Nultý ročník mládežnického turnaje úspěšně za námi.

03.05.2022

Dalším krokem našeho oddílu v rámci propagace kuželkářského sportu mezi mládeží byla myšlenka na uspořádání turnaje určeného výhradně hráčům do 23 let, neboť takový turnaj v našem regionu chybí. Od prvotní myšlenky k samotné realizaci neuplynul snad ani měsíc a zrodil se "Jarní turnaj mládeže Radima Marka", nesoucí symbolicky jméno našeho nejúspěšnějšího odchovance, juniorského reprezentanta a dvojnásobného medailisty z Mistrovství světa juniorů. Zkušební nultý ročník se odehrál na naší kuželně v sobotu 30. dubna a zúčastnilo se ho celkem sedmnáct hráčů ve třech kategoriích.

Úvod celého dne patřil žákům. Tato kategorie byla co do účasti nejpočetnější, a to zejména díky sokolíkům s Bohumína, kteří přijeli se sedmi hráči, včetně dvou děvčat. Tuto sestavu ještě doplnili po jednom hráči domácí Hlubina a VOKD Poruba. Soutěžilo se na 60 hodů sdružených hraných na tzv. tříhodovou dorážku. To znamená, že pokud hráč neporazil v dorážce devítku maximálně na tři hody, postavilo se mu po odehraném třetím hodu všech devět kuželek a započítali se jen ty kuželky, které těmito třemi hody skutečně porazil. Tímto způsobem hráli jak mladší, tak starší žáci.


Vítězem mezi žáky se stal Jan Waczyński z TJ VOKD Poruba výkonem 263 poražených kuželek. Další dvě místa patřila Jakubu Honlovi (260) a Šimonu Pélimu (244) ze Sokola Bohumín. Nejlepší z děvčat byla Veronika Korbielová (231) ze stejného oddílu, která skončila na velmi pěkném celkovém čtvrtém místě. Hned za ní stejným výkonem se umístil jediný zástupce Hlubiny Jan Dřimal. Ale ani ostatní se rozhodně za své výkony nemusejí stydět, ba naopak. Odměnou jim byly nejen diplomy a poháry pro medailisty, ale také dárkové tašky s drobnými upomínkovými předměty. Nikdo od nás neodcházel s prázdnou.

Po slavnostním vyhlášení výsledků v kategorii žáků, kterého se ujela předsedkyně oddílu kuželek Michaela Černá za asistence organizačního pracovníka a technického dozoru v jedné osobě Martina Marka, se mohla rozjet soutěž dorostenců a juniorů. V kategorii dorostu jsme přivítali také dva zástupce jihomoravských kuželek z SK Podlužan Prušánky. Ti si nakonec na dalekou cestu domů přibalili pohár za třetí místo, díky Radku Ostřížkovi, který na 100 hodů sdružených porazil 401 kuželek. Lepší už byli k naší radosti jen dva hráči Unie Hlubina. Druhý Adam Klištinec (411) a Filip Országh, který zvítězil výkonem 422 bodů.

Dle očekávání nejlepší výkony byly k vidění mezi juniory, kde se o vítězi rozhodovalo až do posledního hodu. Nejlepším výkonem dne (442) zvítězil Michal Péli ze Sokola Bohumín, jen o pět kuželek před Jáchymem Kratošem z VOKD Poruba. Bronz bral domácí Ondřej Valošek (391).

Kompletní výsledky turnaje najdete ZDE  


Pokud bychom hodnotili turnaj z pohledu organizace, můžeme být myslím spokojeni. Soutěže proběhly podle harmonogramu a bez časového skluzu. Ze sportovního hlediska jsme rádi, že turnaj vzbudil zájem minimálně mezi místními oddíly, kde se systematicky věnují mládeži. Velmi nás potěšila také účast hráčů z Prušánek s jejichž vedoucími jsme navíc už během turnaje domluvili vzájemný přátelský zápas mládeže na nové prušánecké čtyřdráze na přelomu května a června. Chtěli bychom poděkovat doprovodu dětí a fanouškům, že si našli čas a umožnili jim strávit sobotní den pohybem, užít si soutěžní atmosféru a poznat nové kamarády. Věříme, že i samotní účastníci turnaje od nás odjížděli spokojeni. Příští ročník už proběhne na zrekonstruovaných drahách a zájem o něj, doufáme, bude ještě větší. Těšíme se na další ročník a jak říká klasik: "Nemusí pršet, stačí když kape".

- pm -