MUŽI

V sezóně 1958/1959 startovala za náš oddíl v mistrovských soutěžích dvě družstva mužů. První hrálo až do sezóny 1961/1962 krajský přebor bez výraznějších úspěchů. Před touto sezónou odešlo prakticky celé I. družstvo mužů do VŽKG a následoval sestup do okresního přeboru. V průběhu šedesátých let postupně docházelo k rozšiřování naší členské základny o nové hráče a v sezóně 1967/1968 jsme měli dokonce obě družstva mužů v oblastním přeboru. Oblastní přebor hrála Hlubina až do sezóny 1971/1972, po které došlo k rozdělení této soutěže na krajský přebor I. a II. třídy. Obě naše družstva byla zařazena do výkonnostně nižšího KP II. 

V sezóně 1976/1977 jsme se dočkali prvního většího úspěchu, kterým bylo první místo v KP II. a postup do krajského přeboru I. třídy (dnešní divize). Naše družstvo hrálo nejčastěji ve složení Jiří Prokop, Ivan Marek, Alois Krečmer, Jaroslav Káňa, Jiří Křupala a Rudolf Kaša. V KP I. jsme však setrvali pouze dvě sezóny a v roce 1979 následoval sestup zpět do KP II. 

Celá 80. léta pak hrála Hlubina A krajský přebor II. třídy, který měnil pouze svůj název na krajský přebor resp. krajskou soutěž. Nejlepším umístěním tohoto období bylo 2. místo v sezóně 1979/1980 a 3. místo v sezóně 1980/1981. O tyto výsledky se zasloužili zejména Jiří Prokop, Ivan Marek, Jan Skubanič, Josef Staš, Milan Tvrdý, Zdeněk Krečmer a Alios Krečmer.

V následujících sezónách jsme se začali tabulkou propadat stále níže a v sezóně 1987/88 přišel dokonce sestup do okresního přeboru. Před touto sezónou došlo k zásadní obměně kádru A týmu. Z původního složení zůstali pouze Prokop, Tvrdý a Krečmer Z., kteří byli doplněni o hráče z B družstva. Po tomto sestupu následoval okamžitý návrat zpět do krajské soutěže. 

 Důležitým momentem pro Hlubinu bylo léto roku 1988, kdy se podařilo zrealizovat jeden významný přestup. Náš oddíl posílil dlouholetý ligový hráč Opavy a Vítkovic Oldřich Lis, který k nám přestoupil z VOKD Poruba. V létě 1989 pak přichází další hráč z VOKD Poruba Tomáš Houda. Oba byli dopsáni na soupisku Hlubiny A, kam byli kromě stálice Jiřího Prokopa nově zařazeni Oldřich Vavrečka, Milan Pčola a junior Pavel Marek. Tato sestava ze sezóny 1989/90 se stala základem velmi úspěšné generace 90 let., kterou později doplnili ještě Milan Kováč, Ladislav Míka a Radim Marek.

V letech 1990 až 1993 obsadila Hlubina A v oblastní soutěži třikrát za sebou 2. místo. V sezóně 1993/94 jsme se konečně dočkali. Družstvo mužů Hlubina A dokázalo vyhrát oblastní soutěž a vybjovalo si postup do 3. ligy. Stalo se tak naprosto suverénním způsobem, když z 22 utkání prohrálo pouze dvě, získalo celkem 40 bodů a dosáhlo průměru 2418 kolků. O tento historický úspěch oddílu se postarala základní sestava Radim Marek, Jiří Prokop, Pavel Marek, Milan Kováč, Ladislav Míka a Milan Pčola. K nim je třeba připojit ještě jméno náhradníka Oldřicha Lise, který startoval v sedmi utkáních a svými výkony přispěl nemalou měrou k celkovému prvenství. Vzhledem k reorganizaci 3. ligy byl stanoven krutý postupový systém. Vítěz postupoval přímo do 2. ligy a pouze dalších pět týmů si mohlo uchovat účast ve 3. lize i pro příští sezónu, v níž se mělo hrát už na 200hs. Sestupovalo tedy šest posledních. O to byla naše pozice jakožto nováčků soutěže složitější.

