Hodnocení sezóny 2023/2024 – mládež

11.06.2024

Nábor nových členů a výchova mladých kuželkářů je jednou z priorit našeho klubu už několik let. Jak se nám v této oblasti v uplynulém soutěžním ročníku dařilo, se Vám pokusíme přiblížit v následujícím článku.


Novou kuželkářskou sezónu jsme začali tradičně v září účastí na náborových akcích Kroužkobraní a Bambifest. I díky nim jsme mezi námi mohli přivítat čtyři nováčky. Počet mladých kuželkářů od 8 do 18 let se tak na Hlubině rozrostl na devět. Z toho důvodu jsme rozšířili i trenérský tým. Dosavadní dvojici Pavel Marek a Michaela Černá doplnil Roman Grüner. Tato trojice společně absolvovala v listopadu loňského roku školení trenérů pořádané Sm kuželkářským svazem. Dalším příspěvkem oddílu k rozvoji mladých kuželkářů lze připočíst i pořízení nových koulí pro nejmenší kuželkáře. Konkrétně 3 koule Aramith o průměru 140 mm a 4 koule Winner průměr 130 mm. Kromě pravidelných tréninků se naši mladí kuželkáři v sezóně 2023/2024 zapojili do celé řady různých soutěží a turnajů jednotlivců i družstev.

Pohár mladých nadějí (PMN)

Žáci se zúčastnili třech turnajů ve Valašském Meziříčí, Šumperku a Odrách. V kategorii mladších žákyň na 60 hodů s "tříhodovou" dorážkou odehrála Anička Chrástková dva turnaje s průměrem 246 (loni 203) poražených kuželek a se ziskem 20 bodů obsadila 34. místo ze 60 hráček. Svého nejlepšího výkonu dosáhla na turnaji v Šumperku, kde v osobním rekordu 256 skončila pátá. V kategorii starších žákyň, které hrají 60hs, odehrála Adélka Kubíková tři turnaje s průměrem 177 bodů a osobním maximem 196 kuželek. Celkově mezi 62 hráčkami skončila na 52. místě bez bodu. Potěšitelné je, že každým dalším turnajem se její výkony zlepšovaly.

Český pohár dorostu (ČPD)

Prvním rokem po přechodu z kategorie žáků se přestavili v ČPD Honza Dřimal a Evelínka Martínková a museli si zvykat na novou disciplínu 120hs. Zúčastnili se celkem pěti turnajů v Přemyslovicích, Odrách, Přerově, Valašském Meziříčí a Prušánkách. Honza skončil v celkovém pořadí na 149. místě ze 160 dorostenců se ziskem čtyř bodů a průměrem 444. Svůj nejlepší výkon předvedl v Přerově, kde porazil 470 kuželek. Evelínka skončila 73. mezi 89 dorostenkami s průměrem 431 a sedmi body. Její výsledky měly stoupající trend a na posledním turnaji v Prušánkách si vytvořila osobní rekord 498 bodů.

Reprezentace

Příjemným překvapením před koncem roku 2023 byla nominace Evelínky Martínkové do družstva Moravskoslezského kraje na Vánoční turnaj dorostu, který se uskutečnil na šestidráze v Kosmonosech. Evelínka zde předvedla v té době své osobní maximum, a i když to na ty nejlepší nestačilo, tak takováto zkušenost z konfrontace s nejlepšími hráči v republice pro ni byla určitě cenná.

Přebory jednotlivců

Letos jsme se opět dočkali postupu na mistrovství ČR. Postarala se o něj Adélka Kubíková, která se ze třetího místa v krajských přeborech probojovala na mistrovství ČR žákyň do Poděbrad. Tam v osobním rekordu 376 bodů na 100hs obsadila 22. místo. Honza Dřimal skončil na krajských přeborech dorostenců patnáctý.


Okresní přebor družstev

Pět mladých hráčů nastupovalo za družstva Hlubiny v okresním přeboru dospělých, kde si připsali celkem 26 startů. Honza Dřimal odehrál čtyři zápasy, dosáhl na dvě výhry a průměr 375,3. Evelínka Martínková ze šesti utkání bodovala třikrát a měla průměr 370,7. Na domácí kuželně dokonce dvakrát překonala čtyřstovku a sezónu zakončila osobním rekordem 420 bodů. Ve stejné soutěži se představil také další dorostenec Filip Országh, který odehrál šest zápasů z toho tři vítězné. Soutěž zakončil s průměrem 393,1 a v domácích zápasech slušných 424,5 bodu. Juniorům se naopak vůbec nedařilo. Ondřej Valošek odehrál sedm zápasů se dvěma výhrami a průměrem 332,3. Adam Klištinec tři zápasy bez bodu s průměrem 331,7.

Severomoravská regionální soutěž mládeže

Po dlouhých patnácti letech jsme přihlásili do soutěže také družstvo mládeže. Sm regionální soutěž hrají tříčlenná družstva hráčů ve věku 10 až 18 let v disciplíně 3x100hs turnajovým způsobem. V průběhu sezóny jsme se zúčastnili pěti turnajů v Olomouci, Šumperku, Porubě, Horním Benešově a Rýmařově. Ve své první sezóně skončili naši mladí kuželkáři na 3. místě ze sedmi družstev. Za Hlubinu nastupovali dorostenci Dřimal, Országh a Martínková a žákyně Chrástková a Kubíková. Všechny turnaje odehrál Honza Dřimal, který byl s průměrem 384,0 bodů sedmý v pořadí jednotlivců. Dvakrát dosáhl hranice čtyř set bodů a v Rýmařově si vytvořil osobní rekord 421 bodů. Nejlepšího výkonu z našich dosáhl Filip Országh v Olomouci 426 bodů.

Turnaje

Oddíl kuželek TJ Unie Hlubina uspořádal v uplynulé sezóně dva turnaje pro mládež. V prosinci 2023 jsme na čtyřdráhové kuželně SAREZA v Porubě hostili 3. turnaj severomoravské regionální soutěže mládeže, kterého se zúčastnilo celkem pět družstev. V dubnu 2024 jsme na naší domácí dvoudráze uspořádali 2. ročník Jarního turnaje mládeže Radima Marka, na kterém se představilo 33 mladých kuželkářů z deseti oddílů ze severní Moravy a Slezska. V témže měsíci se na kuželně v Opavě i za účasti Hlubiny konal žákovský turnaj dvojic. Ve dvou posledně jmenovaných turnajích si poprvé vyzkoušeli atmosféru soutěžního zápasu i naši nováčci Šarlota Buchlovská, Petra Bastová, Kajetán Ožana a František Vlaškovský. A zejména Šarlotka ukázala, že tu máme další mladou naději, když na Hlubině vyhrála soutěž neregistrovaných výkonem 273 na 60 hodů do plných a v Opavě s Aničkou Chrástkovou soutěž dvojic mladších žákyň. Ale i ostatní předvedli krásné výkony.

Závěrem si dovolím konstatovat, že dlouhodobá práce s mládeží začíná pomalu přinášet našemu klubu první výsledky. Přivedli jsme k nám další mladé zájemce o kuželkářský sport, děti tak mají pravidelnou volnočasovou aktivitu, vytvořila se nová kamarádství a jsou tady i první dílčí úspěchy. Za to jsme my, co se mládeži věnujeme, velmi rádi a věříme, že jsme na dobré cestě a že jsou spokojené jak "naše" děti, tak i jejich rodiče.

- pm -