Uplynulá sezóna řečí čísel

22.07.2019

Loňský ročník přinesl v podání jednotlivců i družstev Unie Hlubina řadu výborných výsledků, několik mimořádných výkonů, avšak i množství méně zdařilých momentů. Pojďme se společně ještě jednou, řečí čísel, ohlédnout za sezónou 2018/2019.

Áčko se chystalo na svou třetí sezónu ve druhé lize mužů. Poslední dva ročníky se "A" tým shodně zachraňoval až v závěrečných kolech. Tentokrát se chtěl boji o záchranu vyhnout. Čemu se však ligový tým nevyhnul byly opět vynucené absence několika klíčových hráčů. Alespoň částečnou náplastí bylo hostování Josefa Linharta z Michálkovic. A byl to právě on, kdo se stal nejužitečnějším hráčem Unie. Pomyslnou trofej pro MVP (most valuable player - nejužitečnější hráč) získal Pepa za prvenství hned v několika kategoriích. Jeho celkový průměr na konci sezóny činil 557,8 kolku. Co se týče zisku bodů pro tým, i zde byl nejlepší. Posbíral celkem 11 bodů ze 17 možných (64,7%). Nejúspěšnější byl také v disciplíně "dorážka". Doma v ní zaznamenal nejvyšší součet 204, venku pak 217 kolků. Stal se také hráčem, který v sezóně předvedl nejlepší dráhu a sice v Přerově - 177 kuželek. Úspěšní však byli také jiní. V plných se například vedlo nejlépe hned dvěma našim hráčům. Pavel Marek doma a Jan Žídek v brněnských Husovicích nashromáždili úctyhodných 402 kolků. Nejlepší výkon celé sezóny si připsal Jan Žídek - 605 kuželek, což je jeho stávající osobní rekord.

Zaměříme-li se na celé družstvo, tak to bude mít svůj sumář o poznání méně veselý. Za celou sezónu se pouze 2x dostalo přes hranici 33 stovek, nejlepšího výkonu dosáhlo v rámci 17. kola ve vítězném zápase v Kamenici nad Lipou - 3 368 kuželek. Celosezónní venkovní průměr áčka činil 3 247,5 kuželek, zatímco doma to bylo slaboučkých 3 057,4 kolku na utkání. Ve sběru "podzimních" bodů byla Hlubina nejlepší ve své druholigové historii (8 bodů), jaro bylo naopak velmi nevydařené. Pouhopouhé 3 získané body odsoudily ostravský celek k sestupu o patro níže. Nejčastějším výsledkem Ostravanů byla porážka 2:6, tento resultát se zrodil celkem 7x


... to béčko v krajském přeboru mělo úplně jiné ambice. Po pěkné čtvrté příčce ze sezóny 2017/2018 se toto umístění chtělo pokusit ještě vylepšit, v tom lepším případě si rovnou vybojovat místo zaručující postup do severomoravské divize. Po úvodních sedmi kolech mělo na svém kontě slibných 12 bodů, když zaškobrtlo pouze s Bohumínem "C". Dobře rozjetou podzimní část ročníku 2018/2019 nakonec béčko zakončilo na 2. místě, čtyři body za spolufavoritem soutěže Porubou. Podobně jako áčku jim ale jarní část soutěže vyšla o poznání méně. Série tří porážek v řadě vyřadila Hlubinu z boje o postup. Sezónu však i přesto nelze hodnotit jinak než kladně, po dvaadvaceti odehraných kolech totiž béčko udrželo skvělou druhou příčku se ziskem 28 bodů z nichž 16 uhrálo doma a 12 venku. Nejlepší výkon si družstvo "B" připsalo v 15. kole v Bohumíně - 2 544 kuželek. Domácí průměr činil 2 482,3 kolků oproti 2 459,7 kuželkám na zápas venku. Zápasy béčka končily nejčastěji jeho vítězstvím 6:2 (celkem 6x).

Nejlepším jednotlivcem lze vyhlásit Petra Choduru, který byl mj. nejpilnější sběrač bodů. Pro svůj tým získal celkem 13 bodů z 16 možných (81,3%). Zaznamenal také nejlepší výkony doma (457), i venku (450 v Porubě). S celkovým průměrem 428,3 se umístil v tabulce jednotlivců na skvělém druhém místě, do "šestky kola" pak stejný hráč nakoukl celkem 5x. Nejlepší drahou uplynulého ročníku se může pyšnit Jan Žídek, který v desátém kole na domácí kuželně porazil na padesát hodů 242 kolků. Hra do plných byla doménou hned tří hráčů. Doma na pětadvacet hodů zaznamenal nejvíce Václav Rábl (306), o nejlepší výkon venku se podělili Tomáš Rechtoris a Pavel Krompolc (311). Famózní dorážkou se zase mohl pochlubit Petr Chodura, který doma předvedl skvělých 175 kolků.


Do okresního přeboru Ostrava byly loni přihlášeny celkem tři týmy Hlubiny a nejlépe z nich si vedlo "déčko", jenž s 22 body obsadilo konečnou čtvrtou pozici a vzhledem k tomu, že nikdo výše postavený nejevil zájem postoupit, mohlo se nakonec radovat z postupu do kraje. Na domácí kuželně se "D" z vítězství těšilo celkem 7x z 9 zápasů, zatímco venku bylo nejúspěšnější "céčko" s bilancí 4 výhry - 1 remíza - 4 porážky. Nejlepšího týmového výkonu v sezóně dosáhl tým "C"2 517 kuželek. Nejvíce vítězství v řadě si připsalo "déčko" a sice 6

Našimi průměrově nejúspěšnějšími kuželkáři v soutěži se stali Rudolf Riezner (407,8) následovaný Františkem Olivou (406,9) a Radkou Pastvovou (406,2), která navíc dominovala mezi ženami. Nejvíce vítězství z našich hráčů nasbíral Rudolf Riezner (13 bodů ze 16 možných). Nejvyšší dosažený výkon ze všech hráčů v loňském ročníku OP zaznamenal František Oliva, to když doma bezchybnou hrou dokázal porazit 474 kuželek. Tentýž hráč mimochodem nechyběl ani v jednom soutěžním utkání, na svém kontě má tedy 18 zápasů v okresním přeboru + několik dalších startů ve vyšších soutěžích. Nejlepším venkovním výkonem se prezentovala Veronika Rybářová v Bohumíně, to když v rámci šestého kola předvedla výkon 431 kolků. A abychom nezapomněli na maxima v plných a dorážce - nejlepší hru do všech kuželek má na kontě Rudolf Riezner (333), v dorážce pak exceloval Oliva (175).

Velmi slušnou sezónu zakončil František účastí na Mistrovství ČR seniorů ve Vrchlabí, kde se umístil na celkovém 25. místě ze 48 účastníků.