Bohumín odpor nekladl, béčko vyhrálo v Horním Benešově a vede KP!

04.10.2021

Nepovedený zápas ve Valašském Meziříčí je minulostí. První říjnovou sobotu áčko přivítalo na drahách kuželny SAREZA soupeře z Bohumína a bez větších problémů zvítězilo 7:1. Jak se vítězství rodilo shrnuje následující článek.

V tomto zápase měl vedoucí ostravského celku opět k dispozici pouze šestici hráčů, nastoupit tak museli i ti, kteří se přes týden potýkali s různými zdravotními patáliemi. Do úvodu byla nasazena tradiční dvojice Martin Marek (564) a Petr Basta (536), a tím rozdílem, že nastupovala na opačné dráhy než je zvyklá. Že se jednalo o výborný tah nasvědčuje už první šedesátka, která oběma domácím borcům vyšla. Petr, nastupující dnes mimořádně z jedničky, na první dráze předčil náhradníka v dresu hostí Lukáše Modlitbu a ujal se vedení. To vzápětí i navýšil po pěkných 145 kuželkách v druhé třicítce. Po šedesátce střídal dráhy se součtem 283, což je v Porubě velmi slušný základ. Martin v první polovině hry nastřádal ještě o pět klacků více, duel se Stanislavem Sliwkou měl ale vyrovnaný stav 1:1. První dráhu hráč Hlubiny těsně prohrál, druhou naopak získal po divácky atraktivním souboji (154:144). Po změně stran oba ostravští hráči maličko ubrali ze svého tempa. Zatímco Martinových 138 kolků na bod stačilo, Petr na 127 dráhu ztratil. Pořád mu ale k zisku bodu stačila na závěrečné dráze i plichta. Do plných ještě Petr s Modlitbou držel krok, v dorážce si ale vedl lépe právě hráč Bohumína a díky tomu nakonec urval bod pro své barvy. Martin i jeho protihráč navlas zopakovali výkon ze třetí dráhy (138:115) a to znamenalo výhru domácího kuželkáře v poměru 3:1. 

Za vyrovnaného stavu 1:1 nastupovala na dráhy dvojice, která minulý týden svými výkony mírnila venkovní porážku - Přemek Žáček (533) a Honza Žídek (525). Ani jednomu z nich dnes vstupní dráha, co se čísla týče, tak úplně nevyšla. Přemek přesto získal dráhu v poměru 125:117, když využil slabých plných Záškolného. Jeho spoluhráč Honza předvedl stejný výkon jako Jaroslav Klus (130) a první setový bod si oba zmínění rozdělili. Druhou třicítku začal Jan dobře, když v plných atakoval hranici sta kuželek. Dorážka mu ale činila potíže, několikeré otevření od dam a dlouhé devítky ho stály bod. Přemek na slabší úvod navázal skvělou drahou 151, kterou vyhrál málo vídaným rozdílem třiašedesáti kuželek! Záškolného dráha číslo jedna nehezky vycvičila (88). Domácí kuželkář si tím vytvořil rozhodující náskok. Druhá šedesátka byla totiž v režii hráče hájícího barvy Bohumína. Záškolný dokázal nepodařenou druhou třicítku hodit za hlavu a alespoň srovnal na konečných 2:2. Vinou horšího součtu na bod ale pomýšlet nemohl - 2:1 pro Hlubinu. Podobně dobře zvládl druhou polovinu svého vystoupení i Honza, který nejprve třetí drahou srovnal na 1,5:1,5 a závěrečnou třicítkou dokonal obrat. Hlubina se díky této dvojici dostala do vedení 3:1 a držela si náskok 122 kolků.


