Předsedové: 4. díl

19.02.2021

Pokračování našeho seriálu začíná na jaře roku 1998, kdy byl na pozici prvního muže klubu zvolen tehdy čtyřiadvacetiletý Martin Skopal, nejmladší předseda oddílu kuželek TJ Unie Hlubina v historii.

Martin Skopal (1998 - 2001)

"zázemí pro 1. ligu, výchova mladých nadějí a mistrovství ČR handicapovaných"

Dne 23. března 1998 se uskutečnila členská schůze oddílu, na které byl zvolen nový výbor. Ten začal pracovat ve složení Martin Skopal (předseda), Pavel Marek (místopředseda), Eva Marková (pokladní), Anna Káňová (organizační pracovník) a Petr Brablec.

Prvním vážnějším úkolem nového vedení klubu, bylo zajistit podmínky, pro start družstva žen v 1. celostátní lize, do které se probojovalo po vítězství v Moravskoslezské lize a v následné kvalifikaci konané v květnu 1998. V té době nebyly na naší kuželně dostatečně prostorné šatny ani sprchy, a tak bylo dojednáno s výborem TJ využití šaten a sprch fotbalového oddílu při ligových zápasech našeho družstva žen. Aby toho nebylo málo, velké problémy vyvstaly rovněž s regulérností kuželny. Na dráze číslo dvě se opětovně v důsledku vlhkosti vytvořily "boule" na saduritovém povrchu. Tyto nerovnosti musely být před novou kolaudací kuželny vyřezány, zality rychle tvrdnoucí hmotou a vybroušeny. Kolaudace drah proběhla úspěšně 11. srpna 1998. Poté již nic nebránilo, aby dne 19. září 1998 bylo na kuželně Hlubiny odehráno poprvé v historii klubu utkání nejvyšší kuželkářské soutěže - 1.ligy žen, mezi domácí Unií Hlubina a úřadujícími mistryněmi ČR hráčkami KK Slávie Praha. Utkání doprovázel velký zájem diváků ze všech ostravských kuželkářských oddílů, kteří vytvořili bouřlivou atmosféru.


Za jednoznačně největší přínos působení Martina Skopala v čele oddílu lze považovat práci s mládeží. Výchovy našich mladých kuželkářů se ujal společně s Annou Káňovou. A hned od sezóny 1998/99 se kromě dorosteneckých týmových soutěží všichni naši mladí hráči zapojili do turnajů Poháru mladých nadějí pro žáky do čtrnácti let. Naše mládežnická základna čítala tehdy kolem deseti mladých kuželkářů. Abychom umožnili dorostencům odehrát za sezónu větší počet soutěžních utkání a získat zkušenosti se soutěží dospělých, rozhodl výbor oddílu přihlásit v sezóně 2000/01 do městské soutěže nově vytvořené družstvo Hlubina "F", tvořené několika staršími hráči a čtyřmi dorostenci hrajícími na střídavý start. O tom, že se tato cesta klubu později vyplatila svědčí účast Tomáše Rechtorise na MČR žáků 2000 a výsledky družstva dorostu, které v letech 2000 a 2001 obsadilo v oblastním přeboru pokaždé druhé místo.

Kromě mládeže přišlo vedení oddílu s novinkou v podobě Velikonočního turnaje. Jeho první ročník proběhl v dubnu 1999, ale dožil se jen jednoho opakování. Obdobný osud potkal také pokus obnovit tradici přeborů jednoty. Po dlouhých jedenácti letech se v prosinci 1999 uskutečnil už jeho 18. ročník. K jeho opětovnému pořádání se rozhodl výbor oddílu hlavně z důvodu vyřešení nominace pro okresní přebory jednotlivců v příštím roce. Zůstalo však jen u pokusu a další ročník přeboru se dosud neuskutečnil.

Ještě dvě významné události se odehrály na Hlubině v roce 1999. Těsně před mistrovstvím světa juniorů konaném v květnu toho roku v Opavě byl náš oddíl požádán zástupci kuželkářské reprezentace Chorvatska o možnost zatrénovat si na naší kuželně před startem šampionátu. Této žádosti jsme velmi rádi vyhověli. Na našich drahách se tak představili pozdější juniorští mistři světa Prodanović s Majerusem a kompletní stříbrné družstvo juniorů.


O měsíc později v červnu 1999 se na hlubinské kuželně uskutečnil již druhý kuželkářský maratón, který přinesl překonání českého rekordu výkonem 34 608 kuželek poražených během 24 hodin. Maratóny pod názvem TERMONT CUP se pak konaly s jednou výjimkou pravidelně až do roku 2007.

Před jubilejním 15.ročníkem memoriálu J. Káni. v srpnu 1999 rozhodl výbor kuželkářského oddílu i se souhlasem paní Káňové, že tento ročník bude jeho posledním a zároveň úvodním ročníkem memoriálu Oldřicha Lise. Ostatní tradiční turnaje veteránů a hendikepovaných kuželkářů nebo koulení při svíčkách probíhalo i nadále.

Po sestupu a rychlém návratu družstva žen zpět do 1. ligy v roce 2000 se vedení oddílu rozhodlo stávající provizorium s využíváním sociálního zázemí fotbalistů vyřešit. V létě téhož roku byla za částečné finanční podpory TJ provedena ke stávající klubovně přístavba šaten, sprchy, sociálních zařízení a kuchyňky. Současně s tím bylo provedeno firmou TERMONT kompletní přebudování vytápění kuželny, klubovny, včetně ohřevu teplé vody pro sprchy a kuchyni.

Dne 9. prosince 2000 se na naší kuželně poprvé v historii klubu uskutečnilo ve spolupráci s oddílem TPS TJ Baník Ostrava mistrovství ČR tělesně postižených kuželkářů.


Na členské schůzi oddílu konané 11. 12. 2000 oznámil Martin Skopal, že hodlá odstoupit ze své funkce. Členská schůze rozhodla, že do doby zvolení nového předsedy bude celý výbor oddílu pracovat v dosavadním složení. V dubnu 2001 se novým předsedou oddílu stal Rudolf Riezner.

- pm -