Přestupy: 4. díl

06.08.2021

V dalším díle našeho povídání se zaměříme na odchody našich nejlepších hráčů do jiných oddílů. Mnozí z nich se po čase na Hlubinu vrátili. I těmto návratům se budeme dnes věnovat.


Z Hlubiny až do evropských pohárů

První významný přestup z Hlubiny se uskutečnil v roce 1983, kdy do Zábřehu na Moravě odchází nadějná tehdy ještě juniorka Dana Gaszcyková (později Wiedermannová). V té době hrají ženy Zábřehu, stejně jako ty naše, krajský přebor. V roce 1994 postupuje Zábřeh do 1. ligy. Dana Wiedermannová je v té době jednou z nejlepších hráček ligy a dvojnásobná medailistka z MČR z let 1995 a 1996. Před MS 1996 v Praze se Dana dostala do širšího kádru reprezentace a odehrála v ní několik přípravných utkání. Na šampionátu startovala jako náhradník. S družstvem Zábřehu obsadila během dosavadní kariéry v 1. lize celkem třináctkrát medailové pozice a v sezóně 2006/2007 také získala zatím jediný mistrovský titul. Sedmkrát si zahrála Evropský pohár družstev a v roce 2007 i Světový pohár, kde obsadil Zábřeh vynikající čtvrté místo. Při účasti na Poháru NBC v roce 2003 získala s družstvem bronzovou medaili. Za dobu svého působení v zábřežském dresu se probojovala jedenáctkrát na MČR žen a čtyřikrát na MČR seniorek, kde v roce 2013 skončila na 3. místě. Dana je dosud neodmyslitelnou součástí ligového družstva žen KK Zábřeh.

Druhým hráčem, který se z Hlubiny výrazněji prosadil v jiném klubu byl Radim Marek, který v roce 1999 odešel z tehdy třetiligové Hlubiny do TJ Ostroj Opava. V první opavské sezóně se sice ještě rozehrává ve druholigovém béčku, ale hned v následující sezóně 2000/2001 je již členem prvoligového družstva, které už pod názvem KK Hagemann Opava vybojovalo první a zároveň dosud jediný mistrovský titul. Jako vítěz ligy se v roce 2001 zúčastnil Světového pohárů družstev v Německu. Radim odehrál za Opavu celkem devět sezón v 1. lize a po sestupu z ní další tři v druhé nejvyšší soutěži. V ní vybojoval v období let 2009-2011 dvě druhá a jedno třetí místo. V říjnu 2011 musel ukončit svou bohatou sportovní kariéru z vážných zdravotních důvodů.


Odchody a návraty

Výjimkou nejsou ani přestupy našich hráčů a jejich opakované návraty na Hlubinu. Připomeňme si alespoň některé z nich.

Velmi aktivní v tomto směru byla Radmila Pastvové, které si to zopakovala hned třikrát. V sezóně 1997/98 se ještě podílela na vítězství našeho družstva ve 2. lize žen a postupu do kvalifikace o 1. ligu. Přestože si ženy Hlubiny vybojovaly postup do 1. ligy, Radka už u toho nebyla a odchází v létě 1998 do druholigového TJ Nový Jičín. Zde odehrála celkem tři sezóny. Na Hlubinu se vrací před sezónou 2001/2002 a je posilou pro naše prvoligové družstvo žen, za které odehrála všechny tři zbývající prvoligové sezóny. Po rozpadu ženského družstva pomáhá mužům Hlubiny "A" v krajském přeboru a divizi k postupu do 3. ligy. Do ligy už pochopitelně nastoupit nemůže, a proto v průběhu sezóny 2016/2017 odchází na hostování pomoci Dobroslavicím zachránit SM Divizi. Záchrana se nekoná, a tak se Radka vrací na jaře 2017 zpět na Hlubinu. Zde působí až do roku 2021, kdy přestupuje do Michálkovic.

Úplně jiné důvody k přestupu měl Vladimír Konečný v létě 2001. Náš nejlepší hráč, i přes své výborné výkony, nedokázal odvrátit sestup Hlubiny "A" ze 3. ligy a po sezóně 2000/2001 odchází do KK Hagemann Opava. Zde hrál za béčko opavského klubu, které v té době bylo účastníkem 2. ligy, takže si rozhodně nepohoršil. Převážnou část svého působení v Opavě odehrál ve druhé lize, kde bojoval o svou šanci zahrát si někdy soutěž nejvyšší. Ta nakonec přišla a Vláďa si připsal dvě sezóny v 1. lize. Bohužel v sezóně 2008/2009 byl u sestupu Hagemannu. Ve 2. lize pak tři sezóny po sobě byl s týmem na medailových pozicích, ale návrat mezi elitu se už nepodařil. Po ne příliš podařené sezóně 2012/2013, vyslyšel nabídku Hlubiny na návrat. V létě 2013 se vrací jako výrazná posila. Během následujících sezón se i díky němu Hlubina "A" umístila třikrát na medailových příčkách 3. ligy a v sezóně 2015/2016 výrazně přispěl k postup do 2. ligy. Ve všech sezónách po svém návratu do Ostravy byl nejlepším hráčem družstva a až vážné zranění zad mu v roce 2018 předčasně zabrzdilo jeho úspěšnou kariéru.

