Vítězná podzimní derniéra! Odry - Hlubina 2:6

02.12.2019

Závěrečnou jedenáctou kapitolu podzimního příběhu napsalo áčko poslední listopadovou sobotu ve Valašském Meziříčí, kde se utkalo s dosud doma neporaženými Odrami. Víceméně se dá hovořit o zápase podzimu. V případě vítězství by áčko bez ohledu na ostatní výsledky přezimovalo na nejvyšší příčce a potvrdilo tak svou stoupající formu, v opačném případě by následoval propad nesmírně vyrovnanou tabulkou.

Pracovní povinnosti i pro tento zápas vyřadily Michala Zatyka a šestice hráčů tak byla jasná. Vedoucí výpravy nasadil do úvodní dvojice Tomáše Rechtorise (486) a Přemka Žáčka (594), jehož dosavadní venkovní výkony zůstávají dle jeho vlastních slov za očekáváním. Nyní však měl, na této parádně připravené kuželně, jedinečnou příležitost si své renomé vylepšit. Začal, ve třetí lize málo vídanou, drahou 171. Jeho dnešní soupeř Stanislav Ovšák neměl sebemenší nárok. Na druhé dráze sice ubral z nastoleného tempa, přesto se dostal do vedení 2:0 a záhy na to také rozhodl o svém předčasném vítězství, když povedenou drahou (148) definitivně zlomil odpor domácího hráče. Své dnešní představení korunoval vydařenou poslední třicítkou, která určila konečný stav duelu na 4:0. Přemek si připsal svůj letošní nejlepší výkon a zůstal pouhých šest kuželek pod hranicí šestistovky. Tomáš tak vydařené odpoledne bohužel neprožíval a zápis z tohoto utkání si nejspíš za rámeček nedá. Hned v úvodu totiž předvedl svou pravděpodobně nejnepovedenější třicítku v kariéře, která jakoby předurčila, jakým směrem se jeho dnešní výkon bude ubírat. Následující dráha sebou sice přinesla mírné zlepšení, nicméně další tři chyby v dorážce ho nakonec stály setový bod a oderský Marek Frydrych v tu chvíli vedl už 2:0. O tom, že ostravský kuželkář dnes bod nezíská bylo téměř jasno, definitivní razítko tomu dodal Frydrych třetí vyhranou drahou v řadě. Tomáš se alespoň rozloučil výbornou poslední dorážkou, která mu, doufejme, vlije trochu toho optimismu do žil.

Za průběžného stavu 1:1 a se ztrátou čtyř kuželek nastupovala na dráhy dvojice Martin Marek (594) a Jan Žídek (582). Martinovy vstupy do zápasů v poslední době nejsou nikterak zářné a jinak tomu nebylo ani dnes. To co fungovalo v rozcvičce jakoby prvním ostrým hodem vymizelo a bylo z toho utrápených 130. I tak to ale stačilo na bod, domácí náhradník Ondřej Gajdičiar totiž "nepřelezl" ani hranici sta kuželek... Druhá dráha? Ta se nesla ve znamení té úvodní. Po šedesáti hodech hostující hráč jen nevěřícně zíral na počítadlo na kterém svítilo pouhých 258 kuželek. Vedoucímu hostující družiny se ale povedlo svého svěřence uklidnit a ten pak rozehrál jedinečné představení. Drahou 164 se znovu ujal vedení. Závěrečná třicítka byla z kategorie snových. K nevídanému výkonu 111 kolků do plných Martin přidal 61 dorážky a stejně jako Přemek nakonec jen těsně zaostal za šestistovkou. O to více ho mohla mrzet úvodní zpackaná šedesátka, tak snad příště... Honza Žídek si od zápasu v Zábřehu drží vcelku slušnou formu, což bylo nejen pro něj, ale i pro celý tým v tomto klíčovém zápase důležité. O Honzovi se všeobecně ví, že se dokáže na výborně připravené kuželně vybičovat k senzačním výkonům a dnes to znovu potvrdil. Skvělý nástup do zápasu (149) na sobě ale přece jenom malou kaňku měl, dvěma chybami se Jan připravil o možnost jít do plných, domácí Pavič si naproti tomu pomohl hodovkou a tím se dostal do vedení. To oderský hráč ještě navýšil, když si i na druhé dráze v závěru dorážky pomohl devítkou. Honza měl po šedesáti hodech na kontě 290 kuželek, přesto prohrával 0:2. Nepříznivý stav ho nevykolejil, další výbornou drahou (145) se mu podařilo snížit a poslední třicítku mu k zisku bodu stačilo vyhrát jakýmkoli rozdílem. Nesmírně vyrovnanou závěrečnou dráhu rozhodoval až sto dvacátý hod, kterým hráč Unie potřeboval porazit minimálně sedmičku. Nakonec z toho byla pětka od středu, a byť tedy na celkové číslo Honza domácího Paviče udolal, rozhodující byl stav drah a ten hovořil v náš neprospěch.

