Mládež: Vyhodnocení uplynulé sezóny a plánované aktivity.

18.04.2022

Vážení čtenáři, v následujícím článku Vám nabízíme ohlédnutí za působením naší mládeže v právě skončené sezóně 2021/2022. Také bychom Vás rádi seznámili s aktivitami a plány oddílu kuželek TJ Unie Hlubina v oblasti náboru a výchově mladých kuželkářů.


Do sezóny 2021/2022 jsme vstupovali se třemi dorostenci, kteří byli zapsáni na soupisku družstva "C" hrajícího okresní přebor. Kluci si za céčko připsali celkem 11 startů. Nejlépe si z naší trojice vedl Filip Országh, který ze čtyř zápasů jednou bodoval a dosáhl na celkový průměr 374,2. Nejlepšího výkonu na 100hs naopak dosáhl Ondra Valošek na Hlubině výborným výkonem 450 poražených kuželek. Zatímco výkony všech tří našich dorostenců v okrese na domácí dráze lze hodnotit pozitivně, na venkovních drahách tomu tak není, o čemž svědčí to, že nejlepší výkon Filipa dosažený v Bohumíně má hodnotu 374 bodů.

Na podzim se naši kluci také zúčastnili tří turnajů Českého poháru dorostu (ČPD), konkrétně v Přerově, Vyškově a Prostějově. Na turnajích hraných na 120hs se představilo celkem 149 hráčů z celé České republiky. Jediný, kterému se podařilo bodovat, byl Filip Országh výkony 467 ve Vyškově a 460 v Prostějově. Bohužel naši dorostenci zůstali daleko za těmi nejlepšími. Vítěz celého poháru dosáhl průměrného výkonu 578 a získal 260 bodů. Výsledky a statistiky našich dorostenců z Poháru ČPD a okresního přeboru najdete v záložce mládež.


Prvním vrcholem roku 2022 byly krajské přebory dorostu konané v lednu na šestidráze v Přerově. V konkurenci 24 hráčů dosáhl nejlepšího umístění opět Filip Országh, a to šestnácté pozice za výkon 463 kuželek. Ondra Valošek skočil s 452 body osmnáctý a Adam Klištinec uzavíral startovní pole výkonem 350 kolků. Po nepřesvědčivých výkonech, jsme se rozhodli se na jaře turnajů ČPD neúčastnit a raději jsme se zaměřili na tréninky a případné starty v okresním přeboru.

V březnu se po dohodě s oddílem VOKD Poruba uskutečnila dvě přátelská utkání mládeže mezi oběma kluby. První utkání na Hlubině se hrálo na 4x100hs. Naši kluci v něm předvedli slušný výkon 1577 bodů, přesto podlehli svému soupeři 2:4 o 36 kolků. Výborně zahrál Filip Országh, který si vytvořil osobní rekord 445 kuželek. Další čtyřstovku a bod pro tým přidal Ondra Valošek (417). V tomto zápase nastoupil poprvé v dresu Hlubiny také Honzík Dřímal, který začal s kuželkami teprve před půl rokem. Přesto předvedl krásný výkon 359 bodů.

Odveta v Porubě se hrála na 3x100hs. Naši dorostenci dosáhli celkového náhozu 1051 bodů a podlehli domácím 1:3 o 83 kolků. Jediný bod pro Hlubinu vybojoval Adam Klištinec za 330 poražených kuželek. Velmi dobrého výsledku na těžké porubské dráze dosáhl Filip Országh (393), přesto však podlehl Davidu Starečkovi (425).

Oba zápasy ukázaly, kde nás tlačí bota. I přesto, že v tréninku věnujeme hře na figury a jednotlivé kuželky hodně času, rozdíl mezi hrou na saduritu a segmentové dráze je obrovský a kluci s tímto přechodem mají velké problémy, a to nejen v dorážce.


Mládež je naše budoucnost, a proto i během sezóny 2021/2022 jsme v oblasti náboru a výchovy mládeže pokračovali v realizaci dalších aktivit. Na konci roku 2021 byl vytvořen "Tréninkový systém mládeže" včetně metodických pomůcek pro trenéry a hráče, podle kterého trénují naši dorostenci od ledna 2022. Jako jeho součást vznikl také krátký instruktážní animovaný film "Jak hrát kuželky" pro začínající hráče jehož autory jsou Tereza a Pavel Markovi (animace). Tým, který se stará o naše mladé hráče byl rozšířen o dva nové členy. K Pavlu a Martinovi Markovi se přidali Václav Rábl a Michaela Černá. Kromě chlapců začala od ledna 2022 pod vedením Míši Černé trénovat také čtveřice žákyň. V jejich případě, jsme však zvolili trochu jiný přístup k tréninkům. Zaměřili jsme se nejprve na zlepšení jejich tělesné kondice, obratnosti a vytrvalosti zohledňující specifika kuželkářského sportu. Postupně jejich tréninky zahrnují i základy techniky hry a její nácvik. Holky jsou velmi šikovné a věříme, že v příští sezóně už by si mohly vyzkoušet třeba pár startů v poháru mladých nadějí, stejně jako v kategorii starších žáků Honzík Dřimal. 

A jak takový trénink pod vedením Míši Černé vypadá? Podívat se můžete v klipu, který natočil a sestříhal Jan Vlček. 


Sezóna skončila, ale naše aktivity kolem mládeže nikoliv. Z těch nejbližší událostí bychom rádi připomněli, že na 30. dubna plánujeme na Hlubině uspořádat zkušební 0. ročník turnaje mládeže v kategoriích žáků, dorostu a juniorů. Tento "Jarní turnaj mládeže Radima Marka" ponese jméno našeho nejúspěšnějšího hráče, juniorského reprezentanta a medailisty z MSJ. Více o této akci včetně možnosti přihlášení se dozvíte na našem webu. Budeme se těšit na Vaši účast.

Během prázdnin bychom rádi k našemu sportu přitáhli i další děti v rámci připravovaného příměstského táboru nebo dalších náborových aktivit. Věřme, že se brzy podaří zrekonstruovat naši kuželnu a budeme tak moci novým zájemcům o kuželky, včetně mládeže, nabídnou možnost trénovat na nových a moderních drahách. I toto je jedním z předpokladů, abychom mohli vychovávat pro náš oddíl mladé a úspěšné kuželkáře jako tomu bývalo v minulosti.

- pm -