Družstvo Hlubiny "A" jako nováček 3. ligy skupiny "D" v sezóně 1994/1995 nejenom, že nemělo sestupové starosti, ale dokonce dlouhou dobu bojovalo o první příčku a postup do 2. ligy s kuželkáři KK Zábřeh n. M. Závěr soutěže však našim nevyšel, ale i přesto obsadili vynikající 2. místo se ziskem 27 bodů z 22 utkání a průměrem 2413 kolků. Toto umístění bylo podloženo zejména výbornými výkony na domácí dráze, kde jsme ztratili pouze tři body. Radim Marek se s průměrem 422 stal dokonce nejlepším hráčem 3. ligy. Připomeňme si hráče, kteří se o tento vynikající výsledek zasloužili. Byli to Radim Marek, Oldřich Lis, Milan Pčola, Pavel Marek, Ladislav Míka, Milan Kováč a Ivan Marek.

S velkým očekáváním vstupovala Hlubina A do soutěžního ročníku 1995/96, kdy nás čekala podstatná změna a to 3. liga skupiny C hraná na 200hs. Jelikož podmínkou účasti v soutěži byla povinnost hrát utkání minimálně na čtyřdráhové kuželně, hráli jsme naše domácí utkání na kuželně VOKD Poruba. 3. ligu hrála Hlubina A nepřetržitě šest sezón až do roku 2001. Nejlepšího umístění jsme dosáhli hned v první sezóně 1995/96, kdy jsme skončili na 3. místě. Je třeba zdůraznit, že ač hrálo áčko všechna svá domácí utkání na "cizí" kuželně VOKD Poruba neprohrálo ani jediné, což byl základ úspěchu. Závěrečná bilance byla 27 bodů z 22 utkání a průměr 4831 kolků. O tento úspěch se zasloužili Radim Marek, Oldřich Lis, Milan Pčola, Pavel Marek, Ladislav Míka, Vladimír Konečný a Ivo Marek. Navíc Radim Marek se stal podruhé za sebou nejlepším hráčem 3. ligy s průměrem 862,6 kolků.

V následujících třech sezónách jsme se pohybovali ve středu třetiligové tabulky. V roce 1999 odchází Radim Marek do prvoligového Hagemannu Opava a o rok později jej následuje i Vladimír Konečný. Ztráta těchto dvou výborných hráčů znamená výkonnostní propad a v sezóně 2000/2001 nakonec i sestup do oblastního přeboru I. třídy. 

Dva roky se pak marně snažíme o návrat zpět do ligy. Navíc po sezóně 2002/2003 odchází všichni hráči "A" družstva (Skopal, Bareš, Linhart, Míka L., Marek Ivo a Brablec) do VOKD Poruba a současně je do Poruby "přepuštěno" i naše místo v oblastním přeboru 1. třídy (dnes  divize). Hlubina se tak během dvou let propadá ze 3.ligy až do krajského přeboru.

Na Hlubině se tvoří úplně nové družstvo, které zahajuje sezónou 2003/2004 v krajském přeboru. Během následujících osmi sezón končí naše Áčko v popředí tabulky, z toho třikrát na 2. místě a dvakrát třetí. Vytoužený postup do Severomoravské divize přichází v sezóně 2010/2011, když Hlubina A vyhrála krajský přebor se ziskem 38 bodů z 24 utkání a průměrem 2461 kolků. Tento úspěchu vybojovalo družstvo ve složení Petr Chodura, František Oliva, Michal Hejtmánek, Michal Zatyko, Radmila Pastvová a náhradníci Pavel Marek P., Jiří Břeska, Rudolf Riezner a Martin Ferenčík.