Remízový stav platil i před poslední dvojicí, jen náskok na straně hostí rapidně narostl, konkrétně na 110 kolků. Na desku se v tu chvíli chystal Pavel Marek (590) a s ním Petr Basta (514). Pavel měl ještě v živé paměti své vystoupení na turnaji právě zde ve Valašském Meziříčí, kde na předsezónním turnaji porazil 595 kuželek a na tuto metu si troufal i dnes. Že to nejsou jen plané řeči začal potvrzoval hned ze startu, kdy si drahou 148 vybudoval solidní základ a velký náskok. Ten se mu podařilo ještě o dalších patnáct kolků navýšit, po šedesátce vedl 2:0 a střídal dráhy s výborným mezisoučtem 301 kolků. V tu chvíli nebylo o vítězi duelu Marek vs. Malina pochyb, Pavel se tak mohl v klidu soustředit na zdolání hranice šesti set kuželek a třetí dráhou se k magické hranici výrazně přiblížil. Famózní dorážkou (72) se dostal na celkových 162. Na poslední dráze však možná začala pracovat psychika. V plných se marně snažil najít svou levou ulici a dorážkou už poztrácené kolky posbírat nestihl. I tak z toho bylo skvělých 590 a hlavně další bod na kontě Hlubiny. Petr byl nasazen na papírově nejsilnějšího domácí hráče, kterým byl Karel Chlevišťan. Hostující hráč se velkého jména nezalekl a jen kvůli třem chybám v dorážce se připravil o možnost dostat se do vedení. Co se nepovedlo na první dráze povedlo se na té další. Zlepšenou a hlavně bezchybnou hrou Petr srovnal na 1:1. Před tímto mačem měl průměr Karla Chlevišťana na domácí kuželně hodnotu 577 kuželek, jenže každý zápas je jiný a tento mu vyloženě nesedl. Třetí dráha v jeho podání byla slušně řečeno bídná a Petr se tím dostal lacino k druhému setovému bodu. Závěrečná dráha byla Petrova nejhorší, jenomže jak již bylo zmíněno, ani domácímu hráči se příliš nevedlo a byť se mu povedlo srovnat na 2:2, větší počet poražených kuželek po sto dvaceti hodech měl na kontě kuželkář z Ostravy. 

Ohlédneme-li se o měsíc zpět, pak se dá říct, že facka v zápase proti Opavě ostravské probrala, od té doby se prezentují velmi vydařenými výkony a hlavně sbírají cenná vítězství, ke kterému přidali možná to na podzim nejcennější. Z Valach si Hlubina odváží výhru 6:2 a minimálně do 18. ledna příštího roku se může kochat pohledem na tabulku, kde jí patří nejvyšší příčka.

Záznam tohoto střetnutí si můžete pustit na YouTube