Hodnocení sezóny 2019/2020

24.05.2020

Do konce ligové soutěže chyběla čtyři kola. Áčko, toho času na druhém místě, se chystalo k utkání s Chvalíkovicemi, které mělo hodně napovědět, který z týmů jednou nohou nakročí do druhé ligy. V týdnu před nejdůležitějším zápasem sezóny ale přišel nemilosrdný verdikt. Výkonný výbor ČKA a stejně tak krajské svazy rozhodly o předčasném ukončení sezóny 2019/2020. Vlivem celosvětové pandemie koronaviru v podstatě nezbyla jiná možnost, než sezónu anulovat. Zhodnoťme tedy alespoň odehranou část ročníku 2019/2020. Po pádu z vyšší soutěže se Hlubina chtěla řadit k týmům, které pomýšlely na nejvyšší příčky a start do soutěže tomu odpovídal, první dvě kola Unie vyhrála. S výjimkou dohrávaného zápasu s Přemyslovicemi však následovaly výsledkově nepřesvědčivé výkony, které vygradovaly porážkou v Opavě. A tehdy přišel ten zlom. Od ostudného představení na kuželně slezského rivala už k dalším zápasům nastupoval jiný tým, sebevědomý, odhodlaný vítězit a stoupat tabulkou. Přišlo domácí vítězství s Chvalíkovicemi, nejlepší výkon sezóny (3360) ve Valašském Meziříčí proti Odrám, rekord kuželny v Bohumíně, dvě ubojovaná těsná vítězství s Prostějovem a Horním Benešovem, nebo venkovní demolice Přemyslovic 8:0. Skvostnou sérii devíti výher v řadě uťal až Přerov, který ten den předvedl svůj nejlepší výkon v ročníku. Poslední zápas, který áčko odehrálo, byl doma s Opavou. V tu dobu nikdo nečekal, že se jedná o utkání, které napíše tečku za touto sezónou. Tečka to však byla výrazná, domácí Unii se podařilo překonat stávající rekord kuželny SAREZA (3284). Více už ostravští kuželkáři v sezóně předvést nestihli. Ročník 2019/2020 ukončili na skvělém druhém místě o bod za Chvalíkovicemi s průměrem 3246,1 kuželek na zápas, což je nejvyšší průměr družstva mezi týmy ve třetí lize. Škoda, postup byl na dosah ruky, při pohledu na odehraná utkání však vidíme, že je do budoucna rozhodně na čem stavět. Nejlepším hráčem Hlubiny v sezóně se stal Martin Marek (564,3). Hráči Unie celkem 5x sahali po šestistovce, byly z toho výkony přes 590 kuželek, 3x se družstvo přehouplo přes hranici 3300 kolků. Nejlepší plné předvedl Michal Zatyko (398), dorážku pak Jan Žídek (222). Výkonem sezóny se pak dá vyhlásit počin Pavla Marka z konce února, kdy přepsal rekord jednotlivce na kuželně SAREZA. Nový maximální výkon má hodnotu 592 kuželek.

Moravskoslezský krajský přebor družstev se poprvé hrál s lichým počtem účastníků a také se dvěma týmy Unie. Béčko, jenž loni skončilo druhé za dalším ostravským celkem VOKD Poruba, zahájilo ročník porážkou v derby proti Hlubině "D". To, vzhledem k odmítnutí účasti řady klubů, využilo možnosti přihlásit se do krajského přeboru. Pod vedením nově zvoleného vedoucího Petra Chodury sbíralo družstvo "B" body především doma, z osmi duelů vyšlo jako vítěz v sedmi případech s průměrem téměř 2500 kuželek na utkání a s výborným skóre 49:15. Venku už to taková sláva nebyla, ze stejného počtu utkání si béčko připsalo pouhé dvě výhry a jednu remízu. Nejlepším výkonem se tým kolem Václava Rábla či Pavla Krompolce prezentoval v úvodu jarní části, v odvetě proti Hlubině "D" (2583). Mezi jednotlivci vynikal kdo jiný než Petr Chodura, který předvedl nejvyšší nához (483) a nasbíral svému týmu nejvíce bodů (13 ze 16 možných). V průměrech ho však předčil Václav Rábl (432,2). Déčko, jak již bylo zmíněno, zahájilo sezónu vítězstvím, na které navázalo hned v dalším kole v Horním Benešově. Od té doby s výjimkou remízy v Lipníku střídavě přicházely série výher a porážek. Neúplnou sezónu družstvo "D" ukončilo na šestém místě, dvě pozice za "béčkem" se ziskem 15 bodů. Nejlepší týmový výkon si svěřenci Hany Vlčkové taktéž připsali ve vzájemném odvetném duelu proti "B" (2539).  Nejvýraznější postavou nováčka soutěže se stal František Oliva, který si připsal nejlepší výkon jednotlivce (454), dosáhl nejvyššího průměru (423,3) a získal také nejvíce bodů pro své družstvo (13 z 16).

Za účasti devíti družstev, včetně našich týmů "C" a "E", byl v sezóně 2019/2020 rozehrán i přebor okresu Ostrava. Léta, kdy se "céčko" pralo o nejvyšší pozice a postup do KP jsou minulostí. Tým prošel výraznou hráčskou obměnou a stálice jako Karel Kudela, nebo Josef Navalaný nedosahují dřívější výkonnosti, přesto však neztrácí nic z toho zápalu pro hru, který je zdobí celou jejich kariéru. Svěřencům Karla Kudely se v sezóně dařilo především doma, kde získali 8 z celkového počtu 10 bodů. Nasvědčují tomu i předvedené výkony. Ty nejlepší předvedli Rudolf Riezner (454), který se mj. stal nejlepším hráčem týmu v průměru (412,2) i ve sběru bodů (11 ze 13), a dále Martin Ferenčík (450) a Martin Gužík (443). Céčko ukončilo sezónu po třinácti odehraných zápasech na sedmé pozici s pětibodovým náskokem na družstvo "E". To si v nedohraném ročníku připsalo dvě domácí výhry nad Bohumínem "F" a  béčkem Michálkovic, se kterým venku navíc remizovalo. Více bodů do tabulky už "éčko" přidat nestihlo, s konečným ziskem pěti bodů obsadilo osmé místo. Nejlepším výkonem družstva v sezóně bylo vítězných 2418 kolků proti Michálkovicím, mezi jednotlivci zaznamenali nejvyšší nához Libor Mendlík a Veronika Rybářová (433). V zisku bodů pro družstvo byl nejefektivnější Radovan Kysučan, který posbíral 7,5 bodů ze 13 možných. Hodí se doplnit, že po letech se do týmových soutěží družstev zapojily i mladé naděje. Ondřej Valošek a Adam Klištinec nastoupili celkem k osmi utkáním. Věřme, že v příštích ročnících budou starty přibývat, a že jejich výkony budou jen stoupat. 

Při hodnocení soutěžního ročníku nesmíme zapomenout také na účast Filipa Országha v Poháru mladých nadějí. Náš nejmladší člen se zúčastnil celkem šesti turnajů, ve kterých nasbíral 24 bodů při průměru 211 kolků (60hs). Tyto výkony mu vynesly konečné 45. místo z celkového počtu 126 chlapců, jenž se soutěže účastnili. Jako jediný hráč z oddílu se také kvalifikoval na Mistrovství ČR, které se mělo konat v daleké Aši. Na měření sil však bohužel kvůli ukončení soutěží nedošlo. I tak je to pro Filipa velký úspěch a motivace se o postup poprat i v následujícím roce.