnkal na nervy. Nakonec ale se štěstím dráhu získal nejtěsnějším možným rozdílem. Zisk třetí dráhy byl pro Honzu psychickou vzpruhou, což dokumentují závěrečné plné, ve kterých vybojoval rozhodující náskok (101:84). Následnou bezchybnou dorážkou dovedl duel s Radkem Grulichem do vítězného konce. Ve velké pohodě hrající Přemek si svou nejlepší dráhu (148) schoval na závěr. Celkově porazil skvělých 568 kuželek a stal se hráčem utkání.

Za průběžného stavu 2:0 a s obrovským náskokem 112 kuželek se na dráhy porubské kuželny chystala dvojice Martin Marek - Petr Basta. Prvně jmenovaný nastoupil proti Eduardu Tomkovi, který vede ligové pořadí jednotlivců s průměrem 584 kuželek na utkání. Očekávaný souboj začal lépe ostravský hráč. Po plných těsně vedl, jenomže zbytečnými chybami v dorážce se připravil o náskok a dráhu ztratil. Podobně na tom byl i jeho spoluhráč, který si prvním hodem v dorážce smolně otevřel "čest práci". Ten ho stál spoustu hodů a i hostující Sedláček si tak došel pro první bod. Nepříznivý vývoj duelů oba kuželkáře Hlubiny nabudil. Martin s Petrem ve druhé třicítce zabrali a drahami 141, resp. 146 srovnali i s přispěním chybujících přemyslovických na 1:1. Jestliže hostujícím hráčům nevyšla druhá dráha, ta třetí pro ně byla vysloveně katastrofou. Trápící se Tomek jednaosmdesátým hodem přenechal své místo na desce spoluhráči Zaoralovi. Martin mezitím na vedlejší dráze chytil skvělou sérii hodů a v poklidu navyšoval náskok. Petr se na obrat příliš nenadřel. Hostující Sedláček mu svým slabým výkonem servíroval body jako na zlatém podnose. Oba ostravští v tu chvíli vedli 2:1 o zhruba 50 kuželek. Na poslední dráze se Martin mohl ještě pokusit překonat spoluhráče Přemka a stíhačku začal slibně, do plných nasázel 101 kuželek. V dorážce ale vyrobil pár chyb a hru ukončil na čísle 552. Petr svou závěrečnou třicítkou potvrdil dnešní slušný výkon. Po týden starém nevydařeném zápase si tak jistě spravil náladu a zvýšil sebevědomí do dalších bojů. Před poslední dvojicí nebylo o vítězi pochyb. Unie vedla 4:0 o propastných 225 kolků.

Závěr zápasu se zdál býti formalitou, ale stále šlo o hodně. Ve hře byla nejen náprava pošramoceného skóre v tabulce po utkání v Rýmařově, ale také možnost překonat stávající rekord kuželny, který má hodnotu 3271 kolků. Ostravští hráči vykročili vstříc oběma cílům tou správnou nohou. Michal v napínavém souboji na první dráze přetlačil hostujícího Šoupala poměrem 147:141. Pavel do zápasu vstoupil ještě lépe, k senzačním plným, které měly hodnotu 105 kuželek, přidal 58 dorážky a na světě byla famózní dráha 163. Pro pořádek uveďme, že i on se dostal do vedení. Na druhé dráze už to tak zběsilá jízda nebyla, spíše jakoby pokračoval se zataženou ruční brzdou. Slabší dráhu v podání domácího hráče přemyslovický Ivan Říha potrestal a stáhl ztrátu z první dráhy - 1:1. To Michal neubral z nastoleného tempa a pokračoval ve výborné hře. Ve druhých třiceti hodech přidal na své konto dalších 147 kolků a druhý setový bod. Po výměně drah přece jenom Michal trochu zvolnil, i tak ale zvládl získat bod. Jeho soupeř se dopustil hromady chyb, které pohřbily naději na obrat. Pavel ve třetí sérii hodů do plných svého soupeře předčil o 12 kolků, vybudovaný náskok v dorážce uhlídal a dostal se opět do vedení - 2:1. V tu chvíli se na tribuně začalo šuškat o tom, že nový rekord kuželny visí ve vzduchu. Jenže co čert nechtěl, závěrečná dráha utkání se našim borcům hrubě nevyvedla. Zejména pro Pavla to musel být hořko-sladký konec utkání. V dorážce měl až nevídaný počet prázdných hodů, rozjetého Říhu už dostihnout nedokázal a podlehl mu. Absolutní rekord kuželny tedy nakonec odolal. Hráči Unie přesto nemusí smutnit. Překonali alespoň stávající rekord domácího mužstva, ale hlavně porazili v důležitém utkání vedoucí tým tabulky vysoko 7:1. V dalším kole se ostravští představí na půdě Opavy.