Přestupy: 2. díl

23.07.2021

Druhý díl našeho přestupového seriálu bude věnován ženám a dorostu. V 90. letech se Hlubina v těchto kategoriích dokázala i díky posilám z regionálních klubů prosadit z krajských až do ligových soutěží.


Ženy

Na přelomu 80. a 90. let se přestupový kolotoč rozjel naplno, a to hlavně mezi ženami. Velkým dílem k tomu přispěl zánik kuželkářského oddílu TJ Vítkovice, z něhož k nám přestoupily postupně hned čtyři hráčky. V září 1989 přišly Květuše Poljáková a Lenka Pouchlá. O rok později se stala hráčkou Hlubiny Lenka Literová a v roce 1990 přichází ještě v dorosteneckém věku sestry Kamila a Karin Gaborčákovy. Tyto přestupy pak byly základem pozdější "zlaté éry" ženských kuželek na Hlubině.

Květuše Poljaková začala v září 1989 v družstvu žen hrajícím KP. Ve svých prvních dvou sezónách byla nejlepší hráčkou Hlubiny podle dosaženého průměru a v roce 1992 se výrazně podílela na postupu do Moravskoslezské ligy. V ní odehrála jednu sezónu a pak už hrála pouze nižší soutěže. Dodnes je držitelkou nejlepšího výkonu domácí hráčky na hlubinské kuželně, kterého dosáhla v roce 1998, a který činí 477 bodů. Během své osmnáctileté kariéry na Hlubině se také dvakrát probojovala na krajské přebory seniorek (2002 a 2003). Svou kariéru ukončila v roce 2007.

Asi za nejúspěšnější hráčku z této čtveřice lze označit Lenku Pouchlou. Ta po svém příchodu na Hlubinu v roce 1989 začala nejprve v nižších soutěžích. Do Moravskoslezské ligy naskočila až po mateřské dovolené na podzim 1993. Od té doby byla dvanáct let základním kamenem našeho družstva žen, které v roce 1998 vybojovalo postup do 1. ligy. Během své kariéry na Hlubině odehrála čtyři sezóny v 1. lize, postoupila dvakrát na MČR žen a šestkrát byla nejlepší hráčkou Hlubiny. Po sestupu žen z nejvyšší soutěže v roce 2004 přestoupila do Minervy Opava.

Lenka Raabová (Literová) zažila postupovou cestu našeho družstva žen z krajského přeboru (1990) přes Moravskoslezskou ligu (1992) až do nejvyšší soutěže (1998). V 1. lize odehrála všechny čtyři sezóny. V roce 2004 jako jedna z mála hráček neodešla do Opavy a zůstala na Hlubině, kde působí dosud. Během třiceti odehraných sezón se čtyřikrát stala nejlepší hráčkou Hlubiny podle průměru a jedenkrát vítězkou okresního přeboru žen.

Karin Gaborčáková se v roce 1994 probojovala na MČR juniorek a zahrála si jednu sezónu v 1. lize žen 1998/99. Zbytek kariéry až do roku 2007 odehrála v nižších soutěžích. Kamila Gaborčáková za družstvo žen nastoupila už v úvodní sezóně 2. ligy žen 1992/93. V sezóně 1997/98 je už jako Kamila Skopalová součástí družstva, které vybojovalo postup do 1. ligy. Pak hrála za družstvo žen střídavě čtyři sezóny v druhé a první lize až do roku 2001, kdy ukončila aktivní kariéru.

V roce 1996 přichází z Minervy Opava na přestup Dana Lamichová, které se stává výraznou posilu našeho družstva žen hrajícího v té době Moravskoslezskou ligu. V roce 1998 se podílí na historickém postupu našich žen do 1. ligy. Odehrála všechny čtyři prvoligové sezóny a z toho ve dvou z nich byla nejlepší hráčkou Hlubiny. Celkově působila na Hlubině osm sezón až do roku 2004, kdy se po sestupu vrací zpět do svého mateřského oddílu.

Další zajímavý příchod na Hlubinu se uskutečnil v roce 2004, kdy k nám přichází Lada Murínová ze Sokola Bohumín, která měla zacelit hromadný odchod hráček po sestupu z první ligy. Lada u nás odehrála celkem čtyři sezóny v Moravskoslezské lize žen. V sezóně 2006/07 byla dokonce nejlepší hráčkou této soutěže. Během svého krátkého působení v našem klubu se stala dvakrát jeho nejlepší hráčkou.


Dorost

V první polovině 90. letech hrálo naše dorostenecké družstvo pravidelně druhou nejvyšší soutěž, a to i díky posilám z okolních regionálních oddílů jako například Vítkovice, Bílovec nebo Michálkovice.

Prvním dorosteneckým přestupem byl příchod Zdeňka Gaborčáka v roce 1988, který se po ročním působení vrátil do Dobroslavic. V roce 1990 přestupují na Hlubinu z TJ Vítkovice jeho sestry Karin a Kamila Gaborčákovy a ze Spartaku Bílovec také Martin Skopal. Všichni tři se společně s našimi odchovanci Radimem Markem a Vladimírem Konečným podíleli na vítězství v oblastním přeboru dorostu 1990/91 a postupu do Moravskoslezského přeboru, tehdy druhé nejvyšší dorostenecké soutěže.

Před sezónou 1993/94 přichází z Michálkovic na hostování Michal Zych, který na Hlubině odehrál po velmi dobrých výkonech dvě úspěšné sezóny ve 2. lize dorostu. Po jeho návratu do mateřského oddílu v roce 1995 směřuje na Hlubinu na roční hostování další michálkovická dorostenecká naděje Eva Gomolová. Mladá kuželkářka ze Slezské části Ostravy si kromě startů ve 2. dorostenecké lize svými výkony řekla také o starty za ženy. V Moravskoslezské lize žen odehrála celkem sedm utkání a přispěla ke třetímu místu Hlubiny.

V dalších letech jsme spíše sázeli na naše vlastní odchovance a tak se žádný další přestup v kategorii dorostu směrem na Hlubinu zatím neuskutečnil.

Naopak po sezóně 2006/07, kdy naši dorostenci sestoupili z 2. ligy došlo k prvnímu odchodu našeho odchovance do jiného oddílu. Konkrétně Martin Marek odešel okusit atmosféru 1. dorostenecké ligy. Nejprve na hostování do Valašského Meziříčí a následně na přestup do KK Zábřeh, aby se později na Hlubinu zase vrátil.

Ale to už je jiný přestupový příběh, kterému se budeme věnovat v některém z dalších dílů našeho seriálu.

- pm -