Áčko ve Slezsku body nevytěžilo a propadá se tabulkou. Béčko doma Opavě nedělilo kanára.

22.11.2021

Přerušit nepříznivou bilanci z posledních zápasů chtělo áčko v Opavě, kde na něj čekala částečně zrekonstruovaná, padavá kuželna. Po dvou porážkách v řadě nezůstal v týmu hostí kámen na kameni...

Svědčí o tom složení hned první dvojice, ve které se objevil Tomáš Rechtoris (536) a s ním Pavel Marek (554). Po úvodním oťukávání a vyrovnané hře do plných přišel zlom a opavská dominance. Tomáš, který se do základní sestavy dostal po delší pauze, nevyužil drobného náskoku a první dráhu prohrává o sedm kuželek. Pavel se svým soupeřem Petrem Wolfem sváděli souboj, na který byla radost koukat. Pro ostravské ale pouze do dvaadvacátého hodu, kdy přišla na této úrovní málo vídaná série sedmi chyb a z fantasticky rozjeté dorážky ani zisku bodu tak nakonec nebylo nic - 0:1. Opavští borci k náskoku osmadvaceti kuželek z první dráhy záhy přidali dalších čtyřicet tři. Špatný vstup do zápasu a nulu na kontě získaných pomocných bodů Hlubiny ještě umocnila statistika chyb... Po úvodní šedesátce měli domácí jedinou, hosté osmnáct! Naději na zvrat vykřesal Pavel, kterého ani nepříznivý vstup do zápasu nezlomil a třetí drahou, kterou vyhrál o deset kuželek, snížil na 1:2. Na vedlejších drahách mezitím domácí Petr Bracek třetím bodem (172:141) předčasně rozhodl o svém vítězství. To navíc podtrhnul poslední třicítkou, na které po oboustranně vynikajících plných předčil Tomáše v dorážce a přidal na konto slezského týmu dalších deset kuželek. Celkově se jeho výkon zastavil na čísle 613. Pavel, pokud chtěl pomýšlet na obrat, musel na poslední dráze stáhnout pětadvacet kuželek. Do plných však hráč s hlubinskou minulostí Petr Wolf přidal ke svému náskoku další kolek. Rozhodnutí přesto přinesly až poslední hody. V dorážce hostující kuželkář ztrátu mocně dotahoval, nakonec ale Wolf udržel těsný náskok osmi kolků.

Průběžné vedení Opavy 2:0 o 85 kuželek vypadalo hrozivě, ale dvě třetiny zápasu byly teprve před námi. Na dráhy za tohoto stavu nastupovala dvojice Petr Basta (518) a Jan Žídek (561). Lépe do zápasu vstoupil Honza, který měl sice pomalejší rozjezd do plných, dorážku si ale pohlídal a ujal se vedení. To těsně uteklo Petrovi, konkrétně o tři kuželky. Na druhé dráze si naši hráči role vyměnili. Honzovi opět nevyšly plné a ztrátu jednadvaceti kuželek tentokrát stáhnout nedokázal - 1:1. Stejný stav platil i ve druhém duelu, který Petr srovnal díky vydařené dorážce. Po změně stran hostující borec, který přes týden doléčil drobné zranění z minulého zápasu, vývoj souboje s Maciejem Basistou otočil ve svůj prospěch - třetí dráhu vyhrál zatím nejvyšším rozdílem šesti dřev. Honza se naopak dostal do výraznější ztráty, když podruhé za sebou na dráze nebodoval a domácí Slanina rozšířil svůj náskok na rovných třicet kuželek. Leckdo by si mohl myslet, že je rozhodnuto. Honza ale každý zápas bojuje do posledního hodu a jinak tomu nebylo ani dnes. V plných umazal osm kuželek, dalších osmadvacet stáhnul skvělou dorážkou a svého soupeře nakonec porazil! První bod pro ostravské. Druhý mohl přidat Petr, kterému stačilo na závěrečné dráze i remizovat. Bohužel pro něj i celý tým hostí však v plných nabral ztrátu jedenácti kuželek, které už v závěru nezvládl získat zpět. Za stavu 2:2 na dráhy se tak z vítězství radoval Polák Basista.

