Přestupy: 1. díl

16.07.2021

Je léto, a to ve většině sportovních odvětví znamená období volna, ale také hledání posil pro příští sezónu. V historii našeho oddílu najdeme několik zajímavých příchodů hráčů k nám, nebo naopak odchodů do jiných klubů. S těmi nejzajímavějšími přestupy bychom se s Vámi chtěli podělit v sérii článků, která právně dnes začíná prvním dílem.


Přestupové začátky

Pokud se jedná o první přestupy hráčů na Hlubinu došlo k nim v průběhu 60. let. Po vzniku klubu v roce 1957 se jednalo spíše o rozšíření naší členské základny o hráče ostravských oddílů. Z Kunčic tehdy přišli Káňa, Kubica a Sovík, z Urxových závodů Šimek a Kudela a z Baníku Sláma a Péči. Z těchto hráčů se výrazněji prosadil především Jaroslav Káňa, který byl během své kariéry dvakrát nejlepším hráčem Hlubiny, dvojnásobným přeborníkem oddílu a podílel se v roce 1977 na postupu Unie "A" do Krajského přeboru I. třídy (dnes divize). Za těmito přestupy stál tehdejší významný funkcionář našeho oddílu pan Augustin Berka.

V létě roku 1967 se v Bratislavě konal mezinárodní turnaje smíšených dvojic, kde byl pan Berka nominován jako rozhodčí. Na turnaji tehdy hrála mladá reprezentantka ČSSR z malého středočeského oddílu ze Sadské Eva Marková. Když se náš předseda dozvěděl, že se Eva i se svým manželem Ivanem chystají stěhovat za prací do Ostravy, okamžitě jim nabídl, že mohou hrát za Hlubinu. Tehdy ani on sám netušil, jaký přestupový "kousek" se mu povedl. Zrodil se první s velkých přestupů na Hlubinu. Eva Marková odehrála v hlubinském dresu úctyhodných 50 sezón, v nichž byla 18x nejlepší hráčkou sezóny, 14x vyhrála přebor oddílu, šestkrát se probojovala na mistrovský republiky jednotlivkyň a podílela se na postupu našich žen do 1. ligy v letech 1998 i 2001. Pro úplnost Ivan Marek odehrál na Hlubině 34 sezón a z toho ve čtyřech byl jejím nejlepším hráčem, třikrát přeborníkem oddílu a dlouholetým hráčem "A" družstva, které v roce 1977 postoupilo do KP I. třídy.

V 70. letech šel oddíl spíše cestou náborů nových hráčů z řad amatérů. V roce 1970 byla navázána spolupráce s NHKG Ostrava, která po určité době vyústila v nábor a registraci zájemců z řad jejich zaměstnanců v našem oddíle. O klasické přestupy sice nešlo, ale stojí za to si připomenout alespoň jednoho hráče z této doby, který se později stal "hvězdou" Hlubiny. Byl jím Jiří Prokop, který odehrál za Hlubinu 40 sezón, z nichž třiadvacetkrát byl nejlepším hráčem sezóny, šestkrát přeborník oddílu a v roce 1994 přispěl k prvnímu postupu našich mužů do 3. ligy.

V roce 1978 přichází z TJ ROMO Ostrava juniorka Radmila Suková (Pastvová) a v roce 1980 z TJ Vítkovice její sestra Dana Gasczyková (Wiedermannová), které se staly nedílnou součástí nově vzniklého družstva žen TJ Unie Hlubina. Zatímco Radka hrála s drobnými přestávkami za Hlubinu celou svou kariéru, Dana přestoupila v roce 1983 do Zábřehu na Moravě. K oběma těmto hráčkám se ještě dostaneme v dalších dílech našeho seriálu.

V roce 1982 přichází z Dobroslavic Anna Dufková, které posiluje naše družstvo žen v krajském přeboru. Vrcholem její kariéry v dresu Hlubiny (1982-2006) je postup do Moravskoslezské ligy v sezóně 1991/92, kde odehrála i následující dvě sezóny.

Hned v následujícím roce posílil "A" družstvo mužů Miroslav Staněk z Kovony Karviná, ale jeho působení v našem klubu nebylo moc úspěšné a po roce se vrací zpět do mateřského oddílu.

V roce 1988 přestupuje z VOKD Poruba na Hlubinu velká kuželkářská osobnost, Oldřich Lis. Hráč s ligovými zkušenostmi z Opavy a Vítkovic. Během svého desetiletého působení na Hlubině se výrazně podílel na prvním historickém postupu našich mužů do 3. ligy v roce 1994 a také na druhé a třetí příčce v této soutěži v letech 1995 a 1996. Kromě toho působil úspěšně i jako trenér družstva žen Hlubiny, které nejprve v roce 1992 dovedl k postupu do Moravskoslezské ligy a v roce 1998 s nimi vybojoval poprvé v historii klubu 1. ligu.


V roce 1989 přichází další hráč z VOKD Poruba, kterým byl Tomáš Houda. Na Hlubině odehrál čtyři sezóny střídavě za "A" nebo "B" tým. Byl součástí týmu, který v oblastní soutěži 1989/90 a 1992/93 vybojoval vždy medailové pozice. Své působení na Hlubině ukončil v roce 1994.

Družstvo mužů postoupilo v roce 1994 do 3. ligy. O rok později se liga začíná hrát v disciplíně 200hs, která přináší větší nároky zejména na fyzickou připravenost hráčů. To je také jedním z důvodů, že zkušený "veterán" a dosavadní opora týmu Oldřich Lis po sezóně 1995/96 na vlastní žádost odchází do béčka. Jeho osobnost a výkony bylo těžké nahradit. Pokusit se o to měly mladé pušky z Opavy. Petr Wolf a Martin Orálek, kteří nedostávají v domácím klubu adekvátní zápasové vytížení a využívají nabídku Hlubiny ke startu ve 3. lize. Před sezónou 1996/97 přicházejí na roční hostování a pomáhají Hlubině k solidnímu 6. místu. Svými výkony si v Opavě vydobyli lepší pozici. Petr se dokonce dostal do juniorské reprezentace, za níž si v roce 1999 zahrál na MSJ v Opavě.

Po sezóně 1998/99 odchází do Opavy náš nejlepší hráč té doby, juniorský reprezentant Radim Marek. Uvolněné místo v ligovém týmu zaujímá Jiří Břeska, který přišel v létě 1999 z TJ VOKD Poruba. Svými výkony však nepřesvědčil. Odehrál jen podzimní část a byl přeřazen do družstva Hlubiny "B" v oblastní soutěži. V roce 1999 se v "A" družstvu mužů objevil poprvé Martin Skopal, který přišel na Hlubinu ještě jako dorostenec ze Spartaku Bílovec v roce 1990, ale ani on se výrazněji neprosadil a v roce 2003 odchází do VOKD Poruba.

Devadesátá léta jsou však ve znamení mnoha dalších zajímavých příchodů, zejména žen a dorostenců, na která se zaměříme příště.

- pm -