ŽENY

Historie družstva žen se píše od sezóny 1958/59, kdy tehdy ještě pod názvem Baník Hlubina bylo účastníkem 2. ligy. Dnes by tato soutěž pravděpodobně byla na úrovni Moravskoslezské ligy, protože tehdejšími našimi soupeřkami byla družstva Zory Olomouc, Lokomotivy Přerov I. a II., Vsetína a Šternberka. 

V sezóně 1959/60 dosáhlo ženské družstvo Hlubiny prvního významného úspěchu, když vyhrálo krajský přebor a postoupilo na kvalifikační turnaj o mistrovství republiky do Žiliny. Tam obsadilo druhé místo před celky z Jičína a Gottwaldova a tím si vybojovalo účast na Mistrovství ČSSR v tehdejším v Gottwaldově. Za naše barvy tehdy hrály Adamčíková, Berková, Freislerová, Jindrová, Krečmerová, Kusková, Schichorová a Tutková.

Následující sezóna 1960/61 však byla na dlouhých šestnáct letech poslední, kdy měla Hlubina v mistrovské soutěži družstvo žen, jelikož po konci této sezóny přestoupila většina hráček s platností od 1. července 1961 do TJ Baník Michálkovice. 

   1959/1960  Krajský přebor

Horní řada zleva: Berková (trenérka), Freislerová, Schichorová a Krečmerová. Dolní řada zleva: Tutková, Kusková a Adamčíková.


Za návratem našich žen do soutěží stojí paradoxně muži Hlubiny, kteří na jaře 1977 postoupili do krajského přeboru I. třídy. Podle tehdejších pravidel byla jednou z podmínek startu v této soutěži, mít družstvo dorostu nebo žen. Volba padla na ženy, které byly přihlášeny do krajského přeboru 1977/78. Základem týmu byly již zkušené hráčky Marková, Krečmerová a Káňová doplněné o začínající trojici Urbánková, Zemková a Čubová. Naše ženy se v prvním roce svého působení v krajském přeboru umístily na posledním devátém místě.

Krajský přebor hrály ženy Hlubiny nepřetržitě v letech 1977 až 1992, avšak většinou se pohybovaly v druhé polovině tabulky této soutěže. Výjimkou byla sezóna 1979/80, kdy dosáhly svého nejlepšího výsledku, když skončily na výborném čtvrtém místě. O tento úspěch se zasloužily Eva Marková, Milada Krečmerová, Radmila Suková, Anna Káňová, Marie Schichorová, Marie Zemková a Urbánková.  

   1983/1984  Krajský přebor
foto z utkání Unie Hlubina - Přerov

Zleva stojí: Marie Gaszcyková, Anna Káňová, Marie Schichorová a Eva Marková. Pod nimi zleva: Radka Pastvová, Anna Dufková a Milada Krečmerová.   


Na přelomu 80. a 90. let došlo k několika zajímavým příchodům, které byly základem pro pozdější "zlatou éru" ženských kuželek na Hlubině. V září 1989 přišly z TJ Vítkovice Květa Poljáková a Lenka Pouchlá. O rok později se stala hráčkou Hlubiny Lenka Literová bývalá kuželkářka Vítkovic a MS Brno a do sestavy ženského týmu byla zařazena i naše odchovankyně juniorka Jana Kudelová. V roce 1990 přišly na Hlubinu z Vítkovic dorostenky sestry Kamila a Karin Gaborčákovy.

   1989

fotografie z družebního utkání 
Unie Hlubina - BSG Stahl Freitahl

Zleva stojí: Marie Schichorová, Jana Kudelová, Zdenka Štýbarová, Alena Houdová, Eva Marková, Marie Majarová, Marie Mikulajová. 


Konec sezóny 1991/92 přinesl našemu oddílu obrovskou radost, když ženy Hlubiny vyhrály oblastní přebor a vybojovaly si postup do Moravskoslezské ligy. O tento historický úspěch se postaraly Eva Marková, Květa Poljáková, Lenka Literová, Zdenka Štýbarová, Anna Dufková, Jana Kudelová a náhradnice Marie Majarová s Miladou Krečmerovou. Trenérem byl Oldřich Lis. Od sezóny 1992/93 hrály naše ženy v Moravskoslezské lize později přejmenované na 2. ligu skupiny "C". V letech 1995 až 1996 skončily dvakrát za sebou na třetí příčce druholigové tabulky. V září 1995 naskočila do ligového týmu další mladá hráčka Hana Kollarčíková. O rok později přichází z Minervy Opava zkušená Dana Lamichová.

1992/1993    
Moravskoslezská liga  

Zleva: Marie Majarová, Eva Marková, Anna Dufková, Jana Vařeková, Jiřina Němčeková, Božena Votočková a Kamila Gaborčáková
Trenér: Oldřich Lis   


Vrchol ženských kuželek na Hlubině přichází v sezóně 1997/98, kdy vyhrály 2. ligu a vybojovaly si účast v kvalifikaci o postup do 1. ligy žen. O tento historický úspěch se zasloužily Eva Marková, Lenka Pouchlá, Kamila Skopalová, Dana Lamichová, Lenka Raabová, Jana Vařeková, Radmila Pastvová, Hana Kollarčíková a náhradnice Jiřina Němčeková s Karin Trojkovou. Trenérem byl Oldřich Lis a vedoucím družstva Marie Majarová. Během celé sezóny podávalo naše družstvo vynikající výkony, zejména na domácí dráze, kde neprohrálo ani jedno utkání a celkem třikrát během sezóny překonalo rekord naší kuželny. Z dvanácti utkání na soupeřových drahách sedmkrát vyhrálo, poraženo bylo pouze v pěti případech. Celková bilance byla 38 bodů z 24 utkání, skóre 263:109 a průměr 2332 kuželek. Eva Marková byla s průměrem 410,7 kolků třetí nejlepší hráčkou 2. ligy

   2. 5. 1998  kvalifikace o postup do 1. ligy (Č. Třebová)
Zleva: Centropen Dačice, Bižuterie Jablonec a Unie Hlubina

   TJ Unie Hlubina - vítěz kvalifikace o 1. ligu
Nahoře zleva: Eva Marková, Hana Kollarčíková, Jana Vařeková a Dana Lamichová. Dole zleva: Lenka Pouchlá, Kamila Skopalová a Lenka Raabová.