Definitivní razítko dnešnímu vítězství musela ale ještě dát závěrečná dvojice Michal Zatyko (524) a Pavel Marek (540). Michal se svým soupeřem sváděl v úvodních plných vyrovnanou partii, v dorážce ale domácí hráč třikrát prohodil a daroval tím Romanovi Honlovi první dráhu. Podobně se vyvíjel i druhý duel, Pavel i jeho protivník Karol Nitka vstupovali do dorážky za vyrovnaného stavu 97:97. Následnou dorážku si připsali oba podprůměrnou, o kolek lépe z ní ale nakonec vyšel Pavel, který se tak dostal do výhody. Druhou dráhu si nejdéle "sloužící" člen domácího výběru vybojoval prakticky už v plných (106:78) a navýšil své vedení na 2:0. Michal ve druhé třicítce tahal ve hře do všech kuželek za kratší konec, v dorážce si ale oproti první dráze dvojice role vyměnila a bod na zlatém podnose tentokrát servíroval hostující Honl - 1:1. Třetí třicítku zvládl lépe fanda fotbalové Slavie. Opět v tom však sehrály roli chyby na straně soupeře. Podobně jako na první dráze Michal třikrát minul cíl a musel dotahovat ztrátu. Rozhodující třicítka začala pro oba velmi dobře, po plných byl stav 100:95, posledních patnáct hodů ale opět rozhodly prázdné hody, kterých se tentokrát znovu nevyvaroval hráč Bohumína a při vyrovnaném skóre 2:2 rozhodl o držiteli bodu součet poražených kuželek. K radosti zaplněného publika se jím stal domácí hráč. Zpět k Pavlovi. Ten si třetí drahou mohl zajistit definitivní vítězství a to se mu také podařilo. Náskok z plných ještě rozšířil v dorážce a připsal si rozhodující třetí bod. Závěrečnou drahou Nitka Pavlovi pouze oplatil porážku z první dráhy o kolek, na víc než na korekci skóre jejich souboje to ale stačit nemohlo. 

Hlubina se tímto vysokým vítězstvím opět vyhoupla zpět na "bednu". V tabulce jí patří třetí místo za dvojicí sedmibodových Opavou a Rýmařovem, se kterým se utká hned v dalším domácím zápase 16. 10. od 15:30.Béčko tento víkend hrálo svůj zápas netradičně až v neděli a to na půdě týmu Kuželky Horní Benešov. Vedoucí týmu Petr Chodura dal v úvodu důvěru dvojici Riezner (434) - Kecskés (432). Rudolf Riezner po úvodní dráze vedl o devítku. O nepatrný náskok však rychle přišel, druhé plné totiž skvěle sedly jeho soupeři Martinu Korabovi (166:133) a už už to vypadalo, že si bod připíše hráč HB. Díky skvělému závěru dorážky ale Ruda zvládl duel ještě otočit a vyhrál - 1:0! Také jeho spoluhráč Jarda Kecskés po první padesátce vedl, náskok byl ale nejtenčí možný, jediný kolek. Nic na něm nezměnily ani plné po změně drah a rozhodnout tak musela dorážka. Tu zvládl lépe hostující hráč a díky tomu se Hlubina dostala do vedení 2:0 o 21 kuželek.

Druhou dvojici toho dne vytvořili František Oliva (455) a Michal Babinec (388). František si na svého soupeře Davida Schiedka vypracoval náskok hned v úvodní hře do plných a první dráhu zvládl lépe o dvacet čtyři kolků. Dalších sedmnáct přidal v druhé padesátce a připsal na konto hostů už třetí bod. Stejně jako ostatní, i Michal se dostal po první dráze do vedení, byť těsného (206:202). Druhou padesátku nerozjel zle, jen tři kolky ho dělily od hranice 150 kuželek do plných. Dorážkou se ale protrápil. Jedenáct chyb je příliš a mohl tak být rád, že podobně si vedl i jeho konkurent Miroslav Procházka. Šťastnou ruku měl při skládání sestavy hostující vedoucí. Michal zvýšil vedení už na 4:0.

S náskokem 73 kuželek na dráhy nastupovala poslední dvojice - Roman Grüner (407) a Petr Chodura (436). Roman se utkal s Martinem Weissem a ten ho nikterak nešetřil. Jako jediný Roman musel po úvodní dráze dotahovat (206:235). Náskok bývalého hráče Opavy byl ale nad Romanovy síly. Na druhé dráze ho Weiss ještě navýšil a výkonem 460 kuželek se stal nejlepším hráčem zápasu. A také jediným, kdo zajistil bod hornobenešovským. Petr Chodura se se svým jmenovcem Vaňkem tahal v plných o každý kolek, lepší výchozí pozici do druhé padesátky měl nakonec hráč Hlubiny (234:217). I druhou dráhu zvládl lépe hostující kuželkář, byť se kvůli osmi chybám připravil o mnohem lepší číslo. Co je však podstatné je zisk bodu pro tým. Těch Hlubina v tomto zápase posbírala hned pět a díky vyššímu součtu celkových čísel obou týmů z toho bylo konečné vítězství 7:1.

V tabulce moravskoslezského krajského přeboru je Hlubina po třech kolech na prvním místě! V dalším zápase se 16. 10. utká na porubské kuželně s VOKD "B".