Předsedové: 3. díl

05.02.2021

V dalším díle našeho seriálu se dostáváme do roku 1991, kdy se předsedou stává muž, který přinesl do vedení oddílu bezesporu plno elánu a nápadů. Zasloužil se o zavedení řady nových tradičních akcí, z nichž některé jsou s Hlubinou spojovány a pořádány dodnes.

Antonín Žídek (1991 - 1998)

"svíčky, veteráni a tělesně postižení vs. reprezentace, liga a český rekord v maratónu"

Začátkem 90. let byl u zrodu dnes již tradičního vánočního setkávání členů oddílu, jejich rodinných příslušníků a známých, zvaného "koulení při svíčkách". Tato společensko-sportovní akce je nedílnou součástí našeho klubu už tři desítky let.

Ve stejné době se zrodila myšlenka uspořádat turnaj, ve kterém mohli startovat pouze starší hráči, kteří v běžných turnajích vzhledem ke svému věku a výkonům jen velice těžko mohli bojovat o mety nejvyšší. A tak spatřil světlo světa hlubinský "turnaj veteránů", jehož první ročník se uskutečnil na naší kuželně v prosinci 1991, za účasti hráčů a hráček nad padesát let.

V polovině 90. let navázal náš klub spolupráci s oddílem tělesně postižených kuželkářů TJ Baník Ostrava. Naše kuželna se stala každoročním dějištěm turnaje hendikepovaných, dnes známého jako "Ostravská kuželka" a začaly se zde konat také přebory jednoty TPS ostravského Baníku.

Kromě postu předsedy a organizačního pracovníka byl Antonín Žídek také vedoucím a trenérem družstva dorostu, které si vybojovalo v roce 1991 postup do druhé nejvyšší dorostenecké soutěže. Tonda kuželkami a pro Hlubinu žil. To koneckonců potvrdil, když si doslova vydobyl povolání Radima Marka do širšího výběru mládežnické reprezentace na jaře 1992. Náš dorostenec předváděl několik let v soutěžních utkáních velmi kvalitní výkony, díky nimž nastupoval i za A tým mužů Hlubiny. Pro funkcionáře z ČMKS však byl hráč z malého oddílu z Ostravy jakoby neviditelný. Po intervenci našeho předsedy Radim nakonec šanci dostal a posléze se v letech 1993 a 1995 zúčastnil MS juniorů, na kterých získal stříbro a bronz v soutěži družstev. Později se dočkal i startů v seniorské reprezentaci a titulu mistra republiky družstev


V 90. letech kuželky nabývaly na popularitě, a to zejména po mistrovstvích světa konaných v letech 1992 v Bratislavě a především v roce 1996 v Praze. Pamětníci možná vzpomenou na autobusový zájezd pořádaný oddílem na šampionát do Bratislavy. Možná pod vlivem pražského šampionátu, které vysílala i Česká televize, zakoupil oddíl v létě téhož roku dvě sady nových kuželek firmy Vollmer, včetně nových koulí. Tento hrací materiál byl srovnatelný s nejmodernějšími kuželnami v republice. První tréninky i výsledky v následujících sezónách přinesly rekordní výkony a dokonce i překonání hranice 500 bodů. Roste rovněž počet hráčů. V sezóně 1996/97 bylo do soutěží přihlášeno poprvé sedm družstev včetně nového družstva Hlubina "E".

Velkým kuželkářským snem Antonína Žídka bylo vytvořit v Ostravě silný oddíl s nejlepšími hráči z regionu, který by konkuroval i těm nejlepším v republice. Tato myšlenka se možná zrodila v roce 1995 po postupu mužů Hlubiny A do nově vytvořené 3. ligy hrané na 200hs. Vedení oddílu vytvořilo A týmu před první ligovou sezónou potřebné podmínky. Hráči dostali nové dresy, teplákové soupravy a sportovní tašky. Byl sjednán pronájem kuželny VOKD Poruba pro domácí utkání i tréninky před každým domácím zápasem. Pro cesty na utkání byla zajištěna vícemístná dodávka a související finance na cestovné v rámci celé Moravy. Sezónu 1995/96 jsme ukončili na slibném 3. místě. Po skončení podzimní části následující sezóny 1996/97 se začalo uvažovat o vytvoření silného družstva mužů pro příští ročník 3. ligy ve spolupráci s oddílem Kovona Karviná. Předpoklad byl poskládat tým z nejlepších hráčů obou oddílů, kteří by hráli za Hlubinu. Domácí utkání by se hrála na čtyřdráze v Karviné, přičemž náklady na provoz kuželny by hradil domácí oddíl a cestovné k zápasům Hlubina. K tomuto však nakonec nedošlo, a tak sen o první lize mužů v Ostravě zůstává dosud nenaplněn.

Co se nepodařilo mužům, povedlo se družstvu žen, které v roce 1998 vybojovalo historický postup do 1. ligy. Základy tohoto úspěchu lze hledat v přestupové politice vedení oddílu v první polovině 90. let a jmenování Oldřicha Lise do funkce trenéra družstva žen. Tento hráč s ligovými zkušenostmi z Opavy a Vítkovic dovedl nejprve tým v roce 1992 do Moravskoslezské ligy a o šest let později do nejvyšší soutěže.


Tyto úspěchy však našeho předsedu nenechaly usnout na vavřínech a hned se pouští do realizace dalšího, na tu dobu zcela nového projektu, kterým bylo uspořádání 24-hodinového kuželkářského maratónu. Stalo se tak 2. - 3. května 1997 na hlubinské kuželně. Antonín Žídek byl ředitelem a hlavním organizátorem maratónu. V České republice už v minulosti proběhlo několik takovýchto utkání. Jeho přáním bylo překonat stávající nejlepší výkon v kuželkářském maratónu na 24 hodin v disciplíně 100hs a prostřednictvím agentury "Dobrý den" z Pelhřimova získat oficiální certifikát o vytvoření českého rekordu.  V průběhu akce odehrála družstva výběrů Moravy a Čech celkem 7 490 hodů a společně porazila 33 435 kuželek, čímž překonala stávající český rekord. Díky maratónu se oddíl kuželek TJ Unie Hlubina zviditelnil minimálně v regionálním měřítku. Reportáž z této akce byla odvysílána v České televizi a informoval o ní i regionální tisk.


Dne 23. března 1998 se uskutečnila členská schůze oddílu, na které byl zvolen nový výbor i předseda oddílu, kterým se stal Martin Skopal. V násedujícím roce odchází Antonín Žídek z Hlubiny do Dobroslavic.

-pm-