Áčko v zahajovacím utkání nové sezóny nadělilo Litovli kanára

13.09.2021

Přesně 350 dní dělilo poslední ligové vystoupení Hlubiny od toho, kterým v sobotu zahájilo nový ročník. Znovu proti Litovli, tentokrát ale na těžké, nepříliš padavé, kuželně v Přemyslovicích, kde domácí klub hostuje...

Pro zahajovací zápas sezóny 2021/2022 byla k dispozici pouze šestice hráčů, řešila se tak pouze skladba jednotlivých dvojic. Po roční pauze zaviněné covidem bylo složité odhadovat formu soupeře, vedoucí hostí se tedy na začátku rozhodl pro osvědčenou dvojici Martin Marek - Petr Basta. Prvně jmenovaný se postavil Kamilu Axmannovi a sváděl s ním vyrovnaný souboj až do konce první dráhy, kterou nakonec lepší dorážkou urval pro sebe. Vyrovnat duel se ale Axmannovi podařilo hned záhy, kdy využil Martinovy nepodařené třicítky, zejména pak nepovedených posledních hodů - 1:1. Na vedlejších drahách měl o poznání méně práce Petr Basta, kterého měl prověřit hráč ze soupisky litovelského béčka Pavel Hampl. Přestože se Petr ze začátku trochu hledal a v dorážce si dovolil nějakou tu chybu, domácí hráč na něj neměl nárok. Po šedesátce vedl zkušený ostravský borec 2:0 o 59 kolků. Zpět k Martinovi, ten si na třetí dráze do plných vytvořil drobný náskok, který v dorážce ještě navýšil a ujal se vedení. Svou výhru v poměru 3:1 zpečetil na závěrečné dráze posledním hodem. Petr si dvěma pěknými vyrovnanými drahami v druhé šedesátce pohodlně dokráčel pro hladkou výhru 4:0 o 99 kolků.


Prostřední dvojice ve složení Žídek - Žáček šla na dráhy za stavu 2:0 pro Hlubinu s náskokem 126 kuželek. Neuvěřitelně vyrovnaný souboj byl k vidění v duelu Honzy s domácím Fialou. Ten byl po plných o dvě kuželky vepředu, a protože hráč Unie v dorážce stáhl pouze kolek, prohrál první dráhu nejtěsnějším rozdílem. Smůla, která potkala Jana se ale vyhnula Přemkovi, jenž v podobně laděném souboji pro změnu se štěstím o kolek vyhrál. Druhá třicítka v podání dvojice Žídek - Fiala byla jako přes kopírák, domácí kuželkář vedl po plných o jedinou kuželku a stejný rozdíl svítil na ukazateli skóre i po posledním hodu, Honza tedy prohrával 0:2 na dráhy o dva kolky. Kdy naposledy jste něco podobného viděli? Jeho spoluhráč Přemek se naopak dostal do dvoubodového vedení poté, co si v druhých plných vytvořil solidní náskok (90:81) a udržel jej až do konce. Jan není z těch, kteří by se snadno vzdávali, po plných na třetí dráze, jak jinak než vyrovnaných (91:91), předvedl skvělou dorážku a snížil na 1:2. Poslední dráha se dlouho nevyvíjela dobře. Fiala si do dorážky přenesl náskok dvanácti kuželek a navíc si pomohl hodovkou. V jednu chvíli už byl náskok domácího kuželkáře přes dvacet kuželek a nevypadalo to na bodový zisk. Jan ale v pravou chvíli zabral - 6, 3, 9... zatímco Fiala se musel vypořádat s dlouhou devítkou, kdy mu zůstalo stát "čest práci". Honza byl najednou ve svém pověstném transu a svůj souboj s Fialou nakonec senzačně otočil. František Baleka, který soupeřil s naším Přemkem Žáčkem Honzův obrat nenapodobit nedokázal. Hostující hráč si zkušeně pohlídal i třetí dráhu a předčasně tak rozhodl o svém triumfu. I za rozhodnutého stavu Přemek závěrečnou třicítku rozjel skvěle a po plných vedl o devatenáct dřev. Pak ale přišel útlum a domácí hráč ještě cítil šanci na snížení. Ani to se ale nakonec nekonalo a kuželkář z Ostravy vítězí 4:0.


Před poslední dvojící tak bylo o vítězi prakticky rozhodnuto, hosté vedli poměrem 4:0 o 159 kuželek. Michal Zatyko s Pavlem Markem ale mohli zabojovat o nejvyšší možné vítězství a přičinit se tak o nejlepší možný vstup svého týmu do ligového ročníku. Michal svou první dráhu sezóny rozhodl již v plných, kdy si vytvořil náskok téměř dvaceti kolků a díky výborné dorážce předvedl nejlepší třicítku dne (147). Pavel na vedlejších drahách také zvládl bodovat, byť mu k tomu dopomohla zejména nemohoucnost domácího Sigmunda, který se sedmi chybami končil na 107 kuželkách. Druhá dráha v podání hostujícího kuželkáře už byla úplně jiná písnička, v plných sice mírně ztrácel, ale skvělou dorážkou vývoj otočil a dostal se do vedení 2:0. Stejně jako Michal, který i ve druhé třicítce pokořil hranici 140 kuželek, resp. ji vyrovnal. V tu chvíli už vedl o 42 kolků a nic nenasvědčovalo tomu, že by domácí Jiří Čamek měl duel zvrátit. Šanci ale dostal, Michalovi se třetí třicítka zdaleka nevydařila jako dvě předchozí. Čamek ale nabídnutou šancí pohrdl a daroval hostujícímu hráči třetí a rozhodující pomocný bod. Pavlův soupeř se ve třetích plných opět lehce vzdálil, podobně jako na předchozí dráze ale ostravský hráč v dorážce překlopil stav na svou stranu a stejně jako jeho kamarád z týmu měl po třech drahách jisté vítězství. Pěknou poslední drahou (140) Pavel upravil na konečných 4:0. Michal se nakonec musel spokojit s výhrou 3:1 na dráhy, když v závěrečné třicítce povolil litovelskému Čamkovi alespoň čestný úspěch.

Hlubina v úvodním utkání nové sezóny zvítězila s přehledem 8:0 o 259 kolků a minimálně do příští soboty jí bude patřit první místo v tabulce třetí ligy. Soupeřem ve druhém kole nám bude na drahách SAREZY tým Prostějova. Hraje se v sobotu 18. 9. od 15:30.