Mistři: 2. díl – muži

14.06.2023

V tomto díle se zaměříme na prvenství našich družstev v krajských a ligových soutěžích mužů. Zatím poslední mistrovský titul Hlubina získala letos a znamenal návrat do druhé ligy. Připomeňme si ale i ty předchozí.


Prvního titulu jsme se dočkali v roce 1977, kdy Hlubina "A" vyhrála krajský přebor II. třídy a tím si vybojovala postup do krajského přeboru I. třídy (dnešní divize). Bilance našeho týmu byla 36 bodů a průměr 2351 kolků. Našimi soupeři byli tehdy Přerov "C" a "D", Frenštát, Poruba, Lipník, Zubří, Ostroj Opava, Chvalíkovice, Vítkovice, Michálkovice, Krnov, Benešov a ROMO Ostrava. Naše družstvo hrálo se čtyřčlenným stabilním kádrem Jiří Prokop, Ivan Marek, Alois Krečmer a Jaroslav Káňa a vždy dva hráči byli dobírání z okresního přeboru. Nejčastěji Jiří Křupala, Rudolf Kaša a Eva Marková. Po dvou sezónách ve vyšší soutěži však Hlubina sestoupila zpět do kraje.

Od reorganizace krajských soutěží v roce 1990 hrálo "A" družstvo Hlubiny Oblastní soutěž skupiny C, jejímiž účastníky byli Valašské Meziříčí "B", Odry "B", Jiskra Ostrava, Ostroj Opava "C", Poruba, Přerov "C", Vsetín "B" a "D", Sigma Opava, Lipník a Frenštát p/R. Tři roky po sobě jsme v této soutěži skončili vždy na druhém, nepostupovém místě. Vytoužená první příčka přišla až v sezóně 1993/1994 a stalo se tak naprosto suverénním způsobem, když z dvaadvaceti utkání jsme prohráli pouze dvě, získali 40 bodů s průměrem 2418 kolků. Vítězstvím v oblastní soutěži jsme si poprvé v historii klubu vybojovali postup do 3. ligy mužů. O tento historický úspěch se postarala základní sestava Radim Marek, Jiří Prokop, Pavel Marek, Milan Kováč, Ladislav Míka a Milan Pčola. K nim je třeba připojit ještě jméno náhradníka Oldřicha Lise, který startoval v sedmi utkáních a svými výkony rozhodně přispěl také nemalou měrou k celkovému prvenství. Ve 3. lize hrála Hlubina nepřetržitě sedm následujících sezón až do roku 2001. Následoval postupný propad zpět až do krajského přeboru.

Na oslavy dalšího mistrovského titulu jsme si museli počkat až do roku 2011. Tehdy Hlubina "A" vyhrála krajský přebor s bilancí 38 bodů, skóre 258:126 a průměrem 2461 a zajistila si postup do divize. V tabulce jsme nechali za sebou Bohumín "B", Lipník, Frenštát, Minervu Opava, TJ Opava "C", VOKD Poruba, Bílovec, Michálkovice "B", Nový Jičín, SKK Ostrava "B", Zubří a Odry "B". Základní sestavu tvořila pětice Petr Chodura, František Oliva, Michal Hejtmánek, Michla Zatyko a Radmila Pastvová, kterou vždy doplnil jeden z náhradníků, kterými byli Marek P., Břeska, Riezner a Ferenčík. Základ tohoto družstva pak vybojoval v roce 2013 postup z divize do 3. ligy a v roce 2016 i první historický postup do 2. ligy mužů. V obou případech to bylo z druhého místa. Nejprve vítěz divize, Minerva Opava, neměla zájem postoupit a ve druhém případě díky reorganizaci ligových soutěží postupovali do druhé ligy první Chvalíkovice i druhá Hlubina. Mistrovský titul sice Hlubina nezískala, ale postup ano. Ve 2. lize pak naše Áčko působilo až do roku 2019.

Zatím poslední ligový titul máme ještě v živé paměti. V sezóně 2022/2023 družstvo mužů Hlubina "A" se ziskem 36 bodů a skóre 116:60 vyhrálo 3. ligu skupiny C a postoupilo po čtyřech letech zpět do 2. ligy. Naše mužstvo dosáhlo průměru 3337 kolků, čímž o 54 kuželek překonalo dosud nejlepší klubový průměr na 6x120hs. Během sezóny prohrálo pouze dvě utkání a na "domácí" kuželně v Porubě ztratilo jediný bod. Dvakrát překonalo rekord kuželny SAREZA v Porubě. V boji o mistra ligy byli našimi soupeři Odry, Opava, Luhačovice, Šumperk, Rýmařov, Zábřeh "B", Přemyslovice, Přerov "B", Bohumín, Prostějov a SKK Ostrava. Mistrovskou sestavu tvořili Martin Marek, Michal Laga, Přemysl Žáček, Petr Basta, Michal Bezruč, Pavel Marek, Jan Žídek a Michal Zatyko. Vedoucím družstva byl Vladimír Konečný. Martin Marek se stal s průměrem 582,5 nejlepším hráčem celé soutěže. Přemysl Žáček byl zase nejúspěšnějším z pohledu získaných bodů, když vyhrál 17 z 19 duelů (89 %). Martin byl třetí s bilancí 17/20 (85 %). Naše družstvo těžilo hlavně ze své vyrovnanosti, o čemž svědčí to, že nejnižší průměr ze všech osmi hráčů byl 540 bodů.

Věříme, že v příští sezóně zopakujeme letošní výkony a neztratíme se ani ve 2. lize. Myslet na další mistrovský titul by bylo v roli nováčka asi hodně troufalé, ale necháme se překvapit.

- pm -