Koulení při svíčkách

26.12.2020

Už více než 30 let se v období mezi vánočními svátky a koncem roku setkávají kuželkáři našeho oddílu, jejich rodinní příslušníci a známí na tradičním "koulení při svíčkách".

V letošním roce se však tato oblíbená akce kvůli koronaviru bohužel neuskuteční. A tak nám dovolte alespoň prostřednictvím několika řádků připomenout sváteční atmosféru vyplněnou dobrou náladou a všemi možnými vánočními pochutinami. Z nich v žádném případě nikdy nechybělo nepřeberné množství různých druhů cukroví z "dílen" členů oddílu nebo ochutnávka domácích pálenek. Pamětníci jistě vzpomenou také na vyhlášené voňavé klobásky, které přímo v areálu kuželny udil Jiří Štroch. Kromě společenských aktivit se rovněž soutěží i na kuželkářských drahách, které, jak už název akce napovídá, osvětluje jen několik málo svíček umístěných na podavači koulí. I tak bývají k vidění zajímavé výkony, za které by se nemuseli stydět borci ani za denního světla.


Zejména v 90. letech a na začátku nového tisíciletí se na kuželně "při svíčkách" scházelo i osmdesát účastníků. V té době se hrávalo na 20 hodů sdružených a ti nejlepší dosahovali výkony kolem 90 poražených kuželek. Výhodou potemnělé kuželny je, že zahrát si se odváží i ti, kteří nechtějí být při svém počínání s kuželkářskou koulí viděni. Dosažené výsledky tady však nejsou prvořadé. Hlavním smyslem celé akce je, se ve sváteční čas potkat nejenom se svými spoluhráči z družstva, ale poznat se navzájem i s ostatními a z jiné stránky života, než jen té kuželkářské.

V posledních letech zájem o "svíčky" nebyl tak velký, jako v minulosti. Přičíst to můžeme zejména neúčasti nejstarší generace, která stála za vznikem tohoto společensko-sportovního večera. Po úspěšném květnovém setkání kuželkářů Hlubiny, které přilákalo mnoho současných i bývalých členů, jsme očekávali, že tradiční povánoční akce bude mít opět více účastníků. Na ty si však budeme muset počkat až do roku 2021.

Všem kuželkářům a jejich blízkým přejeme alespoň touto cestou klidné a pohodové prožití zbývajících dní letošního roku a do toho nového hlavně zdraví.