Rekord kuželny k výhře nestačil. Hlubina - Opava 4:4.

09.03.2020

Po smolné porážce s béčkem Přerova čekal Hlubinu domácí zápas s Opavou, která v posledních pěti kolech zaznamenala stejný počet vítězství. Diváci tak mohli očekávat vyrovnané utkání dvou týmů, které se aktuálně prezentují velmi slušnými výkony.

Úvodní dvojice nastoupila na dráhy ve složení Martin Marek (575) a Jan Žídek (526). Prvně jmenovaný neponechal proti Petru Wolfovi nic náhodě. Hned zkraje si vytvořil náskok třiadvaceti kuželek, které na druhé dráze ještě rozmnožil o dalších 22 a vedl pohodlně 2:0. Honza na protějších drahách soupeřil s Petrem Brackem a nestačil na něj. V polovině jejich duelu, za stavu 0:2, ztrácel na svého soupeře dva tucty kuželek. Bývalý juniorský reprezentant dráhu na to definitivně rozhodl o svém vítězství, když Honzu ve třetí třicítce porazil o čtyři kuželky. S předstihem si zajistil bod i Martin, dokázal smazat ztrátu z plných, a třetí setový bod získal o jediný kolek. Závěrečné dráhy tak už pouze rozhodovaly o rozdílu v počtu poražených kuželek. Oběma ostravským se, k radosti domácích příznivců, finiš vydařil a po první třetině utkání tak měla Hlubina za stavu 1:1 k dobru 43 kolků.

Jako další se v dresu Unie představili Přemysl Žáček (529) a s ním Petr Basta (536), který minulý týden zářil v zápase s Přerovem. Dnes se mu však vstup do utkání příliš nepovedl (127), první dráhu prohrál těsně o dvě kuželky a bod nezískal ani Přemek, byť měl na kontě o devět kuželek více než jeho spoluhráč. V druhé třicítce se Petrova hra zlepšila, bohužel pro domácí se ale chytl také opavský Michal Blažek a zvýšil už na 2:0. Přemek musel o zisk druhé dráhy bojovat, po plných ztrácel, ale náskok hostujícího Basisty smazal a vyrovnal na 1:1. Po změně stran byl k vidění vynikající souboj Basta vs. Blažek. Po plných měl mírně navrch hostující kuželkář, ani Petr se však nenechal zahanbit (103:104). Jenomže následnou dorážku, dvěma chybám navzdory, zvládl lépe kuželkář slezského klubu a získal pro svůj tým další bod. Přemkovi se dnes v plných nevedlo, ani na jedné ze čtyř drah nebyl lepší než jeho soupeř. Opřít se bohužel nemohl ani o dorážku, která byla v tomto zápase pouze průměrná, a to na výborně hrajícího Poláka Basistu bylo málo. Před závěrečnou třicítkou držel opavský hráč náskok osmnácti dřev, který nakonec ještě navýšil a vyhrál 3:1 na dráhy. Petrovi dnes nebyl souzen ani jeden pomocný bod. Hostující Blažek předvedl báječných 573 kuželek a vyhrál s přehledem 4:0.

Poslední ostravská dvojice, Pavel Marek (571) a Michal Zatyko (547), tak před sebou měla nelehký úkol. Oba hráči Hlubiny museli vyhrát a společně stáhnout ztrátu patnácti kuželek. Za vytyčeným cílem vykročil lépe Pavel Marek, který se v souboji s Tomášem Valíčkem ujal vedení. Na vedlejších drahách naopak Michal musel dohánět potom, co na první dráze uspěl jeho soupeř Milan Jahn. Následující třicítka byla v podání této dvojice dlouho vyrovnaná, rozhodl jí až předposlední hod. Michal hodil devítku a šel tak znovu do plných, díky čemuž srovnal na 1:1. Pavel mezitím pokračoval ve výborném výkonu. Kromě vedení navýšil i svůj náskok, a to na třiatřicet kolků. Na třetí dráze Pavel potvrdil svou dnešní dominanci (152:118). O vítězi duelu, a o tom, který z týmů bude mít na konci zápasu na svém kontě více kuželek tak bylo jasno. Mezi Michalem a Milanem Jahnem se ale v tu chvíli strhl boj o rozhodující bod celého zápasu. Druhou šedesátku rozjel lépe hráč v opavských barvách. Do plných si vytvořil náskok (92:105), který už Michal nedokázal stáhnout a musel tak poslední dráhu vyhrát o třináct kolků. Plné zahrál znamenitě (99), Jahn se však nenechal zlomit a držel se nadohled (97). Michal pak v dorážce želbohu dvakrát otevřel od středu, což Jahnovi stačilo k tomu, aby si bezchybnou hrou pohlídal náskok a vyhrál. Pavel svého soupeře rozdrtil o 79 kuželek, ani to však k vítězství Hlubiny nestačilo.

Moravskoslezské derby tak skončilo remízou 4:4. Plichta to byla zasloužená, ale pro domácí měla hořkou příchuť. Hlubina v tomto zápase předvedla výkon 3284 kuželek, čímž vytvořila nový rekord kuželny v Porubě v disciplíně 6x120hs, který ale paradoxně nestačil k zisku dvou bodů...