Druhá liga zpátky na Hlubině! Jistotu postupu získalo áčko výhrou v Šumperku.

05.04.2023

Je rozhodnuto! Před posledním kolem má áčko stoprocentní jistotu postupu do druhé ligy, kde se představí po čtyřleté pauze. Poprvé v historii oddílu družstvo "A" vyhrálo celou třetiligovou soutěž, v předchozím případě postupovalo ze druhého místa.

Na šumperských drahách, které v roce 2019 hostily MS v Rokycanech se jako první představili Petr Basta (583) s Martinem Markem (600). Úvod střetnutí byl jasně v režii Ostravanů. Oba naši hráči se po vydařeném představení na první dráze ujali vedení 1:0. Nastolené tempo jim vydrželo i ve druhé třicítce, po které v obou duelech platil stav 2:0. Před druhou šedesátkou měl Petr na kontě skvělých 310 kuželek, Martin jen o čtyři kolky méně. Až třetí dráha přinesla radost šumperským, Jaroslav Vymazal vymazal Petrův náskok a snížil na 1:2. Podobně si vedl i Miroslav Smrčka, který stáhl Martinův náskok z plných a díky lepší dorážce získal svůj první setový bod. Poslední dráha nabídla všem přítomným dramatickou podívanou. Petr po plných zůstal o deset kolků za svým soupeřem, a přestože dorážku zvládl lépe, dráhu nakonec těsně získal Vymazal. Při rovnosti drah rozhodl o výhře domácího kuželkáře rozdíl pouhých pěti kuželek. Ani Martin na poslední dráze na svého soupeře nestačil, na prvních dvou drahách si však nastřádal dostatečný náskok, který v závěru udržel a Smrčku porazil o jedenáct dřev.

Velmi vyrovnaná první dvojice stanovila průběžný stav 1:1, rozdíl byl šest kuželek pro hosty. Do druhé dvojice byli nasazeni Michal Zatyko (584*) a Michal Laga (576). Lépe se pro naše barvy vyvíjel duel Zatyko - Macas. Michal se skvělou první drahou ujal vedení, Lagis musel dotahovat ztrátu sedmnácti kolků. Druhá dráha Michalu Zatykovi už tolik nevyšla a přestože ani soupeř nepředváděl nic světoborného, stačilo mu to na srovnání na 1:1. Stíhací jízdu zahájil Michal Laga, který si v plných vytvořil náskok deseti kuželek. V dorážce ale stejnou porci kolků ztratil a byl z toho pouze půlbod. Výkon Michala Zatyka měl v tomto utkání klesající tendenci, po zpackaných třetích plných byl nahrazen Honzou Žídkem. Ten ještě v dorážce příkladně zabojoval o zisk setového bodu, o tři kuželky na něj ale bohužel nedosáhl. Lagisův výkon pro změnu s každou drahou rostl, vynikající třetí třicítkou (163) vyrovnal na 1,5:1,5. Rozhodující čtvrtá dráha však byla v podání Michala i jeho soupeře značně nervózní, ani jeden ze soupeřů se nemohl chytit a o vítězi tak rozhodoval až poslední hod. Šťastnějším po něm zůstal Lagis, který dráhu získal o jediný kolek a na konto svého týmu tak připsal důležitý bod! Honza do utkání vstoupil třiasedmdesátým hodem a svou šancí ukázat se rozhodně nepohrdl. Poslední dráha byla v jeho podání jako z partesu. Vynikající třicítkou (169) nedal taktéž vystřídavšímu Martinu Sedlářovi, jak se říká, ani čuchnout. Zaslouženě otočil nepříznivý stav ve svůj prospěch a vítězí o téměr padesát kuželek!

Před závěrečnou třetinou duelu na tom byli hlubinští už o poznání lépe, vedli 3:1 o 59 dřev. Role koncáků pro tento zápas, stejně jako pro mnohé předchozí vyšla na Pavla Marka (541) s Přemkem Žáčkem (551). Do utkání vstoupil z naší dvojice lépe Přemek, avšak ani dráha atakující hranici sta padesáti kuželek na bod nestačila. Ten přinesla až druhá třicítka, ve které Přemek stáhl z náskoku Františka Habrmana šest kolků. Pavlovi se první šedesátka hrubě nepovedla a jelikož na lavici náhradníků už jsme dnes nikoho neměli, nezbývalo než zatnout zuby a za stavu 0:2 (-32) makat dál. Kýžené zlepšení bohužel nepřišlo ani na další dráze. Domácí Pavel Heinisch vítězí na třetí dráze v řadě a připisuje na účet svého týmu druhý bod. Ve stejnou chvíli se vítězství přibližuje i Přemkův soupeř, který získává třetí dráhu o téměř dvacet kuželek a ujímá se vedení 2:1. Nastřádaný náskok ostravských se v tu chvíli povážlivě tenčil... V průběhu závěrečné dráhy už na tom byli domácí hráči v celkovém součtu kuželek dokonce lépe. Další trhlinu v plánu odvézt ze Šumperka dva body přinesla porážka Přemka na závěrečné dráze, Habrman vítězí 3:1. Radost z velkého obratu vzal domácím kuželkářům na poslední chvíli Pavel, který si vše schovával až na poslední třicítku. Výborný základ do plných podpořil skvělou dorážkou a nejlepší drahou dne (170) zajistil svému mančaftu potřebné kolky k uhájení vítězství v poměru 5:3!

Aprílové odpoledne nabídlo divákům velmi kvalitní zápas a aby také ne, když se střetla dvě, do té doby nejlepší, družstva jarní části soutěže. Ve 21. kole žádný z týmů nepředvedl lepší výkon než právě Šumperk s Hlubinou. Dnešní výhra dává našemu týmu definitivní razítko na postup do druhé ligy. Přijďte s námi oslavit tento úspěch v sobotu 15. dubna od 15:30 na kuželnu do Poruby, kde se v posledním zápase sezóny utkáme s SKK Ostrava.