Pohár pro nás končí v osmifinále, nad naše síly byly brněnské Husovice.

06.04.2022

Nejlepším výsledkem Hlubiny v Poháru ČKA byla dosud účast v prvním kole nadstavby v ročníku 2008/2009. V letošní sezóně se však přepisovala historie. Pětice našich hráčů (Basta, Marek M., Marek P., Žáček a Žídek) se dostala až do osmifinále, ve kterém narazila na jednoznačného favorita - Sokol Husovice. Pro náš oddíl to byl po návštěvě chorvatské reprezentace, která zde trénovala před MSJ v Opavě a prvoligovém utkání žen proti KK Slavia Praha, další velký den...

První zápas - Do utkání jako první nastoupil Přemek Žáček (578), na kterého brněnští nasadili nejsilnějšího možného soupeře - Petra Hendrycha. Hned první dráha naznačila, kdože je v tomto duelu favoritem. Přemek sice předvedl solidní první třicítku (141), Hendrych ale nedal našemu hráči šanci (166). Druhá dráha už byla o něco vyrovnanější, setový bod však znovu putoval na konto hostujícího kuželkáře. Zdramatizovat tento souboj se podařilo Přemkovi na třetí dráze, kterou díky vynikající dorážce vyhrává (161:151). Žádné drama ale český reprezentant ve službách Brna nakonec nepřipustil. Další drahou přes sto šedesát s přehledem vítězí a ustanovuje nový rekord kuželny na 120hs (628)! Ve druhé dvojici nastupuje Petr Basta (555) proti Michalu Šimkovi. Úvod vychází lépe našemu hráči, který se tak ujímá vedení po velmi povedené dráze (156:151). Vzápětí ale přichází slabá třicítka a Šimek průměrnou drahou srovnává. Vedení si Petr bere zpět na třetí dráze díky bezchybné dorážce - 2:1. Dobře rozehraný duel však nakonec domácí hráč ztrácí v poslední dorážce. Čtyři chyby a poslední devítku na sedm hodů si zkrátka v takovém zápase nelze dovolit. Husovice navyšují vedení na 2:0.

Druhou polovinu utkání načal Pavel Marek (538), který v tomto utkání dostal přednost před Janem Žídkem. Začátek duelu proti dalšímu reprezentantovi, i když bývalému, Zdeňku Vymazalovi Pavlovi hrubě nevychází. Soupeři stačí dráha 131 k zisku prvního setového bodu. O svých kvalitách začal všechny přítomné hostující borec přesvědčovat od druhé třicítky. Už v plných nasbíral náskok dvaadvaceti kuželek, v dorážce jej ještě navýšil a s přehledem získává další dráhu (132:167). O předčasném vítězství Vymazal rozhodl na třetí dráze. Plné sice zvládl lépe Pavel (104:94), v dorážce ale vyhořel. Alespoň čestného úspěchu se však kuželkář Hlubiny přece jenom dočkal. Poslední dráhu získává poměrem 159:153 a upravuje poměr setových bodů na konečných 1:3. Poslední dvojici úvodního zápasu tvořil Martin Marek (549) s Tomášem Žižlavským. Martin chtěl napodobit svůj poslední výkon, kdy si vylepšil osobní rekord i rekord kuželny Unie. Dnes ale mohl na podobný výkon rychle zapomenout. Po šedesáti hodech měl na kontě pouhých 257 kuželek. O nic lépe si nevedl ani Žižlavský, kterého v polovině duelu střídal Libor Škoula. Za stavu 1:1 na dráhy Martin konečně zabral. V plných (100) svému soupeři utekl o patnáct kolků, a i přes horší dorážku dráhu nakonec získal - 2:1. Nejlepší dráhu si domácí hráč nechal na závěr. Vyrovnanou poslední třicítkou (148:146) upravuje na 3:1 ze svého pohledu a mírní celkovou porážku na 1:5.Odveta
- S nepříliš lichotivým výsledkem z úvodního zápasu cestujeme poslední březnový čtvrtek k odvetnému utkání na jih Moravy. Už tak malinkaté šance na postup se staly takřka nulovými. Do první dvojice odvetného zápasu nasazujeme Přemka Žáčka (576) na Michala Šimka a Honzu Žídka (558) na Libora Škoulu. Zázrak se nekoná, oba naši hráči začali mizerně a už po úvodních drahách nasbírali manko dvaačtyřiceti kolků. Druhá třicítka pak vypadala velmi podobně. Oba domácí po šedesáti hodech v pohodě vedli 2:0 celkem o téměř osmdesát kuželek. Až po změně stran jakoby z hostů spadla nervozita. Přemek třetí třicítku zvládl fantasticky a drahou 165 snížil na 1:2. Jeho spoluhráč Honza ho napodobil a i on ještě držel naději na zvrat. Závěrečné dráhy byly třešničkou na dortu úvodní čtveřice. Naši borci domácím kuželkářům ve druhé šedesátce srdnatě vzdorovali, Husovičtí však ukázali kvality interligových hráčů a poslední dráhy vyhráli (160:158, 164:158).

Za stavu 2:0 pro Husovice bylo o postupujícím definitivně rozhodnuto. Druhá dvojice ostravských už si tak hru mohla užít bez nervů. Martin Marek (566) nastoupil stejně jako doma proti Tomáši Žižlavskému a Pavel Marek (548) proti Petru Hendrychovi. Z úvodní dráhy bral bod pouze Martin za 156 poražených kuželek, Žižlavskému nestačily ani čtyři hodovky v dorážce. Pavel v úvodu neudržel mírný náskok z plných a prohrával 0:1. Druhá třicítka nabídla podobný scénář, Martin stáhl manko dvanácti kuželek z plných a zvýšil na 2:0. Pavel si mnoha chybami v dorážce bohužel odstřelil možnost více potrápit svého soupeře Petra Hendrycha - 0:2. Pavel nezabodoval ani na třetí dráze a reprezentant ČR Hendrych tak předčasně vítězí. Třetí třicítku prohrává i Martin a domácí hráč se dostává na dostřel. Vyrovnanou rozhodující dráhu kuželkář z Ostravy však zvládá a vítězí celkově těsně o čtyři kuželky. Pavel svůj čestný úspěch zaznamenal až v závěru, uzmul Hendrychovi půl bodu za remízu 144:144.

Součet výsledků obou zápasů 2:10 může na první pohled vypadat hrozivě, interligovým kuželkářům z Husovic jsme však byli důstojným soupeřem. Pro všechny naše hráče to byla cenná zkušenost do dalších zápasů. S pohárem se pro letošek loučíme, příští sezónu ale budeme bojovat znovu!