Mládež: Hodnocení sezóny 2022/2023

09.04.2023

V březnu skočily pohárové soutěže mládeže a mistrovské soutěže družstev, ve kterých se představili mladí kuželkáři Hlubiny. A jak si v nich vedli?

Dorost a junioři:

Do sezóny 2022/2023 jsme vstupovali se dvěma dorostenci a jedním juniorem, kteří byli zapsáni na soupisku družstva Hlubina "D" hrajícího okresní přebor. Kluci si za déčko připsali celkem 24 startů.

Nejlépe si z naší trojice vedl Filip Országh, který ze sedmi zápasů třikrát bodoval a dosáhl na celkový průměr 379,3. Na domácí dráze měl dokonce vynikající průměr 438,5 a výkonem 481 bodů vytvořil dorostenecký rekord naší nově zrekonstruované kuželny. Filip se jednou také představil na turnaji Českého poháru dorostu v Luhačovicích, kde se mu ale nedařilo a skončil bez bodu výkonem 470 poražených kuželek na 120hs.

Junior Ondra Valošek odehrál za déčko deset zápasů a v nich si přepsal jednu výhru. Sezónu zakončil s průměrem 357,4 bodů na 45. místě. Na domácí dráze dosáhl slušného průměru 396 bodů a také svého nejlepšího výkonu, který činil 421 poražených kuželek. Ondra se zůčastnil i jednoho turnaje Poháru Juniorů v Šanově, který se mu nevydařil, když na 120 hs dosáhl výkonu 446 bodů.

Adam Klištinec nastoupil k sedmi utkáním okresního přeboru a dosáhl v nich celkového průměru 327,6. Jeho sezónním maximem byl výkon 423 bodů na domácí kuželně, ale ani ten mu na první body nestačil. Jeho domácí průměr byl 375,5.

Přeborů jednotlivců se z výše uvedené trojice zúčastnil pouze Ondra, který na krajských přeborech v Šumperku obsadil výkonem 473 bodů na 120hs až 13. místo.

Celou jarní část soutěže odehráli kluci na našich nových segmentových drahách, na které si postupně zvykali a dosáhli několika výkonů nad 400 bodů. Filip dokonce tuto hranici překonal ve všech domácích zápasech! Na čem je ale třeba zapracovat je dorážka a velký počet chyb. Výkony všech tří našich hráčů, především v domácích zápasech, však lze hodnotit vcelku pozitivně.

Žáci

Naši žáci se v právě skončené sezóně zúčastnili všech pěti turnajů Poháru mladých nadějí (PMN), konkrétně ve Valašském Meziříčí, Rýmařově, Olomouci, Šumperku a Přerově.

V kategorii mladších žákyň odehrála Anička Chrástková pět turnajů s průměrem 203 poražených kuželek a se ziskem 18 bodů obsadila 34. místo z 81 účastníků. Svého nejlepšího výkonu dosáhla na turnaji v Šumperku, kde výkonem 223 skončila čtvrtá. Mladší žáci hrají 60 hodů s "tříhodovou" dorážkou.

Všechny turnaje absolvoval rovněž Honza Dřimal v kategorii straších žáků, kteří hrají na 60 hodů sdružených s klasickou dorážkou. Honza skončil v celkovém pořadí na 32. místě z 84 účastníků se ziskem 22 bodů a průměrem 198. Svůj nejlepší výkon 234 bodů zahrál v posledním turnaji v Přerově, kde obsadil druhé místo.

V kategorii starších žákyň jsme měli zastoupení dvojnásobné. Evelínka Martínková a Adélka Kubíková se shodně zúčastnily tří turnajů, kde teprve sbíraly zkušenosti. Děvčata skončila na 58. resp. 60. místě bez bodu, ale v každém turnaji se zlepšovala, a to je pozitivní zpráva.

Vzhledem k tomu, že pro všechny naše mladé naděje to byla letos premiérová účast v této soutěži, musíme být spokojeni. Jejich výkony se v průběhu roku zlepšovaly a v jarních turnajích dokonce Honzík dosáhl na druhé a Anička na čtvrté místo. Děti si postupně zvykly na atmosféru turnajů na velkých kuželnách a před diváky a zvládají ji už lépe, než tomu bylo při prvních startech. Kromě toho od února jsme začali trénovat na našich nových segmentových drahách, a i to určitě přispělo ke zlepšení jejich výsledků.

Mimo Poháru mladých nadějí se dva naši žáci v lednu zúčastnili krajských přeborů jednotlivců v Rýmařově. Tato soutěž se hrála na rozdíl od PMN na 100 hodů sdružených, a i to byla pro naše děti zcela nová zkušenost. Adélka Kubíková, zde skončila mezi žákyněmi pátá výkonem 284 bodů a určitě nezklamala. Senzačního výsledku dosáhl Honza Dřimal, který obsadil třetí místo výkonem 370 bodů a postoupil na mistrovství ČR žáků, které se koná koncem dubna v Jihlavě.

Na závěr letošní sezóny si ještě naše naděje zahrají Jarní turnaj mládeže Radima Marka, který proběhne na kuželně TJ Unie Hlubina o víkendu 22. - 23. 4. 2023. Už teď máme přislíbenou účast mladých kuželkářů z Bohumína, Horního Benešova, Oder, Ostravy, Prahy, Šumperka, Valašského Meziříčí, Zábřehu, nebo Zlína.


Bez ohledu na to, jak dopadneme v tomto turnaji a jak si pak povede Honza Dřimal na republikovém šampionátu, lze už nyní celou sezónu 2022/2023 z pohledu trenérů mládeže hodnotit jako úspěšnou.

- pm -