Týmový výkon přinesl vysokou výhru i rekord kuželny

28.09.2020

Rychle se oklepat z týden starého debaklu a vítězstvím se opět přiblížit čelu tabulky. Takový úkol ležel před kuželkáři Unie Hlubina, kteří v sobotu v Porubě přivítali Litovel. V loňské sezóně jsme stejného soupeře porazili 7:1 o 229 kuželek a historie se měla opakovat...

Pro toto utkání nebyl k dispozici Přemek Žáček, do akce se tedy dostala zbylá šestka a roli náhradníka, stejně jako v Přemyslovicích, zastal Josef Hájek. Zahajovací dvojice domácích by překvapila málokoho - Martin Marek (556) a Petr Basta (546). Úvodní dráhy celého zápasu byly v podání všech čtyř aktérů od prvních hodů vyrovnané, do dorážky vstupovali s mírným náskokem litovelští. Petrův soupeř Kamil Axmann jej udržel a ujal se vedení, Martin díky povedenému "exihodu" soupeře nakonec přehodil o jediný kolek. Podobně se hra vyvíjela i po změně drah, i když v o něco lepší pozici byli tentokrát hráči v bílém. Ti své vedení po plných podpořili slušnou dorážkou a setový bod získali oba. Druhou šedesátku výborně rozjel Petr, který bezchybnou drahou (149) otočil stav duelu a vedl 2:1. Martin na vedlejších drahách zatím dál marně hledal svou levou uličku, ani na třetí pokus se nedostal před devadesát kuželek do plných. Opřít se naštěstí mohl alespoň o dorážku a díky ní se dostal do vedení 3:0. Martinovo trápení pak dokonale ilustrují závěrečné plné (76), které však znovu vykompenzoval dobrou dorážkou a hostujícího Sigmunda poráží jasně 4:0. Petr dnes sahal po slušném výkonu. Poslední třicítkou se sice o pár kolků připravil, přesto konečných 546 kolků je dobrým odrazovým můstkem k lepším výsledkům. Nejpodstatnější však je, že i on zvládl svůj souboj, Kamila Axmanna porazil 3:1. Hlubina po první dvojici vedla 2:0 o 75 kuželek.

Prostřední dvojice ve složení Tomáš Rechtoris (557) a Jan Žídek (550) dnes nastoupila proti nám neznámým hráčům. Dušana Žouželku a Jiřího Vrobela si litovelští pro tento zápas vytáhli z krajské soutěže a domácí borci náhradníky v dresu Litovle ani trochu nešetřili. Tomáš se vydařenou první drahou (141) dostal do vedení o devatenáct kuželek, jeho spoluhráč Honza utekl svému soupeři dokonce o kuželek sedmadvacet. A ostravští zářili i nadále. Hned v následujících plných mohlo zaplněné hlediště porubské kuželny tleskat skvělým 103 poraženým kuželkám v podání Toma, fantastických 107 zase předvedl Jan. Rozdíl mezi soupeři byl propastný, během pouhých třiceti hodů na druhé dráze hráči Unie navýšili náskok o neskutečných 83 dřev! Z toho co bylo k vidění na drahách je logické, že stav po šedesáti hodech byl 2:0 pro hlubinské. Změna stran nepřinesla žádnou změnu, vše pokračovalo v zajetých kolejích. Po třetí vyhrané dráze v řadě mohli oba hráči ostravského celku slavit bod, který s předstihem získali pro svůj tým. Alespoň dílčí úspěch přinesla hostům závěrečná třicítka. Půl bod za remízu (129:129) však byl pouze slabou náplastí na jinak hodně ošklivou ránu, kterou schytali hostující kuželkáři. Tomáš s Honzou v podstatě rozhodli o osudu utkání. Hlubina před závěrečnou dvojicí vedla 4:0 o nedostižných 292 kuželek.

Hosté v tu chvíli mohli pomýšlet pouze na korekci a zmírnění konečného skóre. V cestě jim ale stála osvědčená domácí dvojice Michal Zatyko (560) a Pavel Marek (563). Skvěle se od začátku prezentoval Michal, který k vynikajícím plným (99) přidal bezchybnou dorážku a posledním hodem zaokrouhloval na rovných 150. Františka Baleku tak dostal do složité situace, hned zkraje totiž musel stahovat ztrátu čtyřiatřiceti klacků. Dobře začal i Pavel, který rychle umazal drobnou ztrátu z plných a úvodní dráhu taktéž vyhrál. Michal ve druhé třicítce maličko ubral z tempa, avšak i 135 kolků stačilo na navýšení průběžného vedení na 2:0. Pavel se musel o body rvát podstatně více, po plných opět ztrácel, tentokrát ale otočit nepříznivý stav nedokázal, David Čulík vyrovnal na 1:1. Byla to teprve druhá dráha, kterou vybojoval některý z hostujících hráčů! Dramatičnost tomuto duelu dodala třetí třicítka (145:148), kterou litovelský Čulík překlopil pomyslné misky vah na svou stranu. Naopak Michal neztratil ani třetí dráhu, výbornými 155 kuželkami po zásluze zvýšil už na 3:0 a i on dokráčel předčasně k zisku velkého bodu. Celá kuželna si pochopitelně přála vidět konečný stav utkání osm ku nule, domácí měli zároveň dobře našlápnuto k překonání vlastního rekordu kuželny! Pavel však pro vítězství musel bezpodmínečně zvládnou poslední dráhu zápasu. Náhodě neponechal vůbec nic. Již po plných si hýčkal náskok šestnácti kuželek a tím zlomil odpor hostujícího Čulíka, což demonstrovala jeho závěrečná dorážka (25 / 6 chyb). K radosti všech fanoušků ostravských kuželek tak zabodoval i Pavel. Zásluhou skvělé druhé šedesátky (290) se také konečně dočkal pomyslné koruny pro nejlepšího hráče zápasu. O tu ho mohl připravit už pouze Michal, jenže tomu závěr nevyšel podle představ. Mrzet ho to však nemuselo. Se svými spoluhráči dnes předvedl fantastický týmový výkon, kdy se celé družstvo na těžké porubské kuželně pohybovalo kolem hranice 550 kuželek. Ukazatel poražených kolků se na straně Hlubiny zastavil na čísle 3332, což je nový rekord družstev v disciplíně 6x120hs! 

Vedoucí domácího družstva Vladimír Konečný neskrýval nadšení a vyslovil přání vidět podobné a možná ještě lepší výkony i v dalších utkáních. To nejbližší nás čeká 10. října, kdy se utkáme s Rýmařovem na jeho kuželně.