Kuželna na Hlubině: 2. díl

02.12.2022

Už zanedlouho se dočkáme na Hlubině dvou zbrusu nových a moderních kuželkářských drah. Ale kuželna to nejsou jen dráhy, ale také hrací materiál, její vybavení a v neposlední řadě také její vzhled. I tyto nedílné součásti naší kuželny prošly během její více než 60leté historie postupnou proměnou. Pojďme si to připomenout v následujících řádcích.


Hrací materiál vs. rekordy

Začneme hracím materiálem, nebo chcete-li kuželkami a koulemi. V šedesátých a sedmdesátých letech se hrálo na Hlubině na asfaltu do klasických dřevěných kuželek bez šňůr. Tehdejší rekord na 100 hs byl 475 bodů. V roce 1976 byly pořízeny první silikonové kuželky z tehdejší Německé demokratické republiky a o dva roky později instalovány první automatické stavěče kuželek (ASK). Díky šňůrám hodnota rekordu na asfaltu poskočila v roce 1979 až na 493 bodů. Po přechodu na saduritové dráhy v roce 1981 dlouhé roky nikdo z hráčů tento rekordní výkon nepřekonal, až přišel rok 1996. Tehdy po MS v Praze zakoupil oddíl nové kuželky a koule značky Vollmer. V té době se jednalo o hrací materiál srovnatelný s nejmodernějšími kuželnami v republice. I to jistě přispělo k prvnímu překonání hranice 500 bodů na hlubinské dráze v květnu 1997. V novém tisíciletí se začal v kuželkářském světě objevovat nový typ kuželek. Tato novinka dorazila na Hlubinu až v létě 2009, kdy byly pořízeny kuželky bez kuliček Syndur Top od německé firmy RALA. Současně s tím i nové koule značky Winner. O necelý rok později, v lednu 2010 se hranice rekordu opět o něco posunula, a to na 511 bodů. Pro zlepšení výkonů se na mnoha kuželnách začíná používat "mazání". U nás se tento trend ujal teprve v létě 2020. Když k tomu připočteme instalaci nových dvou sad kuželek RALA Syndur Top v témže roce, bylo jen otázkou času, kdy padne další rekord. Při posledním memoriálu na saduritu v srpnu 2022 se jeho hodnota posunula až na fantastických 550 bodů. A kam až se vyšplhá hodnota rekordu na nových segmentových drahách? Nechme se překvapit.


ASK a informace

V dnešní digitální době je také zcela samozřejmé, že hráči, diváci i fanoušci mají celou řadu informací o výsledcích a průběhu utkání od ukazatelů na kuželně, přes webové aplikace a videopřenosy. Než se k tomu však kuželkářský sport dopracoval uplynulo hodně času. A jak tomu bylo na Hlubině? V době ručního zápisu a stavění kuželek byl jediný informační zdroj výsledková tabule. Na Hlubině tomu nebylo jinak. Tabule byla na naší kuželně dlouhé roky na pravé stěně hlediště. Měnila se pouze její podoba a způsob zápisu výsledků. Nejprve tabule s hřebíčky na zavěšování čísel, pak světelná a nakonec skleněná, na kterou se psalo fixem. Po roce 2000 se nová výsledková tabule přesunula na levou stranu hlediště těsně za hrací prostor a výsledky se psaly křídou. Od roku 2020 byla místo ní instalována LED televize, napojená na počítač zobrazující výkony jednotlivých hráčů a stav zápasu on-line. V tomtéž roce byla pro návštěvníky kuželny v zadní části hlediště instalována nová podsvícená police s poháry a "síň slávy" zobrazující nejvýznamnější sportovní úspěchy našeho oddílu a jeho členů.

Průběžné výsledky hráčů bylo možné na Hlubině sledovat až po instalaci prvních ASK od Strojsport Trutnov v roce 1978. Tehdejší digitální počítadla zobrazovala pouze základní informace jako počet odehraných hodů, kuželky poražené posledním hodem a celkový součet poražených kuželek na dané dráze. Další signalizací bylo zelené a červené světlo označující pokyny ke hře. Nové ASK od J&R Digital instalované v roce 2009 ukazují kromě již uváděných údajů navíc červenou a žlutou kartu, aktuální chybu, čas hry a celkový součet poražených kuželek z obou drah. Od roku 2010 se už na Hlubině nemusí psát zápisy hodů ručně, a to díky instalaci nového ovládacího pultu s tiskárnami. Stalo se tak čtrnáct let poté, co jsme se s touto "vymožeností" mohli na vlastní kůži poprvé seznámit v Blansku při ligových utkáních našich žen a mužů. V dnešní době si ruční zápis nedovedeme snad ani představit.


Barvy a design

Kromě hracího materiálu a technických parametrů stojí za pozornost také vzhled a barevný design kuželen. Pojďme se podívat třeba na barevné kombinace dráha - hrací prostor - náhozová deska, jaké jsme mohli vídat na hlubinské kuželně. Je třeba říci, že barvy zdaleka nerespektovaly ty klubové, kterými jsou zelená a černá. Zkrátka doba byla taková, že se vždy použilo to, co zrovna bylo dostupné a na estetiku se moc nehledělo. Nejprve to byla kombinace černá (asfaltová dráha), světle modrá (hrací prostor) a oranžová (náhozová deska). Od roku 1981 pak tmavě zelená (saduritová dráha) - hnědá - oranžová. V roce 2009 už se změnila jen barva hracího prostoru na světle zelenou. I když s trochou nadsázky lze říci, že barvu našich "záplatovaných" drah lze nazvat spíše jako padesát odstínů zeleni.

Určitým vývojem prošel i vzhled čelní stěny, která po instalaci prvních ASK v roce 1978 oddělila dráhy od strojovny. První stěna byla světle žlutá a na její horní části byl velký nápis "HODU ZDAR", pod ním znak města Ostrava a nápis TJ UNIE HLUBINA. Na zásobníku koulí byl klubový znak našeho oddílu kuželek. Ten byl v roce 1999 přesunut na čelní stěnu kuželny. V polovině 90. let se barva stěny změnila na tmavě hnědou a její horní část byla "vyhrazena" postupně reklamám se jmény našich sponzorů jako např. IPB Pojišťovna (1997-99), JUNKERS (2000-01), Severomoravská energetika (2002-03) nebo DANTER (2005-06). Od roku 2009 měla stěna podobu tapety "cihlové zdi" a byla bez jakýchkoliv nápisů, symbolů či reklam.

A jak bude naše kuželna vypadat po právě probíhající rekonstrukci? Budeme vídat i streamy ze zápasů? To vše, a další zajímavé informace z jejího průběhu Vás čekají příště.

- pm -