Mistři: 1. díl – ženy

31.05.2023

Je tady konec mistrovských soutěží družstev a Hlubina slaví. Naše "A" družstvo mužů po čtyřech letech postupuje do 2. ligy, a to poprvé v klubové historii jako vítěz 3. ligy. Vítězství a postupů zažila Hlubina za více než 60 let několik, a tak nebude na škodu si je připomenout v seriálu článků, který právě dnes začíná.

Náš kuželkářský oddíl vznikl v roce 1957. A byly to právě ženy Hlubiny, které jako první vybojovaly pro naše barvy mistrovský titul. Stalo se tak už v roce 1958. Družstvo žen hrálo tehdy krajský přebor a koncem 50. let ho dvakrát vyhrálo. Poprvé v sezóně 1957/1958, kdy z něj postoupilo do 2. ligy. V ní se však udrželo pouze rok. V sezóně 1959/1960 vyhrály krajský přebor podruhé a na základě toho se probojovaly na kvalifikační turnaj o postup na MČSSR. Na tomto turnaji konaném v Žilině obsadily druhé místo před celky z Jičína a Gottwaldova a tím si vybojovaly účast na republikovém šampionátu družstev v Gottwaldově. O tyto dva mistrovské tituly se postaraly hráčky Adamčíková, Berková (trenérka), Freislerová, Jindrová, Krečmerová, Kusková, Schichorová a Tutková. Následující sezóna 1960/1961 však byla na dlouhých šestnáct letech poslední, kdy měla Hlubina v mistrovské soutěži družstvo žen, jelikož po konci této sezóny přestoupila většina hráček do TJ Baník Michálkovice.

Za návratem našich žen do soutěží stojí paradoxně muži Hlubiny, kteří na jaře 1977 postoupili do krajského přeboru I. třídy. Podle tehdejších pravidel byla jednou z podmínek startu v této soutěži, mít družstvo dorostu nebo žen. Volba padla na ženy, které byly přihlášeny do krajského přeboru 1977/1978, kde hrály dlouho bez výraznějších úspěchů. Dočkaly se až v sezóně 1991/1992 kdy Hlubina působila v Oblastním přeboru společně s družstvy Krnova, Šumperku "B", Rýmařova, Minervy Opava a Zábřehu na Moravě. Hrálo se čtyřkolovým systémem. Naše hráčky zejména vynikajícími výkony v jarní části soutěže, kdy prohrály pouze jedno utkání, vybojovaly mistrovský titul a postup do Moravskoslezské ligy žen. V šestnácti utkáních získala Hlubina celkem 22 bodů a průměr 2238 kolků. Nejlepší naší hráčkou byla Eva Marková s průměrem 392,2. O tento mistrovský titul se přičinily Eva Marková, Květa Poljaková, Lenka Literová, Zdenka Štýbarová, Anna Dufková, Jana Kudelová a náhradnice Marie Majarová a Milada Krečmerová. Trenérem byl Oldřich Lis. Tento tým pak hrál v popředí Moravskoslezské ligy až do roku 1998.

V sezóně 1997/1998 přišel dosud největší úspěch nejenom družstva žen, ale celého našeho klubu. Ženy Hlubiny hrály v té době 2. kuželkářskou ligu žen skupiny C, jejímiž účastníky byla družstva Zlína, Blanska, Vsetína, Rýmařova, Zábřehu "B" a Přerova "B", Minervy Opava, Zory Olomouc "B", Vyškova, Valašského Meziříčí, Šumperka "B" a Nového Jičína. Během celé sezóny podávalo naše družstvo vynikající výkony, zejména na domácí dráze, kde neprohrálo ani jedno utkání a celkem třikrát během sezóny překonalo rekord naší kuželny. Z dvanácti utkání na soupeřových drahách sedmkrát vyhrálo, poraženo bylo pouze v pěti případech. Celková bilance 38 bodů z 24 utkání, skóre 263:109 a průměr 2332 kuželek znamenala 1. místo o dva body před Zlínem. Eva Marková byla s průměrem 410,7 kolků třetí nejlepší hráčkou 2. ligy. Postup do nejvyšší soutěže si ale naše hráčky musely vybojovat v následné kvalifikaci o 1. ligu. Ta se konala dne 2. května 1998 na čtyřdráze Lokomotivy Česká Třebová. O postup měly původně bojovat čtyři týmy. Tři vítězové jednotlivých skupin 2. ligy, konkrétně Unie Hlubina, Bižuterie Jablonec a Centropen Dačice a předposlední celek 1. ligy Jiskra Nový Bor, ten však nakonec nepřijel. O dvě postupová místa se tedy utkala pouze trojice uchazečů. Hrálo se na 6x100hs a o postupu rozhodoval celkový součet poražených kuželek. Přes počáteční nervozitu dokázaly všechny naše hráčky zahrát spolehlivě kolem hranice 400 bodů. Díky této vyrovnanosti nakonec holky celou kvalifikaci výkonem 2421 bodů vyhrály a zaslouženě postoupily do 1. ligy. O tento historický úspěch se postaraly Eva Marková, Lenka Pouchlá, Kamila Skopalová, Dana Lamichová, Lenka Raabová, Jana Vařeková, Radmila Pastvová, Hana Kollarčíková a náhradnice Jiřina Němčeková s Karin Trojkovou. Trenérem byl Oldřich Lis a vedoucím družstva Marie Majarová.

Po ročním působení v nejvyšší soutěži jsme se vrátili do 2. kuželkářské ligy skupiny B, ale netrvalo dlouho a přišel návrat mezi elitu v ročníku 2000/2001. Naše ženy prožily fantastickou sezónu, když ze 26 zápasů prohrály pouze dva a se ziskem 48 bodů, průměrem 2402 body a skóre 312:104 suverénně vyhrály 2. ligu a po dvou letech vybojovaly postup zpět do 1. ligy. Za našimi děvčaty skončily o devět bodů kuželkářky Zlína a dále Vyškov, Vsetín, Valašské Meziříčí, Zábřeh "B", Opava, Přerov "B" Olomouc "B", Rýmařov, Šumperk "B", Nový Jičín, Odry a Vyškov "B". O skvělé formě našich hráček svědčí i to, že dosáhly poprvé v historii oddílu průměr v sezóně přes 2400 bodů a hned čtyři hráčky skončily v první dvacítce soutěže podle dosažených průměrů. Nejlepší z našich Lenka Pouchlá byla s průměrem 412,5 bodů čtvrtá. O tento historicky druhý postup do 1. ligy se zasloužily hráčky Lenka Pouchlá, Eva Marková, Dana Lamichová, Lenka Raabová, Jana Martínková, Kamila Skopalová, Hana Kollarčíková a náhradnice Květa Poljaková. Vedoucí tohoto úspěšného družstva byla Marie Majarová. Nejvyšší soutěž hrály naše ženy pak ještě následující tři sezóny.

Od roku 2008 na Hlubině ženy samostatné družstvo nemají, a tak v současné době je další mistrovský titul v této kategorii zatím jen hodně vzdálený snem.

- pm -