Unie Hlubina v kuželkářském světě

21.03.2020

V době, kdy kvůli vyhlášení nouzového stavu byly pozastaveny veškeré kuželkářské soutěže a Vládou ČR bylo omezeno vycestovat mimo naši republiku, Vám chceme umožnit "cestovat" po Evropě alespoň ve vzpomínkách vytažených z historie našeho oddílu. V ní můžeme najít zajímavé události pojící Hlubinu se zeměmi, jako jsou Rakousko, Německo, Maďarsko, Rumunsko, Polsko, Slovensko, Francie nebo Chorvatsko.


K vůbec prvnímu setkání našeho oddílu s kuželkářským světem došlo už 30. května 1961, kdy před slavnostním otevřením naší nové kuželny bylo odehráno mezinárodní utkání žen mezi výběry Severomoravského kraje a Vídně. Náš oddíl v něm reprezentovala Marie Schichorová. Za domácí nastoupila také pozdější dvojnásobná mistryně světa Vlasta Šindlerová z Přerova. Utkání organizoval oddíl TJ Baník Hlubina a kromě sportovní části byl pro rakouskou stranu zorganizován i kulturní program s výletem do Poruby.

Při návratu z MS v kuželkách konaného v roce 1962 v Bratislavě na naši kuželnu zavítal reprezentační výběr NDR a sehrál zde přátelské utkání mužů a žen proti TJ Unie Hlubina. V utkání pochopitelně zvítězili němečtí hosté patřící v té době k nejlepším na světě. V jejich družstvu se na naší kuželně představil i mistr světa z roku 1955 Eberhard Luther.

Na další mezinárodní zkušenost jsme čekali dlouhých 24 let, až do roku 1985, kdy se začala psát historie přátelských utkání žen TJ Unie Hlubina s tehdy ještě východoněmeckým klubem BSG Stahl Freital. První vzájemný kontakt se uskutečnil 16. května 1985, kdy německá výprava přicestovala do Ostravy. V rámci návštěvy si hosté prohlédli památník Ostravské operace v Hrabyni a zatrénovali si na naší kuželně. První oficiální mezistátní přátelské utkání mezi ženami Hlubiny a Freitalu se odehrálo 18. května 1985 a naše družstvo v něm bohužel prohrálo.

Ve dnech 7. - 10. května 1986 se uskutečnil v rámci družebních styků první zahraniční výjezd naší výpravy do německého Freitalu. V noci z úterka na středu odjelo z vítkovického nádraží k přátelskému utkání devět hráček, tři funkcionáři a tlumočnice. Do Drážďan naše výprava dorazila ve středu v poledne a pokračovala v další cestě přes Freital do Tharandtu, kde bylo zajištěno ubytování. Ještě téhož dne proběhla návštěva města Freitalu a zdejší kuželny. Příští den se uskutečnil výlet na pevnost Königstein a krátká prohlídka Drážďan. Večer absolvovaly naše hráčky první trénink. V pátek odpoledne se pak uskutečnilo utkání žen TJ Unie Hlubina a BSG Stahl Freital. Před jeho zahájením bylo dohodnuto, že do celkového výsledku bude započítáno šest nejlepších výkonů z každého družstva. V utkání zvítězily stejně jako loni hráčky z NDR. V den odjezdu naše výprava ještě absolvovala prohlídku pamětihodností Drážďan a potom následovala cesta vlakem zpět do Ostravy.

V pořadí již třetí setkání kuželkářek Hlubiny a Freitalu se konalo ve dnech 21. - 24. května 1987 v Ostravě. Německá výprava v pátek 22. května navštívila obchodní dům Prior a po obědě už následoval první trénink na naší kuželně. Další den byl připraven pro naše hosty skutečně nevšední program, fárání na našem patronátním podniku Dole Hlubina. V neděli 24. května ráno se uskutečnil už třetí přátelské utkání žen Unie Hlubina a BSG Stahl Freital, které tentokráte dopadlo vítězně pro naše barvy. Následovala ještě dvě setkání, 2. - 5. června 1988 ve Freitalu a v květnu 1989 v Ostravě.


"Sametová revoluce" pak přerušila naše kontakty s Evropou až do roku 1993, kdy se Hlubina zviditelnila v kuželkářském světě zásluhou našeho nejúspěšnějšího hráče Radima Marka.

Vše začalo 20. února 1993, kdy v německém Waldkirchu nastoupil ke svému prvnímu mezistátnímu utkání juniorů a vedl si v něm výborně. Nejen díky tomuto pak odcestoval s českou reprezentací na mistrovství světa juniorů, které se uskutečnilo ve dnech 24. - 29. května 1993 v Budapešti a přivezl z něj bronzovou medaili ze soutěže družstev.