Závěrečná dvojice Martin Marek (590) a Přemysl Žáček (540) tak měla v podstatě podobnou výchozí pozici jako jejich spoluhráči z předchozí dvojky. Na počítadle svítil rozdíl 86 kuželek v náš neprospěch. Zahajovací plné vyšly nejlépe Milanu Jahnovi (111), který Martinovi hned ze startu nadělil čtrnáct kuželek, a protože dorážku zahráli oba hráči totožnou, vedení se ujal opavský kuželkář. Průběh duelu Přemka se Svatoplukem Křížem na drahách 3-4 měl podobný průběh, jen s tím rozdílem, že náskok po plných držel a v dorážce udržel hráč ostravského celku. Skvělý souboj sváděli domácí Milan Jahn s Martinem. Porážku z první dráhy Martin svému bývalému spoluhráči záhy oplatil a srovnal stav na 1:1. Po šedesáti hodech měli oba hráči na kontě přes 310 kuželek, což ve třetí lize není příliš často k vidění. Vyrovnat se podařilo i Křížovi, který druhou třicítku rozhodl prakticky už v plných. Změna stran přinesla poprvé! v zápase bod oběma kuželkářům v dresu Unie. Martin otočil vývoj duelu a ujal se vedení 2:1. Stejný stav platil i u Přemka, jenž si díky skvělé hře do plných vypracoval náskok, který udržel až do konce třetí série třiceti hodů. Rozdíl kuželek v tu chvíli byl ale nedostižný a žádné drama se v závěru nekonalo. Poslední dráha zápasu už byla pouze o tom, jestli Martin hodí šestistovku a Přemek udělá týmový bod, kterým by alespoň zmírnil celkovou porážku. Ani na jeden dílčí cíl hlubinští nedosáhli. Martin nedokázal najít svoji levou ulici a přechod do pravé přišel pozdě. Zůstal tak deset kolků pod hranící šesti set kuželek, i tak z toho byla výhra 3:1. Jeho spoluhráč Přemek se plnými taky spíše protrápil, a byť na tom byl Kříž podobně, dorážku zvládl lépe. Při vyrovnaném stavu drah rozhodl vyšší nához domácího hráče, který tak dal výsledku konečnou podobu 6:2.

Slezský klub se, jak se již stává zvykem, opět herně chytil v zápase proti nám. Soupeři předvedli doposud nejlepší výkon družstva (3386), nám k hranici třiatřiceti stovek chyběla jedna kuželka. Z Opavy si tak odvážíme třetí ligovou porážku v řadě. Tuto nelichotivou sérii se pokusíme zlomit v sobotu 27. listopadu od 15:30 doma proti Hornímu Benešovu "B".Utkání sedmého kola krajského přeboru mezi béčkem Unie a céčkem Opavy se také neobešlo bez drobných změn v sestavě.

Jako první se dnes na hlubinské dvoudráze představil Roman Grüner (466) a nástup to byl z říše snů. Životní drahou (262) si domácí borec vypracoval na Renátu Smijovou, která podobně jako několik jejich spoluhráčů změnila před touto sezonou oddílovou příslušnost, propastný náskok jednašedesáti kuželek a druhá padesátka se tak dohrávala víceméně z povinnosti - 1:0. Dalším hráčem v pořadí byl Michal Babinec (461), který si doma drží velmi slušnou formu, o čemž přítomné přesvědčil i v tomto utkání. Po první dráze držel Karla Vágnera daleko za sebou, vedl o čtyřicet kolků (235:195). Několik dalších kuželek přidal i po změně stran a bezchybnou hrou navýšil vedení Ostravanů na 2:0. Třetí dvojici tvořili František Oliva (415) a Vladimír Kozák. Stejně jako jeho spoluhráči, i František držel po padesáti hodech vedení, byť nebylo tak výrazné jako v předchozích dvou případech. To v tu chvíli ale nikoho netrápilo, na druhé dráze František ještě přidal a zvýšil vedení svého družstva.

Za stavu 3:0 a s rozdílem +131 kuželek šel na věc Rudolf Riezner (427). Na úvodní dráze Ruda sice proti Václavu Bohačíkovi tahal za kratší konec, po změně drah se ale obrázek hry otočil a domácí hráč nakonec vyhrál těsně o tři klacky. Jako přes kopírák se potom vyvíjel duel Pavla Krompolce (426) s Josefem Plškem. Vyhlášený bavič a šiřitel dobré nálady však na první dráze mnoho důvodu k radosti domácím nedopřál. Na dvojce musel dohánět ztrátu pětadvaceti kuželek, a to se mu nakonec díky povedené dorážce podařilo - 5:0! Nepopulárního kanára tak mohl hostům na cestu přibalit Petr Chodura (473). Už po první dráze vše nasvědčovalo tomu, že hostům ze Slezska nebude dopřán ani čestný úspěch, Petr vedl o rovných čtyřicet kolků. Druhá padesátka přinesla v souboji se Zdeňkem Štohanzlem v podstatě tutéž podívanou. Domácí kuželkář nadělil soupeři dalších jednatřicet kuželek a stal se hráčem zápasu. Hlubina v utkání zvítězila hladce 8:0 rozdílem 213 kuželek. 

Poslední podzimní duel čeká "béčkaře" na půdě Pepina Bruntál. Termín, ve kterém bude zápas odehrán zatím není přesně stanoven, ve hře je i předehrávka.