Kruté vystřízlivění. Hlubina - Litovel 2:6.

23.01.2022

Jedna vlaštovka jaro nedělá. O platnosti tohoto přísloví se v sobotu přesvědčilo áčko, které po vynikajícím výkonu v Horním Benešově vyhořelo v domácím utkání proti Litovli. Bez dvou hráčů z jarní soupisky, toho času ve stavu nemocných, prohrálo 2:6 a propadlo se v tabulce na páté místo.

Jak už bylo naznačeno, do zápasu nemohli vinou nemoci zasáhnout Petr Basta, ani Honza Žídek. Základní sestavu tak musel doplnit Petr Chodura z béčka, který obsadil místo ve druhé dvojici. V té první se stejně jako v Horním Benešově představil Tomáš Rechtoris (484) a s ním Martin Marek (530). Lépe vstoupil do zápasu Martin, který na první dráze svedl pěkný souboj s Jiřím Fialou (153:148) a ujal se vedení. Tomáš měl slabý rozjezd a hned v úvodu nasbíral ztrátu více než dvaceti kuželek. Polovinu z náskoku Františka Baleky ale záhy stáhnul a vyrovnal. Stejný stav platil po dvou drahách i u Martina, kterého o další setový bod připravila nevydařená dorážka. Druhá šedesátka nenabídla příliš pohlednou hru ani jednoho z aktérů, Martin sice třetí dráhu zvládl, výrazně mu ale pomohla mizerná Fialova třicítka. Tomáš se před poslední dráhou dostal do horší pozice, prohrával 1:2 o patnáct dřev. Závěr první části utkání patřil hostům, jak Baleka, tak Fiala zabodovali. Tomáš nakonec prohrál poměrem 1:3 na dráhy, Martin při vyrovnaném stavu 2:2 bral bod pro tým za vyšší celkový nához.

Za průběžného stavu 1:1 a s mírnou ztrátou deseti kolků nastupoval na dráhy Petr Chodura (506) a Pavel Marek (517), který se, zdá se, napevno usadil v prostřední dvojce. O tom, že by mu tato pozice mohla sedět, nasvědčuje jeho první dráha (149), kterou se dostal do vedení o sedmatřicet kuželek. Opačný resultát ale přinesla zahajovací dráha Petra Chodury, na které host z béčka poztrácel už v plných šestnáct kuželek a v dorážce mu litovelský Čamek nadělil dalších sedmnáct kolků. Zlepšení přišlo ve druhé třicítce, kterou zahrál Petr bezchybně a vyrovnal. Pavel si oproti první dráze sice pohoršil, přesto velmi těsně získal druhý setový bod v řadě. Do druhé poloviny duelu s Petrem Axmannem si tak Pavel nesl vedení 2:0 o téměř čtyřicet kuželek. Petr po změně stran napodobil nezdar z úvodní dráhy a opět prohrával. Čamkův náskok před závěrečnou třicítkou byl ale markantní a na obrat Petr příliš reálně pomýšlet nemohl. Na konečné dělbě bodů nic nezměnila ani jeho druhá vyhraná dráha. Pavel s dvěma sty osmdesáti kolky na kontě jakoby polevil v koncentraci a slabou drahou ještě nechal svého soupeře ve hře. Obrat ale nepřišel, oba soupeři si po chabém výkonu na poslední dráze setový bod rozdělili. Pavel vítězí 2,5:1,5 a připisuje na konto svého týmu druhý bod.

Před závěrečnou dvojicí stále platil vyrovnaný stav, přičemž hosté nepatrně rozšířili náskok na patnáct dřev. Koncoví hráči se také příliš nemění, nikoho tak nepřekvapí, že závěr zápasu obstarala dvojice Přemek Žáček (543) a Michal Zatyko (518). Přemek, který se od poloviny týdne také potýkal se zdravotními problémy, nakonec do utkání nastoupil a začal stejně, jako Pavel končil, tedy ziskem půlbodu. Přemek stáhl ztrátu osmnácti kuželek z plných a nebýt zbytečných chyb na krajní kuželku, mohl dráhu i vyhrát. Michal na trojce do zápasu vstoupil výbornou hrou do plných (98), kterou ale bohužel nepodpořil dorážkou. V té nasázel čtyři chyby a daroval setový bod Kamilu Axmannovi. Nepovedená dorážka a herní nepohoda se přenesla i na druhou dráhu, kterou Michal totálně nezvládl a prohrál ji o osmačtyřicet kolků. Podíl viny však nese jeho zápasová obuv, která nevydržela a po utkání letěla do koše. Na každý pád Michal prohrával 0:2 a před sebou měl velmi těžký úkol stáhnout pětapadesát klacků. Na druhé dráze nebodoval ani Přemek, kterého po vyrovnaných plných v dorážce předčil jeho soupeř David Čulík. Diváky očekávané "povinné" body z dnešního zápasu se tak začaly ztrácet někde v dálce. Malou naději hlubinští vykřesali po změně stran, kdy Přemek nejlepší drahou dne (159) vyrovnal na 1,5:1,5 a Michal snížil na 1:2 ze svého pohledu. Na poslední dráze už se ale na Přemkovi začalo viditelně podepisovat vyčerpání. Závěrečnou dráhu zvládl díky lepším plným hráč Litovle. Pro zajímavost - David Čulík na těžké kuželně v Porubě třikrát překonal hranici sta kolků do plných a na to se odpovídá velice těžko. Michal v závěru bojoval, ohromnou ztrátu, kterou nabral ve druhé třicítce se mu ale stáhnout nepodařilo. Duel s Kamilem Axmannem sice srovnal na konečných 2:2, na číslo ale zvítězil hostující kuželkář. 

Hlubina tentokrát na papírově slabšího soupeře nestačila a po mizerném výkonu prohrála zcela po zásluze 2:6. Pro hosty to není první skalp soupeře z popředí tabulky, v podzimní části soutěže dokázali hráči okolo Kamila Axmanna porazit v Opavě Chvalíkovice. Do jaké míry hrálo roli podcenění, nebo absence dvou hráčů základu už se asi nedozvíme, důležité bude se z tohoto nezdaru oklepat a přivézt body z dalšího utkání, které odehrajeme 5. února v Prostějově.