Dalším z početné skupinky hráčů, kteří si na nějakou dobu "odskočili" z Hlubiny byl Petr Brablec. Ten společně s celým "A" družstvem odešel v létě 2003 do TJ VOKD Poruba. Zde hrál za "A" družstvo Severomoravskou oblastní soutěž později divizi, a to až do sezóny 2011/2012, kdy Poruba z posledního místa sestoupila do krajského přeboru. V létě 2012 se Petr vrací na Hlubinu, aby posílil náš tým, který usiluje o postup z divize do 3. ligy. Hned ve své první sezóně po návratu se přičinil o návrat Hlubiny mezi ligové celky. To bylo na jaře 2013. Následovaly tři úspěšné roky 2014-2016, kdy v dresu Hlubiny "A" vybojoval dvě třetí a jedno druhé místo ve 3. lize, které nakonec znamenalo i postup do 2. ligy v sezóně 2015/16. Ve druhé nejvyšší soutěži odehrál obě dvě sezóny. Po sestupu z 2. ligy na jaře 2019 zatím za Hlubinu nenastoupil.


Dalo by se říct klasický příběh postupné cesty od žákovských soutěží až po ligu mužů reprezentuje náš odchovanec Tomáš Rechtoris. Po úspěšném období v mládežnických kategorií, které vyvrcholilo účastní na MČR žáků 2000 a postupem do SM divize dorostu v roce 2004, se Tomáš v následující sezóně 2004/2005 dostává do "A" týmu mužů Hlubiny. Zde odehrál dvě sezóny v krajském přeboru a jeho výkony neušly pozornosti tehdy třetiligových Michálkovic. Jeho přestup se nakonec uskutečnil v roce 2006. V michálkovickém dresu odehrál Tomáš celkem devět sezón, z toho osm ve 3. lize. I když se družstvo pohybovalo spíše ve druhé polovině tabulky, byly to pro Tomáše určitě cenné zkušenosti. Po sestupu do divize v roce 2016 ho zpět chce Hlubina, která se chystá na svoji první sezónu ve 2. lize. Michálkovice však zapůjčují Tomáše "jen" na hostování. I tak je to další posun v jeho kariéře. Dvě sezóny odehrál za Hlubinu "A" ve 2. lize. Před sezónou 2019/2020 konečně přestupuje a stává se znovu kmenovým hráčem Hlubiny.

Co se týká počtu "štací" mimo Hlubinu je mezi nejaktivnějšími Martin Marek, který si postupně zahrál za TJ Valašské Meziříčí, KK Zábřeh a TJ Opava, aby se nakonec vrátil do bílo-zeleno-černého dresu Hlubiny. Ale pěkně popořadě. V sezóně 2005/2006 hraje Hlubina 2. dorosteneckou ligu. Do další sezóny už klub z věkových důvodu družstvo dorostu nesestavil, a tak tehdy patnáctiletý Martin odchází v roce 2007 na půlroční hostování do Valašského Meziříčí, kde si vyzkoušel 1. dorosteneckou ligu. Družstvo z Valašska však sestupuje a s nabídkou přichází Zábřeh. Před sezónou 2008/2009 přestupuje Martin do KK Zábřeh, kde nejprve odehrál dvě úspěšné sezóny v 1. lize dorostu, zakončené druhým a čtvrtým místem. V sezóně 2009/2010 je čtvrtým nejlepším hráčem dorostenecké ligy, a tak není divu, že v této sezóně si ho vytáhlo "B" družstvo mužů k několika zápasům ve 3. lize. V následujících třech sezónách je stabilním členem béčka a ve čtyřech utkáních si vyzkoušel i 2. ligu v dresu zábřežského áčka. Po úspěšné sezóně 2011/2012 zakončené druhým místem ve 3. lize se Martin rozhodl vyslyšet v létě 2012 nabídku Opavy a zahrát si zde stabilně druhou ligu. V opavském dresu odehrál celkem pět sezón. Družstvo se pohybovalo spíše ve druhé polovině tabulky a v sezóně 2016/2017 sestupuje. Martinovi se ozývá Hlubina, která v té době hraje 2. ligu. Od sezóny 2017/2018 se Martin po devíti letech stává opět členem našeho klubu.

Před sezónou 2018/2019 přichází na hostování bývalý hráč Hlubiny Josef Linhart z TJ Sokol Michálkovice. Josef odehrál vynikající sezónu a je nejlepším hráčem Hlubiny ve 2. lize. Ani to však nezabránilo našemu sestupu. Po této neúspěšné sezóně se Josef Linhart i přes náš zájem musí vrátit do Michálkovic, které nesouhlasí s jeho dalším setrváním na Hlubině.

Máme za sebou čtyři pokračování z historie příchodů a odchodů hráčů a hráček, které nějakým způsobem souvisejí s naším klubem. Který z nich byl ten nejvydařenější nebo nějakým jiným způsobem nejzajímavější? O tom, ale i dalších přestupových zajímavostech se dočtete příští týden v závěrečném díle.

- pm -