Tělesně postižení kuželkáři na Hlubině.

28.08.2023

TJ Baník Ostrava OKD, oddíl tělesně postižených sportovců a Český PARA sport ve spolupráci s TJ Unie Hlubina pořádá ve dnech 1. - 2. září 2023 na naší kuželně 27. ročník Ostravské kuželky. Tento turnaj tělesně postižených kuželkářů neodmyslitelně patří k historii i současnosti oddílu kuželek TJ Unie Hlubina od roku 1995.

Úvodem možná nebude na škodu si trochu přiblížit organizaci kuželkářských soutěží tělesně postižených sportovců (TPS) a kategorií ve kterých se hraje. Soutěží se v pěti kategoriích. Lehce postižení LP ženy a LP muži, těžce postižení TP muži a TP ženy a společná kategorie lehce postižení ostatní LP-O. Těžce postižení muži hrají 100 hodů do plných a ženy rovněž do plných, ale pouze 60 hodů. Lehce postižení ve všech kategorií pak 100 hodů sdružených.

V průběhu rohu se koná několik turnajů tzv. GRAND PRIX, kde hendikepovaní kuželkáři hrají v rámci svých kategorií a podle dosaženého umístění získávají body do celkového pořadí. Od roku 2006 se tyto kvalifikační turnaje pořádají jako Český pohár. Jedná se zpravidla o pět až šest turnajů za rok. Na základě účasti a počtu získaných bodů z jednotlivých turnajů se ti nejlepší kvalifikují na závěrečný turnaj mistrovství ČR. Ten pořádají kuželkářské oddíly ve spolupráci se Českým svazem tělesně postižených sportovců.

Jedním z turnajů Českého poháru je i Ostravská kuželka. Jeho 1. ročník se uskutečnil v roce 1995 na kuželně TJ Unie Hlubina. Důvod proč tomu tak bylo, je prostý. Řada hendikepovaných kuželkářů Baníku byli nebo stále jsou členy našeho oddílu. Mezi zakladatelky této tradice a hlavní organizátorky hlubinského turnaje TPS byly Anna Káňová a Marie Majarová. Od té doby se postižení kuželkáři utkávali na Hlubině pravidelně až na malé výjimky každý rok.

Kromě Ostravské kuželky se na kuželně TJ Unie Hlubina dvakrát konal také závěrečný turnaj mistrovství České republiky tělesně postižených.

První z nich proběhlo dne 9. prosince 2000 a zúčastnilo se ho 20 hráčů a hráček. Hráči Hlubiny startující za oddíl TPS Baník Ostrava se rozhodně neztratili a vybojovali několik předních umístění. V kategorii mužů LP získal Oldřich Neuverth titul mistra ČR výkonem 415 bodů na 100 hs. V kategorii žen LP získaly stříbro a bronz Anna Káňová (395) a Marie Majarová (367).

Téměř po roce, přesně 15. prosince 2001, se na Hlubině uskutečnilo další mistrovství ČR tělesně postižených kuželkářů. Účastnilo se 23 hráčů a hráček. Hráči našeho oddílu startující za TPS Baník Ostrava dosáhli opět vynikajících výsledků. V kategorii žen LP-2 získala titul mistryně ČR Marie Majarová výkonem 410 bodů. Druhá skončila další naše hráčka Anna Káňová za 381 bodů. Také v kategorii LP-0 získala Hlubina titul zásluhou Radky Pastvové za výkon 439 bodů.

Domácí mistrovství tedy přinesla našim barvám tři tituly mistrů republiky, ale ani v dalších letech se naši hendikepovaní kuželkáři neztratili. Dosáhli řady skvělých úspěchů, ať už ocenění kuželkář roku, tituly mistrů republiky nebo vítězství v seriálu turnajů GRAND PRIX. Připomeňme si alespoň ty největší z nich.