Následovaly další Radimovy starty v juniorské "repre". Konkrétně v říjnu 1994 proti Maďarsku v Zábřehu na Moravě a proti Německu v Náchodě. V březnu 1995 si pak zahrál v Tomaszowě proti Polsku a v dubnu 1995 se Slovenskem v Ratíškovicích. Vrcholem pak byla jeho účast na mistrovství světa juniorů v rumunské Hunedoaře ve dnech 6. - 13. května 1995. Tentokrát se Radimovi dařilo mnohem lépe, než při jeho premiéře na MS před dvěma lety. Svým výkonem 865 bodů se přičinil o zisk stříbrné medaile a zároveň o vytvoření nového juniorského rekordu ČR v kategorii družstev na 6x200hs výkonem 5336 bodů. Za juniory ČR pak ještě Radim odehrál v prosinci 1996 utkání v Bratislavě se Slovenskem a v březnu 1997 proti Polsku v Blansku.

Hlubinský odchovanec pak změřil síly i s kuželkáři ze země galského kohouta. Stalo se tak v dubnu 1996, kdy jako první hráč našeho oddílu oblékl reprezentační dres seniorské reprezentace a nastoupil k oficiálnímu mezistátnímu utkání ČR - Francie v Praze.

V historii našeho oddílu lze najít i chorvatskou stopu. Těsně před mistrovstvím světa juniorů 1999, konaném v Opavě byl náš oddíl požádán zástupci kuželkářské reprezentace Chorvatska o možnost zatrénovat si na naší kuželně před startem na této významné světové soutěži. Této žádosti jsme velmi rádi vyhověli, a tak si naši kuželnu vyzkoušeli nejprve chorvatští junioři a druhý den i jejich reprezentační kolegyně. Zejména juniorům přišla tato příprava vhod, když během šampionátu vybojovali celkem tři zlaté a dvě stříbrné medaile. Na naší kuželně se tak prezentovali pozdější juniorští mistři světa Zoran Prodanovič, nebo Velibor Majerus a kompletní stříbrné družstvo juniorů. Tato událost byla až do roku 2013 posledním kontaktem našeho oddílu se zahraničním.

Toho roku byl do juniorské reprezentace nominován náš odchovanec Martin Marek, v té době hájící barvy Opavy. Na přelomu listopadu a prosince 2013 se Martin zúčastnil mezinárodního juniorského turnaje Alpen-Adria-Cup v rakouském Brück an der Mur. Na této akci se představily reprezentace Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Itálie a České republiky. Junioři v turnaji triumfovali, juniorky skončily na druhém místě za Slovinkami.


Další reprezentační starty od té doby již nikdo z hlubinských hráčů nepřidal, ale s kuželkářským světem jsme přesto zůstali ve spojení. V dubnu 2018 vyrazila osmička nadšenců z řad kuželkářů Unie Hlubina na 7. ročník Mezinárodního jarního turnaje v rakouské metropoli Vídni. Turnaj se hrál na 4x120hs a zúčastnilo se ho celkem 106 týmů. Vyhrálo družstvo TSV 90 Zwickau výkonem 1566 bodů. Vítězem soutěže jednotlivců se stal Martin Janits s 649 poraženými kuželkami. Podrobnosti o naší cestě a účasti na tomto turnaji si můžete připomenout zde. Naše družstva dopadla následovně:

Hlubina "1" (28. místo): Marek M. (573), Žáček (564), Rechtoris (560) a Marek P. (548) / 1506b.
Hlubina "2" (84. místo): Brablec (547), Rábl (540), Basta (491) a Grüner (491) / 1405b.

V srpnu 2018 v rámci přípravy na ligovou sezónu vyrazila čtveřice hráčů Áčka na přípravný turnaj do Podbrezové. Více o tomto turnaji najdete v článku.

V předvánočním čase roku 2019 se kuželkáři Hlubiny vydali na Slovensko, aby se zde zúčastnili Novoročního turnaje na 4x120hs v Rakovicích. V tomto měření sil obsadili naši hráči za výkon 2185 hezké 35. místo, z celkového počtu 137 družstev.

To byl prozatím poslední výlet ostravských kuželkářů za hranice vlasti, věříme však, že v blízké době přidáme další mezinárodní účasti a kdo ví, třeba v budoucnu vychováme i dalšího úspěšného reprezentanta...