Naděje umírá poslední, aneb brněnské zmrtvýchvstání

20.01.2019

Po nevydařeném domácím zápase s Vracovem jela Hlubina k venkovnímu utkání do brněnských Husovic, odkud ještě nikdy v historii neodvezla ani bod. Domácí dnes navíc mohli počítat i se svou největší hvězdou Tomášem Žižlavským, který tu a tam nakoukne i do česko-slovenské Interligy. Na tohoto soupeře byl nasazen Petr Basta (536), jeho spoluhráčem v první dvojici byl Petr Brablec (542). Oběma vyšly úvodní plné a Brabčák k nim dokázal přidat i solidní dorážku, ani ta však k zisku setového bodu nepomohla. Druhá třicítka vyšla naopak lépe Bastenovi (150), soupeř však potvrzoval své kvality a po šedesáti hodech tak oba jmenovci prohrávali 0:2 na dráhy. Zlepšení nepřinesla ani druhá šedesátka, naopak. Žižlavský rozjel svou one man show, dráhami 171 a 155 nedal našemu hráči ani pramalou šanci na úspěch a porazil ho téměř o 100 kuželek. Ani druhý z Petrů si bohužel nevedl lépe. Nejblíže k bodu měl na poslední dráze, ale i tu nakonec ztratil a oba ostravští hráči tak odcházeli z drah za stavu 0:4. Domácí si lepší úvod nemohli přát, vedli 2:0, neztratili ani jednu třicítku a navíc měli k dobru obrovský náskok 141 kolků.

Málokdo v tu chvíli věřil v jakýkoli bodový zisk z dnešního mače. Nepatrná naděje však ještě stále existovala, ale bylo třeba všechny zbývající duely bodově zvládnout. Jako další se na desku chystali Josef Linhart (541) a Michal Zatyko (552). Pepa se zahřívací drahou 124, kdy mu ne úplně podle představ vyšla dorážka, dostal do vedení, Michal bral bod také za 147 kuželek. Vzápětí ale oba naši borci prohráli a stav byl v obou případech vyrovnaný 1:1. Třetí třicítka sedla skvěle jak Pepovi, tak Michalovi, oba se přehoupli přes hranici 150 kuželek, bodovat však dokázal pouze Michal. Josef tak musel bezpodmínečně zvládnout závěrečných třicet hodů. A za vítězstvím vykročil rázným krokem, po plných vedl o 17 kolků, přesto v dorážce přišlo drama. Čtyři prázdné Pepovy hody však nedokázal domácí hráč potrestat, pokud by se tak stalo, bylo by o vítězi zápasu rozhodnuto. I za přispění soupeře tak Josef zvládl svůj souboj a zvítězil těsným, ale veledůležitým rozdílem pěti kuželek. Michal vyzrál na husovického Pavla Košťála v poměru 3:1 a zejména druhých šedesát hodů v jeho podání bylo velmi kvalitních (293). Srovnáno na 2:2 a šance na body stále žila.

Do závěrečných duelů za Hlubinu nastoupili Přemek Žáček (586) a Jan Žídek (605). Aby mohl ostravský tým pomýšlet alespoň na remízu, bylo nutností, aby oba borci v bílém, stejně jako jejich spoluhráči z druhé čtveřice, zvládli bodovat. A začalo se hezky v tempu. Plamínek naděje rozdmýchali naši kluci hned první drahou, na které oba dominovali, Přemek si připsal 152 kolků, Honza ještě o 8 více. Druhá dráha přinesla navlas stejnou podívanou, hráči ostravského celku, podporováni svými spoluhráči v hledišti, znovu přelezli 150 kuželek a vybojovali si skvělou výchozí pozici pro závěrečný finiš. Oba se dostali do vedení 2:0 a každý z nich si hýčkal slibný náskok, který stále rostl. Jak Přemek, tak i Honza pokračovali ve fantastickém představení a jako buldoci se hnali za ziskem třetí dráhy. Jestliže na začátku jejich hry udržovali při životě skomírající plamínek, nyní společnými silami zažehli pořádnou vatru. Posuďte sami - Plné 100, resp. 106, k tomu bezchybné dorážky 53 a 54... Opaření domácí se museli dívat na radost ostravských, po třech drahách totiž oba hráči z hornického města vedli 3:0 a bylo jasné, že si Hlubina z Brna odveze minimálně bod! Rozdíl z první čtveřice však byl značný, než aby ho hosté dokázali celý smazat, a při jistotě bodového zisku ostravští maličko polevili. Přemek ukončil svou dnešní hru na skvělém čísle 586, což je jeho letošní nejlepší výkon. Janu Žídkovi se tento den zapíše do paměti nesmazatelným písmem, protože poprvé v kariéře překonal hranici 600 kuželek a výraznou měrou přispěl k málo vídanému vývoji utkání. Téměř ztracený zápas nakonec skončil remízou 4:4. Srdnatý týmový výkon tak Hlubině vynesl zasloužený bod, který může mít v konečném účtování cenu zlata.

Záznam zápasu můžete zhlédnout ZDE

-mm-