Přestupy: 5. díl

13.08.2021

Je tady poslední z pěti dílů seriálu o hlubinských přestupech. Který z nich byl ten nejzajímavější, největší, nejdražší, nejvydařenější? To vše Vám přinášíme v závěrečném článku.


Zajímavosti

Nejvzdálenějším přestupem na Hlubinu byl příchod Miloslava Bednáře v roce 2001 z Lomnice nad Lužnicí (okres Jindřichův Hradec - 271,6 km vzdušnou čarou od Ostravy), následují Eva a Ivan Markovi ze Sadské (okres Nymburk - 238,5 km) a Josef Linhart z Pardubic (okres Pardubice - 181,3 km). Naopak nejblíž to měl na Hlubinu Miroslav Böhm, který přišel na podzim 2002 z několik stovek metrů vzdáleného SKK Ostrava.

Trochu jako Hujer z oblíbeného filmu Marečku, podejte mi pero! si může připadat Josef Linhart. Posuďte sami. Příchod 2002, odchod 2003 a pak zase příchod 2018 a odchod 2019. Třeba už to na třetí pokus Pepovi vyjde. Určitě bychom nebyli proti.

Hromadné odchody

Historie zná také případy, kdy z Hlubiny odchází kompletní družstvo nebo jeho podstatná část. První takový případ nastal po sezóně 1960/1961, kdy hráčky družstva žen TJ Baník Hlubina přestupují do TJ Baník Michálkovice. Ve stejné době odešlo prakticky celé 1. družstvo mužů do VŽKG.

Druhý odliv nastal po sezóně 2002/2003, kdy odchází všichni hráči áčka Hlubiny (Skopal, Bareš, Linhart, Míka L., Marek Ivo a Brablec) do VOKD Poruba a současně je Porubě přepuštěno i naše místo v oblastním přeboru 1. třídy - dnešní SM Divize.

V podstatě totéž v bledě modrém, lépe tedy řečeno v zeleno-černém, se událo o rok později po sestupu našich žen z 1. ligy v sezóně 2003/2004. Tehdy vedení oddílu z finančních důvodů prodává 2. ligu opavské Minervě, kam odchází i hráčky Pouchlá, Lamichová a Martínková. Ve stejném roce opouští Hlubinu i další členka prvoligové generace Hana Kollarčíková.


Finance

V souvislosti se sportovními přestupy se často zmiňují i přestupové částky. V kuželkách tomu tak dlouho nebylo a kluby uvolňovaly své nejlepší hráče bez finanční náhrady. Nejinak tomu bylo i v případě našich nejlepších hráčů konce 90. let Radima Marka a Vladimíra Konečného, kteří odešli do Opavy.

A tak asi nejdražším přestupem z tohoto pohledu lze označit odchod Martina Marka do KK Zábřeh v roce 2008 za tabulkovou cenu 10.000,- Kč. Jeho návrat z Opavy v létě 2017 však připomínal spíše sbírku na Národní divadlo. Opavský klub nechtěl ani slyšet o tom, že by Martin odešel bez náhrady a požadoval adekvátní přestupní částku, za kterou ho kupoval ze Zábřehu. Tehdejší vedení Hlubiny však přišlo se svým typickým "na to nemáme, jsme chudý oddíl", a tak se rodinní příslušníci a hráči áčka na požadovanou sumu složili a očekávaná posila mohla dorazit.

Nejvydařenější přestupy

Během více než šedesátileté historie našeho oddílu se uskutečnilo kolem padesáti příchodů hráčů a hráček z jiných oddílů. O většině z nich jsme psali v minulých dílech. Který z těchto přestupů byl ale pro Hlubinu ten nejpřínosnější? Na tuto otázku určitě nelze jednoznačně odpovědět a jak se říká - sto lidí, sto názorů. Co je tím kritériem úspěchu, resp. neúspěchu? V jiných sportech je to asi jednodušší, počet vstřelených gólů, počet vychytaných nul, ale v kuželkách?

Přesto jsme se o nějaký sumář pokusili. Za kritéria úspěšnosti jsme stanovili počet "titulů" nejlepší hráč Hlubiny podle průměru, počet účastí na MČR jednotlivců, počet sezón, které hráč odehrál za družstvo, které postoupilo z KP nebo divize do vyšší soutěže a počet medailových pozic v ligových soutěžích. Za každý tento výsledek se hráči připsal bod. Celkový počet bodů se pak vydělil počtem odehraných sezón. Do hodnocení jsme zahrnuli hráče, kteří odehráli více než dvě sezóny. U hráčů, kteří odešli z Hlubiny a zase se vrátili, jsme započítali pouze sezóny odehrané po jejich návratu zpět.

A tady je TOP 5 nejlepších přestupů dle výše zmíněných kritérií -


V letošním přestupovém období, to zatím na žádnou novou tvář na Hlubině nevypadá. Ale třeba se dočkáme nějaké zajímavé posily už příští rok. Na to se však spoléhat nedá, a o to důležitější bude v nejbližších letech také výchova vlastních odchovanců. A že z nich v minulosti na Hlubině vzešli výborní hráči o tom jsme se mohli přesvědčit i v tomto seriálu článků, který dnešním dílem končí.

- pm -