Na Hlubině máme další mladé kuželkáře.

29.12.2022

Závěrem letošního roku Vám přinášíme tradiční ohlédnutí za působením naší mládeže v právě probíhající sezóně 2022/2023. Jak se podařilo realizovat naše plány v náboru nových hráčů a jak si vedli naši mladí v podzimní části soutěží? To vše se pokusíme shrnout v následujícím článku.

Od května, kdy jsme na našich stránkách psali o prvním ročníku letního turnaje mládeže pořádaného naším oddílem jsme v oblasti mládeže rozhodně nezaháleli. Další z aktivit v této oblasti byl záměr zorganizovat příměstský tábor pro děti od 8 do 13 let, který se měl konat v termínu 11. - 15. července 2022 v areálu naší TJ. Obsahem příměstského tábora mělo být seznámení dětí s kuželkářským sportem, pohybové aktivity pod vedením našich trenérů, hry a soutěže, výlety na vybraná místa v Ostravě a bohatý doprovodný program. I přes inzerci na webových stránkách klubu a ve vozidlech MHD se vzhledem k malému počtu přihlášených tábor nakonec bohužel neuskutečnil.

Ve víkendových dnech 3. - 4. září 2022 jsme se v ostravském nákupním centru Avion Shopping Park zúčastnili 14. ročníku akce s názvem Kroužkobraní - veletrh zájmových kroužků, kde jsme měli vlastní stánek s improvizovanou kuželkářskou dráhou, na které si děti mohly vyzkoušet, jak se hrají kuželky. Cílem naší účasti bylo představit dětem a jejich rodičům náš sport a získat nové členy, a to zejména mládež. Do provozu propagačního stánku se zapojili zejména M. Černá, M. Marek, P. Žáček, J. Žídek a A. Klištinec. Výsledkem byl zájem několika dětí, které v průběhu dalších týdnů zavítaly na trénink mládeže a v rámci něj si vyzkoušely, jak se hrají skutečné kuželky. Na základě této akce jsme získali dva nové začínající mladé kuželkáře.

Do sezóny 2022/2023 jsme tak vstupovali s devíti mladými hráči. Dorostenci Adam Klištinec a Filip Országh společně s juniorem Ondřejem Valoškem byli zapsáni na soupisku družstva Hlubina "D" v okresním přeboru. V žákovské kategorii doplnili stávající trojici Anna Chrástková, Lucie Chodurová a Jan Dřimal nováčci Adéla Kubíková, Evelína Martínková a Jáchym Duda. Vzhledem k počtu hráčů se výbor oddílu rozhodl rozdělit od září tréninky mládeže do dvou dnů. Dorostenci pod vedením M. Černé a R. Grünera byli zařazeni na pondělí a žáci pod vedením M. Černé a P. Marka na čtvrtek.


A jak si vedla hlubinská mládež v soutěžních utkáních a turnajích? Naši dorostenci si připsali za Hlubinu "D" v okresním přeboru jedenáct startů, které díky připravované rekonstrukci odehráli na venkovních drahách s výjimkou derby proti hlubinskému Céčku. Nejvíce zápasů odehrál Ondra Valošek, který končí podzim s průměrem 355,3 bodů. Kromě toho se zúčastnil Poháru juniorů v Šanově, kde ale se svým výkonem 446 určitě nemohl být spokojen. Filip Országh kvůli zranění nohy a nemoci odehrál na podzim pouze utkání v Bohumíně, kde byl střídán. Na turnaji Českého poháru dorostu v Luhačovicích obsadil výkonem 470 bodů osmé místo a připsal tři pohárové body. Adam Klištinec se představil pouze v utkáních okresního přeboru a dosáhl v nich průměru 303,5 kuželek na zápas. Věřme, že na jaře si naši kluci vylepší zatím ne příliš lichotivou bilanci.

Žáci Hlubiny se představili ve všech podzimních turnajích Poháru mladých nadějí, postupně ve Valašském Meziříčí, Rýmařově a Olomouci. V kategorii mladších žákyň, které hrají 60hs s "tříhodovou" dorážkou si Anička Chrástková drží průměr 195 bodů a po třech turnajích ji patří s osmi body 35. místo ze 67 hráček. Svůj nejlepší výkon 212 dosáhla ve Valašském Meziříčí. Mezi staršími žáky, kteří hrají klasickou šedesátku má Honza Dřimal ze tří turnajů průměr 175 bodů a patří mu s jedním bodem zatím 52. místo ze 77 hráčů. Své maximum zahrál v Rýmařově, kde překonal o dvě kuželky hranici dvou set bodů. Své první starty v soutěži si připsali také naši nováčci Evelínka Martínková a Adélka Kubíková. Na to, že dorážku začaly trénovat teprve v říjnu, si vedly velice pěkně o čemž svědčí jejich průměr 171 resp. 168 bodů. Všechna děvčata nastoupila k soutěžním turnajům poprvé a zaslouží si velkou pochvalu, jak si poradila s nervozitou z prostředí jiné kuželny a startu před zraky diváků, a především rodičů v hledišti. Honza už nějaké zkušenosti nasbíral minulý rok a snad je dokáže prodat už v jarních turnajích. Lucka a Jáchym zatím "pouze" trénují, ale možná i oni se brzy představí v hlubinském dresu. Nejbližší turnaj Poháru mladých nadějí nás čeká 22. ledna 2023 v Šumperku a pak v únoru v Přerově. To už budeme mít za sebou pár tréninků na nových segmentových drahách, které věříme že dají našim mladým další motivaci a větší chuť do tréninku a přinesou i zlepšení jejich výkonů.

- pm -