Rekordní výkon Pavla Marka pomohl k senzačnímu obratu!

24.02.2020

Během krátké doby napsalo ligové áčko už třetí dramatický příběh se šťastným koncem. Předposlední únorovou sobotu, v zápase proti Rýmařovu, to dlouho vypadalo na vítězství hostů, jenže pozoruhodný výkon Pavla Marka nakonec přisoudil oba body ostravským. Pojďme ale pěkně popořadě...

Vstup do utkání se dvojici ve složení Přemysl Žáček (520) a Jan Žídek (524) vydařil, oba se proti svým soupeřům dostali vyhranou úvodní drahou do výhody. V zisku setových bodů však dále pokračoval pouze Honza. Ten si s Ladislavem Stárkem poradil jak na druhé, tak na třetí dráze a s předstihem mohl slavit jistou výhru. Navíc měl naběhnuto na kvalitní číslo, počítadlo mu v tu chvíli ukazovalo 429 kuželek. Přemek tolik důvodů k radosti neměl, štěstí jakoby se k němu tentokrát obrátilo zády, zatímco Michalu Davidíkovi dnes padalo odevšad všechno. Co naplat, i v tom je kouzlo kuželkářského sportu. Nevysoký kuželkář z Rýmařova otočil stav duelu dvěma vydařenými drahami (151+164) a na tu poslední nastupoval s vedením 2:1 už o 59 kolků. Ostravský hráč závěrečnou třicítkou sice mírnil svou porážku, i tak ale ztratil téměř padesát kuželek. Honza mohl manko svého spoluhráče smazat, jenomže pouze napodobil jeho výbuch z Horního Benešova, nepodařilo se mu přelézt hranici sta kuželek a zbytečně si tak pokazil jinak velmi zdařilý výkon. Stav utkání byl po úvodní třetině vyrovnaný 1:1, na kolky však byl v plusu Rýmařov.

Prostřední dvojice zastoupena Martinem Markem (535) a Tomášem Rechtorisem (538) šla na dráhu s úkolem stáhnout hosty nashromážděný náskok 48 kuželek. Martin v dnešním zápase soupeřil s vynikajícím Antonínem Sochorem, ale také sám se sebou. Rýmařovský kuželkář předvedl senzační první šedesátku (320), díky které si už po dvou drahách vybojoval náskok jednapadesáti kolků. To domácího hráče dostalo do psychické nepohody. Důkazem tomu byla třetí série hodů do plných, kterou se Mates protrápil a soupeř ho za to potrestal ziskem rozhodujícího setového bodu. Domácí hráč na poslední dráze už pouze korigoval na konečných 1:3. Jeho spoluhráč Tomáš se v posledních kolech rozehrál do slušné formy. Dnes své účinkování začal rovnou stovkou do plných, naproti tomu jeho soupeř zapsal pouhopouhých čtyřiašedesát kuželek. Není proto divu, že Tom úvodní dráhu s přehledem vyhrál. Zakolísání hostujícího hráče nezlomilo, naopak. Následující dvě dráhy získal pro sebe a skóre vzájemného duelu s Tomášem otočil. Domácího borce přes rostoucí formu stále trochu trápí dorážka, a hlavně počet chyb. Poslední veledůležitou třicítku ale Tomáš zvládl skvěle, soupeři nadělil 31 kuželek a za vyrovnaného stavu 2:2 si připsal vítězství díky vyššímu počtu poražených kolků. Skóre duelu zůstávalo nadále vyrovnané, náskok soupeře se však opět nepatrně zvýšil...

Závěr zápasu měli na starost Pavel Marek (592) a Petr Basta (514), jenž na pozici "koncáka" nahradil chybějícího Michala Zatyka. Domácí borci přebrali pomyslnou štafetu s mankem rovného půl sta kuželek, které se navíc po první dráze ještě o dva kolky rozrostlo. Bod ze zahajovací dráhy bral pouze Petr. Hned následující třicítka ale vlila domácím hráčům a jejich fanouškům trochu pozitivní krve do žil, jak Pavel, tak jeho spoluhráč získali setový bod a stáhli 34 kuželek z náskoku hostí. Po změně stran se rozdíl v počtu poražených kuželek už pomalu blížil nule. V ten moment ale oba rýmařovští zabrali a skvělou dorážkou si opět vytvořili náskok více než čtyřiceti klacků. Zejména Jaroslav Tezzele se činil, v dorážce si pomohl hned čtyřmi hodovkami, vyhrál třetí dráhu (161:153) a s domácími nadějemi na celkovou výhru to začalo vypadat zle nedobře. K zisku alespoň bodu za remízu domácí potřebovali, aby Petr udržel rozdíl dvanácti kuželek a Pavel svého soupeře porazil v poslední třicítce minimálně o šest kolků. Petr hrál trpělivě, po plných dokonce navýšil své vedení, a i když si v dorážce vyrazil "čest práci" dovedl svůj souboj k radosti domácích do vítězného konce. Pavel na trojce dráze fantasticky držel svou levou ulici a patnáct hodů před koncem vedl o čtrnáct dřev, což v tu chvíli stačilo na plichtu. Jenže domácí publikum vycítilo ohromnou šanci na úplný obrat a začalo neúnavně povzbuzovat hráče v bílém. To, co se na trojce podařilo Tezzelemu, dokázal i Pavel, ve skvělé atmosféře exceloval, poslední dráhu zvládl vyhrát poměrem 161:113, čímž dokonal neuvěřitelný obrat celého utkání a za svůj rekordní výkon (592) byl po zásluze odměněn bouřlivými ovacemi.

Hlubina zvítězila v zápase, který ještě pár hodů před koncem mohl dopadnout jakkoli, 6:2 a upevnila si vedoucí pozici v soutěži.