Datum 2. května 1998 vstoupilo nesmazatelně do historie našeho kuželkářského oddílu. Družstvo žen TJ Unie Hlubina se zúčastnilo kvalifikace o postup do 1. celostátní ligy žen, která se konala na čtyřdráze Lokomotivy Česká Třebová. O postup měly původně bojovat čtyři týmy, tři vítězové jednotlivých skupin 2. ligy, konkrétně Hlubina, Bižuterie Jablonec a Centropen Dačice a předposlední celek 1. ligy Jiskra Nový Bor, ten však nakonec nepřijel. O dvě postupová místa se tedy utkala pouze trojice uchazečů. Hrálo se na 6x100hs a o postupu rozhodoval celkový součet poražených kuželek. Naše družstvo jelo povzbudit i několik hlubinských fanoušků. Přes počáteční nervozitu dokázaly všechny naše hráčky zahrát spolehlivě kolem hranice 400 bodů. Díky této vyrovnanosti nakonec celou kvalifikaci vyhrály a zaslouženě postoupily do 1. ligy.

Konečné pořadí kvalifikace o 1. ligu:

  1. TJ Unie Hlubina   2421 bodů
  2. TJ Bižuterie Jablonec   2413 bodů
  3. TJ Centropen Dačice   2366 bodů

Naše vítězná sestava vypadala následovně:

Eva Marková  428, Lenka Pouchlá  411, Lenka Raabová  399,
Dana Lamichová  397, Jana Vařeková  397, Kamila Skopalová  389

Náhradnice: Hana Kollarčíková 
Trenér: Oldřich Lis, Vedoucí družstva: Marie Majarová


V premiérové prvoligové sezóně 1998/1999 naše děvčata zaplatila nováčkovskou daň a se ziskem pouhých 4 bodů skončila poslední, což znamenalo sestup. Návrat do 1. ligy však přišel už o dva roky později v sezóně 2000/2001 kdy naše kuželkářky ovládly suverénně 2. ligu, když z celkového počtu 26 zápasů prohrály pouze dva. O tento historicky druhý postup do nejvyšší soutěže žen se postaraly hráčky Lenka Pouchlá, Eva Marková, Dana Lamichová, Lenka Raabová, Jana Martínková, Kamila Skopalová, Hana Kollarčíková a náhradnice Květa Poljáková. Vedoucí tohoto úspěšného družstva byla Marie Majarová. O skvělé formě našich žen svědčí i to, že dosáhly poprvé v historii oddílu průměr v sezóně přes 2400 bodů.

   1998/1999  1. liga žen

Zleva stojí: Lenka Raabová a Eva Marková. 
Uprostřed zleva: Jana Vařeková, vedoucí družstva Marie Majarová, Lenka Pouchlá a Dana Lamichová
Dole: Kamila Skopalová.


Od roku 2001 pak nepřetržitě hrály ženy Hlubiny 1. ligu. Nejlepší jejich umístění bylo 8. místo ze sezóny 2001/2002 se ziskem 18 bodů, skóre 157:195 a průměrem 2422. Tehdejší sestavu tvořily Lenka Pouchlá, Lenka Raabová, Dana Lamichová, Radka Pastvová, Eva Marková, Hana Kollarčíková a Jana Martínková. Vedoucím družstva byla Marie Majarová, trenérem Jiří Břeska. Nejlepší z našich Lenka Pouchlá byla s průměrem 413,5 bodů na 22. místě mezi všemi hráčkami první ligy. Od sezóny 2003/2004 se 1. liga žen hrála nově na 120hs a podmínkou byla čtyřdráha. Naše děvčata tak byla nucena svá domácí utkání hrát na kuželně v Bohumíně, čímž ztratila v podstatě výhodu domácího prostředí, získala pouze 10 bodů a to znamenalo sestup.

2002/2003  1. liga žen   

Nahoře zleva stojí: Anna Káňová, Lenka Pouchlá, Jana Martínková, Dana Lamichová,  Hana Kollarčíková, Eva Marková a Marie Majarová (vedoucí družstva).
Dole zleva: Jiří Břeska (trenér), Radmila Pastvová a Lenka Raabová.

Po této nevydařené sezóně vedení oddílu rozhodlo, že z finančních důvodů bude družstvo žen přihlášeno v ročníku 2004/2005 až do třetí nejvyšší soutěže, tehdejší 2. Moravskoslezské ligy žen na 4x100hs. To znamenalo v podstatě rozpad úspěšného týmu, kdy většina hráček odešla z Hlubiny do Minervy Opava. Na podzim 2005 tak vzniklo družstvo zcela nové, které hrálo bez výraznějších úspěchů třetí ligu až do sezóny 2007/2008. Tato sezóna je také dosud poslední, ve které měla Hlubina zastoupení v mistrovské soutěži žen.


Z tisku