Trojnásobná účast Hlubiny na MČR s bronzovou tečkou.

06.07.2023

Letošní finálové turnaje Mistrovství ČR byly v něčem jedinečné, alespoň tedy z našeho pohledu. Poprvé v historii na nich totiž měla Hlubina hned trojnásobné zastoupení a poprvé se také dočkala cenného kovu!


Prvním, kdo letos hájil barvy Hlubiny na závěrečném turnaji MČR byla naše mladá naděje Honza Dřimal. Na republikové mistrovství žáků, které v dubnu hostila Jihlava, se Honzík kvalifikoval z krajského přeboru konaného v Rýmařově, kde obsadil třetí pozici za výkon 370 kolků. Jelikož vítěz tohoto klání, Luděk Nekuda ze Zábřehu, měl zajištěnou účast na MČR už z Poháru mladých nadějí, přešlo právo postupu právě na našeho benjamínka. Poslední dubnový víkend se tak Honza zúčastnil svého prvního Mistrovství ČR v životě a na nováčka si nevedl vůbec zle. Jihlavská kuželna nepatří k nejjednodušším, našemu hráči se na ni podařilo porazit 388 kuželek, za které mu patřilo v konkurenci osmadvaceti žáků celkové 18. místo. Jen těsně mu unikl postup do nedělních sprintů. Pro Honzíka to byl velký zážitek i skvělá zkušenost! 


Jako již tradičně uzavíraly kuželkářskou sezónu Mistrovství ČR dvojic v kategoriích muži, ženy a smíšené. Na dvou z těchto akcí jsme měli svá želízka v ohni. O víkendu 17. – 18. června se v Karlových Varech konalo MČR dvojic mužů, kam se díky vítězství na turnaji v Bohumíně kvalifikovala dvojice Martin Marek – Přemysl Žáček. Po náročné pětihodinové cestě proběhlo ubytování a obhlídka kuželny, která by se svou padavostí dala směle připodobnit k té, na které hraje áčko svá ligová utkání. Naši kluci v sobotním programu obsadili v konkurenci dvaceti dvojic 14. místo za výkon 1107 kuželek a vybojovali si tím postup do nedělní soutěže tandemů

V té hned v prvním kole narazili na bronzové medailisty ze soboty, karlovarskou dvojici Hlaváč/Pavlík, která měla výhodu domácího prostředí i velmi hlasitou podporu v publiku. Naše dvojice první dráhu prohrála, druhou ale díky obratu v dorážce zvládla vyhrát a šlo se na rozstřel. V něm měl každý hráč k dispozici dva hody. Po čtyřech hodech na obou stranách z tohoto souboje nakonec vyšli lépe Martin s Přemkem (28:21). Ve čtvrtfinále naši dvojici čekal Michael Klaus s Michalem Bučkem. Tentokrát začalo naše duo lépe, první dráhu s přehledem vyhrálo. Druhou třicítku naši bohužel těsně o pět kolků ztratili a to znamenalo další "náhlou smrt". V té celou dobu Martin s Přemkem vedli a v posledním hodu jim k postupu stačila pětka. Bohužel padla trojka a postup i jistota minimálně bronzové medaile byla nenávratně pryč. Při své premiéře na MČR dvojic Martin s Přemkem i tak zanechali v našlapané konkurenci sympatický dojem.


Úplně poslední akcí ročníku bylo MČR smíšených dvojic, které hostila Praha, konkrétně kuželna v Radotíně. Sem se díky výhře na kvalifikačním turnaji ve Zlíně probojovala dvojice Martin Marek a Klára Tobolová (Sedlnice). I tady, podobně jako tomu bylo týden nazpět, byla konkurence velmi silná, k vidění byla řada reprezentantů, hráčů interligy, či rakouské superligy. V seznamu účastníků se objevilo i nám velmi dobře známé jméno. Michal Laga, který pomohl áčku k postupu do druhé ligy, hrál ve dvojici s Hankou Stehlíkovou. V soutěži dvojic se první den neudálo žádné překvapení, medailové pozice obsadili hráči top kvalit. Martin s Klárkou však za nimi o mnoho nezaostali, obsadili hezké 7. místo za výkon 1184 kuželek. Michal s Hankou skončili jedenáctí. Obě dvojice se tak dostaly i do nedělního programu, tedy do soutěže tandemů

V prvním kole této disciplíny se Martin s Klárkou střetli s dvojicí Čuřík/Niklová z Baníku Ratíškovice. Po dvou drahách byl stav nerozhodný a muselo se do rozstřelu. Ten začali "Baníkovci" dvěma hodovkami, na které Martin s Klárkou dokázali odpovědět nejlépe, jak mohli, taktéž dvěma devítkami. Po naprosto vyrovnaném průběhu rozhodl poslední hod ve prospěch M+K. Postup si zajistili i Michal s Hankou. Ve čtvrtfinálové části pavouka na Martina a Klárku čekali stříbrní medailisté ze soboty a velcí favorité, Dan a Jana Braunovi z Jihlavy. Tandemy jsou krásná disciplína, všechny papírové předpoklady u ní můžete hodit do koše. Martin s Klárkou porazili Braunovy 2:0 a postoupili do semifinále! Stejným poměrem postoupila i dvojice Laga/Stehlíková, se kterou si to "naši" o pár minut později rozdali o finále. Semifinálovou bitvu rozjeli lépe Martin s Klárkou, kteří první dráhu vyhráli o jediný kolek. Druhu třicítku však zvládli lépe soupeři. V sudden victory už M+K tahali za kratší konec a do finále se nedostali. Z republikového mistrovství dvojic si ale po zásluze odvezli bronzové medaile! Pro Hlubinu to znamenalo zisk historicky první medaile z MČR! Pro úplnost dodejme, že Michal s Hankou ve finále nestačili na dvojici Hažva/Mašková a získali krásné stříbro!