Rozhovor s posilou: Tomáš Rechtoris

24.06.2019

Kuželkáři Hlubiny ve svých řadách vítají třiatřicetiletého patriota, který v juniorském věku odešel do Michálkovic, kde od sezony 2006/2007 sbíral ligové zkušenosti. Nyní se vrací zpět do klubu, který ho vychoval.

Přečtěte si, jak se dostal ke kuželkám, čeho ve své kariéře dosáhl, co dělá ve volném čase, nebo s jakými ambicemi se vrací do mateřského klubu.


Kuželky jistě nejsou pro mládež sportem číslo jedna, jak ses ke kuželkám dostal Ty a jaké byly Tvé začátky?

Ke kuželkám jsem se dostal v dětství díky tátovi, který svého času hrával podnikovku ČD na Hlubině. Párkrát mě vzal s sebou, abych si to vyzkoušel. Mě to chytlo a tak odstartovala moje kuželkářská kariéra :-) Začínal jsem v žákovském družstvu spolu s Martinem Havlasem a Lukášem Káňou. Vzpomínám si, že jsme ze začátku dostávali ve všech zápasech pořádně naloženo, ale neodradilo nás to, bojovali jsme a postupem času jsme se i my vypracovali.

Kdo ti ve Tvé kariéře nejvíce dal a koho si v kuželkářském světě vážíš?

V prvé řadě táta a Anička Káňová. Oba měli největší vliv na to, jak jsem kuželkově rostl. K té druhé části otázky. Já si vážím všech férových kuželkářů, mezi kterými mám spousty dobrých kamarádů a přátel.

Které své sportovní úspěchy řadíš nejvýše?

Pokud se budeme bavit o těch kuželkářských, tak v roce 2000 jsem se účastnil dorosteneckého mistrovství ČR. Tehdy to nedopadlo sice podle mých představ, ale zanechalo to ve mně silnou vzpomínku. Taky jsem hrdý na to, že jsem měl a mám možnost hrát ligu.

Ve svých dvaceti letech jsi odešel do Michálkovic, vzpomeneš si ještě, jak se tento přestup zrodil a jaká byla Tvá první sezóna v lize?

Michálkovice tehdy padaly z II. do III. ligy, někteří hráči končili a kluci potřebovali doplnit kádr. Dostal jsem nabídku hrát ligu a ta se neodmítá. Byla to pro mě velká výzva a cítil jsem to jako posun vpřed. Zároveň jsem chtěl dokázat, že na to mám. Přestup trochu drhnul, ale oba kluby se nakonec domluvily. První sezóna byla pro mě hodně náročná. Přecházel jsem ze stovek na stodvacítky, měnil jsem částečně styl a domácí kuželna v Bohumíně byla ze začátku mou noční můrou. Kdo si pamatuje, jak to tam první roky po otevření padalo, se nemůže divit :-) 
Ve výsledku byl ten první rok spíše utrápený a nenaplnil mé představy.

Stal se pro Tebe nějaký zápas nezapomenutelným?

Ano a zřejmě tušíš, který to je :-) To se nedá zapomenout. Jednou si takhle přijel Zábřeh na Moravě s Martinem Markem v sestavě na ligový zápas do Bohumína v pěti lidech a odvezli si dva body! Tehdy jsme to šeredně podcenili a na desky nastupovali s tím, že jsou body naše. Byla to obrovská chyba, která se nám vymstila. Plyne z toho ovšem krásné ponaučení, že žádný zápas není předem vyhraný ani prohraný.

Která kuželna se Ti nejvíce líbí a které jsi naopak nikdy nepřišel na chuť?

Je spousta kuželen, kam jezdím rád, ta nejoblíbenější je ovšem v Přerově. Těch méně oblíbených je taky několik, ale vyloženého strašáka nemám.

Jaký je Tvůj osobní rekord a existuje nějaké magické číslo, které bys chtěl pokořit?

Já upřímně nevím, jaké mám své osobní maximum, není to pro mě tak důležité. Jednoznačně bych se ale chtěl konečně přehoupnout přes 600 kuželek.

Posledních pár sezón už jsi oblékal náš dres, ale vždy to bylo jen na hostování, proč ses nyní rozhodl přestoupit?

Po třech letech hostování jsem na Hlubině opět zdomácněl. Navíc na Hlubině vnímám určitou vizi pro budoucnost.

Hlubina se po třech letech strávených ve druhé lize vrací o soutěž níže, s čím půjdeš do následující sezóny a převládají u Tebe spíše týmové, nebo individuální cíle?

Chtěl bych pomoci týmu v boji o přední pozice v tabulce a to nejen svými výkony na drahách. Jednoznačně preferuju týmové cíle. Návrat do II. ligy by byl určitě super, ale mám za to, že musíme předně stabilizovat kádr a udržet si výkonnost.

Máš nějaký sen, který by sis jako kuželkář rád splnil?

Mám dokonce dva. Zaprvé bych strašně rád jednou hrál na nové domácí čtyřdráhové kuželně. Zadruhé bych byl nesmírně hrdý, kdybych měl možnost obléknout reprezentační dres. Ale s mými výkony to vidím tak, že dříve bude stát ta kuželna :-)

Čím se živíš a jaké jsou Tvé koníčky?

V současnosti jsem zaměstnaný jako projektant v jedné ostravské kanceláři. Rád se věnuju sportům a pohybu obecně. Kdybych měl být konkrétní, tak kromě kuželek zmíním ještě kolo, brusle, lyže, turistiku, badminton atd. Navíc mám doma čtyřletou parťačku, která se mnou chce pořád něco podnikat.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat našim čtenářům?

Budu rád, když nás v nové sezóně přijdete podpořit na domácí zápasy.