Áčko zvítězilo v Zábřehu a přezimuje na třetím místě. Michal Zatyko atakoval šestistovku!

13.12.2021

Třetím vítězným utkáním v řadě ukončilo áčko Unie své podzimní účinkování v ligové soutěži. Díky výhře 6:2 na půdě Zábřehu mu v polovině ročníku patří průběžné třetí místo za Přemyslovicemi a vedoucím týmem Chvalíkovic.

Do základní sestavy pro dnešní zápas se pro mnohé možná překvapivě nevešel Pavel Marek. Vedoucí družstva Láďa Konečný do zahajovací dvojice nasadil Tomáše Rechtorise (519) a Martina Marka (555). Do utkání vstoupili lépe domácí, body za první dráhu se však nakonec dělily. Ostravanům ho získal Martin lepší dorážkou, Tomáš naopak nedokázal smazat ztrátu z plných a musel dotahovat. Jako přes kopírák pak dopadla i druhá třicítka. Tomášův soupeř Jiří Michálek vyhrál druhou dráhu opět díky lepším plným těsně o tři kolky a vedl už 2:0. Stejný stav platil i ve druhém souboji, ve vedení byl ale hráč Hlubiny. Druhou šedesátku načali lépe ostravští. Tomášovi se podařilo snížit na 1:2 ze svého pohledu a dotáhnout se na svého soupeře na rozdíl šesti kuželek. Martin ziskem třetí dráhy s předstihem zajistil první týmový bod pro své barvy. Za rozhodnutého stavu se ještě podařilo zábřežskému Körnerovi snížit na konečných 1:3 a umazat třiadvacet kuželek z náskoku hráče Unie. Tomáš na poslední dráze bojoval o obrat a po plných k tomu měl dobře našlápnuto, vedl o čtyři kuželky. Dorážka byla velmi vyrovnaná a o konečné dělbě bodů rozhodoval až úplně poslední hod. Na vítězství už ostravský kuželkář pomýšlet nemohl a na remízu muset porazit všech devět kuželek. Padla osmička a Tomáš tak při vyrovnaném stavu drah 2:2 s Jiřím Michálkem prohrává o jedinou kuželku.

Po první dvojici platil nerozhodný stav a na dráhy se chystali Petr Basta (538) s Janem Žídkem (545). Povedený vstup do utkání měl Petr, který v prvních plných atakoval hranici sta kuželek. Ta nakonec zůstala nepokořena, to však neplatilo pro soupeře Tomáše Pěničku, kterého Petr poráží o deset kolků a ujímá se vedení. O to však vzápětí přichází, když na druhé dráze míjí "exist", čehož domácí hráč využívá. Posledním hodem hází hodovou a srovnává krok. Honza svou úvodní třicítku prohrává smolně o dvě kuželky. Zábřežský Vitásek se ale z vedení neraduje dlouho. Hned na další dráze v plných tratí sedmnáct kuželek, což v podstatě rozhoduje o vítězi této třicítky. V jejím průběhu se navíc domácí hráč nešťastně zranil a musel vystřídat. V obou soubojích tak platí stav 1:1. Změna stran s sebou přinesla dvě výborné dráhy v podání ostravských (148:141 / 145:118) a s nimi i dva pomocné body, Petr i Honza se dostávají do vedení. Na celkovou výhru však nakonec dosáhl pouze Honza. Ten si připsal v pořadí už třetí vítěznou dráhu a vystřídavšího Martina Flídra poráží celkem o dvaapadesát dřev. K zisku bodu měl blízko také jeho spoluhráč Petr, připravil se o něj až velmi nepodařenou dorážkou (62:27). Pěnička poslední třicítku získává rozdílem jednatřiceti kuželek a Petra poráží.

Poslední dvojka ve složení Michal Zatyko (594) a Přemysl Žáček (547) tak měla za úkol vybojovat alespoň jeden bod a udržet náskok pětapadesáti kolků. V cestě jim stáli Lukáš Horňák s Fridrichem Pélim. První třicítka přinesla zajímavou podívanou, vyrovnaný souboj zábřežského Horňáka a našeho Michala Zatyka vyzněl lépe pro kuželkáře z Ostravy (140:144). Přemek se na první dráze nevyvaroval několika chybiček, čehož Fridrich Péli, hostující z Bohumína, využil a získal bod. Asi můžeme prozradit, že to byl první a také poslední bod, který v závěrečné třetině zápasu domácí získali. Přispěla k tomu zlepšená Přemkova druhá třicítka, kterou vyrovnal na 1:1 a také skvěle hrající Michal, který po šedesáti hodech vedl 2:0, přičemž měl na kontě 289 kuželek. Po změně stran už se hrálo pouze "na jednu bránu". Přemek svou nejlepší drahou dne otočil souboj s Pélim na 2:1 a Michal, pokračující ve výborné hře stvrdil své vítězství třetí vyhranou drahou v řadě. Zápas byl v tu chvíli rozhodnutý, závěrečná dráha však nabídla ještě jedno drama. Překoná Michal hranici šesti set kuželek? Nakročil k tomu výborně, v plných hostující borec porazil 99 kolků. V bezchybné dorážce potom přidal dalších třiapadesát dřev, což bylo o šest kuželek méně, než potřeboval k překonání magické hranice. Vyhrál ale zaslouženě a s naprostým přehledem 4:0. K vítězství dotáhl svůj duel i Přemek, který v poklidu získává poslední dráhu dne. Hlubina tak odjíždí ze Zábřehu se dvěma body za vítězství 6:2 o 140 kolků.

Polovina sezóny je za námi. V podzimní části soutěže áčko nashromáždilo celkem 14 bodů, jejichž zisk ho řadí na průběžné třetí místo tabulky. První jarní utkání odehrají hráči Hlubiny v sobotu 15. ledna v Horním Benešově.