V létě 2012 se na Hlubinu vrací z VOKD Poruba Petr Brablec a doplňuje náš A tým. V sezóně 2012/2013 končí Hlubina A na 2. místě Severomoravské divize o jeden bod za Minervou Opava. Toto naše družstvo získalo 39 bodů z 26 zápasů a dosáhlo průměr 2522 kolků. Jelikož opavský klub o vyšší soutěž neměl zájem, Hlubina využila své právo na postup z druhé pozice. O historicky druhý postup do 3. ligy mužů pro náš klub se zasloužili Petr Chodura, František Oliva, Michal Hejtmánek, Michal Zatyko, Petr Brablec a Radmila Pastvová. Jako náhradníci nastupovali Pavel Marek, Rudolf Riezner, Jaroslav Klekner, Václav Rábl a Jiří Břeska.

Před vstupem do 3. ligy v létě 2013 získáváme významnou posilu, kterou je náš odchovanec Vladimír Konečný vracející se z Opavy. Od sezóny 2013/2014 tak hrála Hlubina "A" 3. ligu skupiny C na 120hs, kde byli našimi soupeři Přemyslovice, SKK Ostrava, Spartak Přerov "B", HKK Olomouc "B", KK Zábřeh "B", Sokol Bohumín, KK Šumperk, SK Slavičín, Tatran Litovel, TJ Krnov a Michálkovice. Vzhledem k tomu, že se ligové soutěže hrají na 120hs, museli jsme ke svým domácím zápasům nastupovat na čtyřdráhové kuželně SAREZA Ostrava v Porubě. Na jaře 2015 doplňuje Áčko Petr Basta z VOKD Poruba a v létě téhož roku přichází další hráč z Opavy Přemysl Žáček. Hlubina A končí v prvních dvou sezónách v letech 2014 a 2015 shodně dvakrát za sebou na 3. místě 3. ligy. 

Dosud největší úspěch mužů TJ Unie Hlubina přichází v sezóně 2015/2016, kdy družstvo ve složení Vladimír Konečný, František Oliva, Přemysl Žáček, Michal Hejtmánek, Petr Basta, Michal Zatyko, Petr Brablec a Petr Chodura skončilo na 2. místě 3. ligy a společně s prvními Chvalíkovicemi postoupilo poprvé v historii klubu do 2. ligy mužů. Naše družstvo získalo 30 bodů z 22 zápasů a dosáhlo průměr 3211 kolků. 

Od sezóny 2016/17 hrála Hlubina A 2. ligu skupiny B, ve které byli našimi soupeři KK Zábřeh, Centropen Dačice, KK Vyškov, Chvalíkovice, SKK Dubňany, Sokol Husovice "B", KK Blansko, Slovan Kamenice nad Lipou, Sokol Vracov, TJ Opava a TJ Horní Benešov. Před touto sezónou přichází z Michálkovic na roční hostování náš odchovanec Tomáš Rechtoris. Hlubina končí na konečném 9. místě. V následující sezóně doplňuje družstvo další náš odchovanec Martin Marek, který přichází na přestup z Opavy. Bohužel hned v úvodu sezóny ukončují sportovní kariéru Vladimíra Konečného zdravotní důvody, a tak Hlubina nakonec bojuje o záchranu. Ta se sice podařila, ale v následující smolné sezóně 2018/2019 končíme i vlivem zranění (Marek M.) a oslabení základního kádru (Hejtmánek, Rechtoris) na posledním místě a po třech letech opouštíme druholigovou scénu.

V následujících sezónách hrajeme špici třetí ligy. Po druhém místě v sozóně 2021/2022, kdy nám postup unikl o jediný bod, jsme v sezóně následující poprvé v historii klubu vyhráli 3. ligu. Mistrovský titul za 3. ligu mužů 2022/2023 a postup po 4 letech zpět do 2. ligy vybojovalo družstvo ve složení Martin MAREK. Michal LAGA, Přemysl ŽÁČEK, Pavel MAREK, Jan ŽÍDEK, Petr Basta, Michal Zatyko a vedoucí družstva Vladimír KONEČNÝ.