Na úvod přípravy prušánecký turnaj

30.07.2018

Nová sezona je zatím v nedohlednu, přesto se šestice kuželkářů Unie Hlubina vypravila do známého prostředí jihomoravských Prušánek. Konal se zde již v pořadí 9. ročník memoriálu Stanislava Zálešáka, na kterém jsou každoročně k vidění desítky fantastických výkonů. Posádka prvního vozu, včetně nové tváře v našich barvách Jana Žídka, využila volného pátečního dne a dorazila s několikahodinovým předstihem, aby nasála nezaměnitelnou atmosféru jižní Moravy. Po obědě v oblíbeném motorestu U Husára a procházce po sluncem zalité vesničce jsme se shromáždili na místní báječně připravené dvoudráze a sledovali před námi hrající dvojice z Ivanovic. 

Jako první vyrazili do boje s devíti kuželkami pánové Václav Rábl a Roman Grüner. Úvodní padesátka byla v jejich podání zahřívací, na druhé dráze ale Vašek v dorážce předvedl sérii, za kterou by se nemusel stydět kdejaký reprezentant - 9, 9, 9, 9, 8, 1, 9 a nabudil tím nevěřícně přihlížející spoluhráče. Po stech hodech se jeho výkon zastavil na čísle 459, ke kterému mu dopomohla především skvostná druhá dráha - 248. Roman, byť mu jistě start nevyšel podle představ, také ukázal zlepšení a určitě se je od čeho odrazit k lepším výsledkům. Nakonec z toho bylo 390.

Druhou dvojici tvořilo ex-porubské duo Jan Žídek - Petr Basta a nevedlo si vůbec zle. V disciplíně do plných oba ukázali svou sílu. Rovné tři stovky poražených klacků v podání Honzy a 311 v případě Peťana dávalo dobrý základ pro konečné číslo. V dorážce se však nějaké ty mouchy přece jenom našly, ale oba hoši mají dost času na to je vychytat. Dnes rozhodně nezklamali a připsali si solidní výkony 442 a 432.

Poslední dvojici toho dne tvořili Přemek Žáček a Martin Marek. Oba se na nadcházející sezonu vyzbrojili novou kuželkářskou obuví a po třech měsících bez kuželek se pustili do hry. Přemek Martinovi do plných utekl o více než 20 kolků, ale bezchybně hrající benjamínek výpravy ho brzy dohnal. Přesto měl po první padesátce na počítadle více kolků Přema - 233:220. Nerozehranost ani chybějící herní praxe nebyly příliš znát, oba kluci hráli s velkou chutí. Starší z obou hráčů se plnými na dráze č. 2 trochu protrápil, to Martin chytl svou levou ulici a bylo z toho 25 - 170 a nepolevil ani v dorážce, kde sázel jeden dvouhoďák za druhým. Ani to ale nestačilo na vytouženou pětistovku (493). Přemek letošní první ostrý start ukončil skvělým výkonem 462 kuželek.

Dohráno. Následovala sprcha, nějaké to občerstvení, jak už to tak bývá, něco málo se i vypilo. S přibývajícím časem došlo také na rozbor specifického nářečí jihomoravanů a o zábavu tak bylo ještě na dlouho postaráno. Všichni už bezpečně víme co znamená takové to "šošrňat do turkyně". Skvěle naladěni a obohaceni o nové poznatky se odebíráme vstříc penzionku, kde už na nás čekaly rozestlané peřiny. Ráno nám ještě Basten připravil kulturní vložku, když se ujal kytary a ukázal, že ani hra na strunný nástroj mu není cizí. Skladba "Šíp letí savanou" toho byla důkazem.

Bylo skvěle, ostatně, tady to ani jinak nejde. Velký dík patří pořadatelům Zdeňkovi a Sárce Zálešákovým, kteří se o kuželnu i o nás skvěle postarali a už teď se těšíme na další setkání. Děkujeme a za rok ahoj!