Mladí kuželkáři si zpestřili závěr sezóny jarním turnajem na Hlubině.

24.04.2023

Uplynulý víkend patřila nově zrekonstruovaná kuželna Unie Hlubina mladým kuželkářům. V rámci prvního ročníku Jarního turnaje mládeže Radima Marka se v Ostravě představili hráči a hráčky z Bohumína, Horního Benešova, Oder, Ostravy, Prahy, Šumperka, Valašského Meziříčí, Zábřehu a Zlína.

Loňského nultého ročníku se zúčastnilo celkem sedmnáct kuželkářů z Ostravy a okolí. Letos byla účast více než dvojnásobná, přičemž na turnaj dorazili soutěžit kuželkáři z deseti oddílů. Oproti loňskému turnaji byly věkové kategorie rozděleny na děvčata a chlapce v kategoriích žactvo, dorost a junioři, kteří tak soutěžili celkem o šest sad medailí, diplomy a další ceny.

Turnaj odstartoval sobotním "předprogramem" v rámci kterého se představili domácí hráči. Do turnaje postupně zasáhly žákyně Anna Chrástková (260), Adéla Kubíková (201), Evelína Martínková (199) a žák Jan Dřimal (207). Sobotní program uzavřel dorostenec Filip Országh výkonem 405. Všechna děvčata si překonala své osobní rekordy a blýskla se i několika "hodovkami". Kluci trochu zůstali za očekáváním, ale nezklamali. Co je třeba také ocenit je hojná účast fanoušků a výborná atmosféra v hledišti.

Nedělní, hlavní část soutěže, rozehráli zlínští David Matlach se svou sestrou Míšou. Oba předvedli výborné výkony a nastavili laťku pro své soupeře v juniorských kategoriích. Jelikož se do každé z těchto kategorií přihlásilo pouze po třech účastnících, soupeřilo se tak vlastně jen o barvu cenného kovu. David Matlach svou soutěž vyhrál výkonem 486 kuželek. Za sebou nechal Jáchyma Kratoše z Poruby a Michala Péliho z Bohumína. 

Míša Matlachová byla v kategorii juniorek s výkonem 463 kuželek na první pozici do chvíle, než na úplný konec programu přišla na řadu sesterská dvojice Klára a Nikola Tobolovy. Mezi juniorkami nakonec zvítězila o jediný kolek Nikča Tobolová, Klárka brala bronz.

Početněji zastoupenou kategorii dorostu ovládl s obrovským náskokem šumperský Adam Vejmola, který předvedl nejlepší výkon dne 496 kuželek! Díky tomuto krásnému číslu, kterým si vytvořil osobní rekord, mu po zásluze patří zlatá medaile. V pořadí druhý skončil Pepa Janalík z Poruby s výkonem 426 kolků, o dva kolky za ním na bronzovém stupínku Jan Kučák z Oder.

Soutěž dorostenek byla oproti chlapecké kategorii o poznání vyrovnanější. Zlatou placku si za výkon 457 poražených kuželek do Šumperka odvezla Lucka Vojteková. Druhá skončila její spoluhráčka z oddílu Tereza Vepřková (445). Trojici medailistek doplnila Lucka Dvorská z Oder výkonem 444 kolků.

Nejvíce účastníků měly kategorie žactva, ve kterých soupeřilo celkem osm dívek a devět chlapců. Nejlepšího výkonu (262 kuželek) dosáhli společně Patrik Vejmola ze Šumperka a Luděk Nekuda ze Zábřeha. Díky lepší dorážce se ze zlata radoval šumperský benjamínek. Třetí pozici obsadil Kuba Honl z Bohumína. Na zlato mu chybělo pouhých pět kuželek! Kategorii žákyň ovládla Agáta Hendrychová ze Slavoje Praha skvělým výkonem 273 kolků, kterým předčila i všechny kluky! Úspěch domácím barvám přinesl výborný výkon Aničky Chrástkové  260 poražených kuželek a vybojovala si druhé místo. Bronzovou medaili získala Tereza Keprtová za 251 kolků. Je třeba připomenout, že mladší žáci hráli tříhodovou dorážku, zatímco starší klasickou. I přesto se starší dokázali prosadit na medailové pozice a ti mladší měli o to větší radost z medailí.

Kompletní výsledky turnaje najdete na této stránce.

První ročník mládežnického turnaje na Hlubině musíme hodnotit jen a jen kladně. Účast byla vynikající a hráči předvedli opravdu kvalitní výkony. Ti nejlepší si odvezli i krásné medaile, diplomy a drobné dárky. Hrálo se ve výborné atmosféře, kterou vytvořili jak sami hráči, tak i rodiče a trenéři. Nad regulérností turnaje dohlížel v roli rozhodčího Honza Žídek a o naše chuťové pohárky se starala Míša Černá. Dozor nad drahami a hladkým průběhem trunaje si rozdělili Martin a Pavel Markovi.  Podle reakcí účastníků, včetně zástupců Sm krajského svazu kuželek, Hlubina sklidila pochvalu a to nás těší. Všem zúčastněným děkujeme za předvedené výkony a budeme se těšit na příští rok!

- mm -