Víkend bez bodů, Chvalíkovice si z Ostravy odváží výhru 6:2. Neuspělo ani béčko v Novém Jičíně.

16.11.2021

Po těsné porážce z minulého týdne se mohlo áčko znovu dotáhnout na čelo ligové soutěže. V cestě jim tentokrát stál výborně hrající tým Chvalíkovic. Do utkání znovu nemohl zasáhnout Tomáš Rechtoris, na lavičku náhradníků usedl Josef Hájek.

Podobně jako v Přemyslovicích i dnes byli do první dvojice nasazeni Michal Zatyko (524) s Martinem Markem (522) a úvod zápasu jim bodově vyšel. Oba hlubinští měli po plných rovných sto kolků a náskok, který udrželi i přes ne úplně povedenou dorážku - 1:0. Druhou dráhu dokázal vyhrát pouze Michal, který se proti Jiřímu Staňkovi dostal do vedení 2:0 a po šedesáti hodech měl na svém kontě slušných 285 kuželek. Martin v druhých plných poztrácel deset kuželek, což zapříčilo srovnání Radkem Hendrychem na 1:1. Hráč Chvalíkovic po změně stran dokonce stav duelu otočil, když si opět dokázal vypracovat náskok ve hře do všech kuželek a následně ho v dorážce udržet. Michal se na třetí dráze s Jirkou Staňkem tahal o každý kolek, nakonec oba předvedli navlas stejný výkon (93+35) a setový bod si rozdělili, což znamenalo jisté vítězství domácího borce. Martin musel v závěrečné třicítce dotahovat ztrátu z předchozích dvou drah a chvílema to vypadalo, že se mu to podaří. Hostující Hendrych ale v dorážce pořádně zabral, na rozdíl od Martina, který se jí protrápil a prohrál celkově 1:3. Ani Michalovi se závěr nepovedl, slabou drahou dovolil svému soupeři stáhnout třicet kuželek.

Po první dvojici platil vyrovnaný stav 1:1, avšak náskok Chvalíkovic v tu chvíli činil 45 dřev. Za této konstelace na dráhy nastupovali Petr Basta (527*) a Jan Žídek (550). Ze zmíněného náskoku pětačtyřiceti kuželek po úvodních drahách zbylo hostům pouhých šest. Skvělý vstup do utkání měli oba ostravští, Petr bral bod za skvělých 155, Honza za 146 kolků. Z nastoleného tempa domácí neubrali, druhé plné oba zvládli přes devadesát, přibrzdila je až následná dorážka. Josef Hendrych v souboji s Petrem díky tomu srovnal na 1:1. Honza si svůj náskok podržel a Ottu Mücksteina, kterého v průběhu dráhy vystřídal syn Jonas, porazil i podruhé. Změna to bylo vydařená, hned na další dráze Jonas snížil, když obrátil nepříznivý vývoj po plných a upravil na 1:2 ze svého pohledu. Zpět do vedení se dostal Petr, kterého už tou dobou ale limitovaly zdravotní problémy. Kvůli nim muselo na řadu přijít střídání i v řadách domácího družstva, Petra na poslední dráze nahradil Pepa Hájek. Ten tak do hry nastoupil bez možnosti cvičných hodů a bylo to bohužel znát. V plných si jeho jmenovec Hendrych vytvořil rozhodující náskok čtyřiadvaceti kuželek. Nic na tom nezměnila ani dorážka, která Pepovi vyšla výborně (53). Hostující hráč tak připsal druhý bod na konto svého týmu. Vystřídavší Jonas Mückstein dokázal proti Honzovi v poslední třicítce srovnat stav drah, lepšího celkového výkonu ale dosáhl domácí kuželkář, a upravil tak stav zápasu na 2:2.

Vyrovnaný mač měla rozhodnout až závěrečná dvojice ve které se představili Přemek Žáček (541) a Pavel Marek (508). Náskok hostí ale narostl o další tři kuželky na celkových osmačtyřicet. Přemek nastoupil proti Radku Hendrychovi, který v posledních zápasech předvádí velmi dobré výkony a drží si průměr téměř 570 kuželek na utkání. O nic hůř na tom není ani Aleš Staněk, který dnes stál proti Pavlovi. Úvod těchto duelů vyšel z domácích pouze Přemkovi, tomu se podařilo hned zkraje umazat z náskoku soupeřova týmu šestadvacet kolků. Pavel naopak nedokázal využít slabé Alešovy dráhy, vinou dvou prázdných hodů už v závěru nešel do plných a tím se připravil o možnost bodovat. Na druhé dráze už ale pomocný bod získat zvládl a srovnal na průběžných 1:1. Jeho spoluhráč Přemek druhou třicítku velmi těsně prohrál a vyrovnáno tak bylo i zde. Hráč v dresu Unie si ale vzal vedení zpátky hned vzápětí, když využil lepší výchozí pozice po plných. K vedení měl blízko i Pavel, jenomže nedotáhl nadějně rozjetou dráhu do zdárného konce. Aleš Staněk stáhl ztrátu sedmnácti kuželek z plných a bod putoval na konto hostů. Před závěrečnou drahou tak stále nebylo rozhodnuto, rozdíl v tu chvíli činil +24 kuželek pro Chvalíkovice. Veškeré naděje na vítězství v zápase ale  hodně rychle vzaly za své. Ani jeden z našich hráčů totiž nezachytil tempo hostů, před dorážkou už byl rozdíl rovných padesát kuželek a dále narůstal... zastavil se až na hodnotě -87 z našeho pohledu. Závěrečné dráhy byly v jasné režii chvalíkovických kuželkářů, kteří rozhodli o konečném triumfu svých barev.

Ne náhodou mají Chvalíkovice čtyři borce v první desítce hráčů dle průměru. I v tomto zápase předvedli velmi pěkné a hlavně vyrovnané výkony a po zásluze si odváží výhru 6:2. V dalším kole jede áčko do Slezska, konkrétně do Opavy, zápas se odehraje 20. 11. od 10:00.Béčko ten samý den bojovalo o body do tabulky krajského přeboru na kuželně v Novém Jičíně. Do úvodní dvojice tentokrát nastoupil Michal Babinec (397), který si už na první dráze vytvořil dostatečný náskok a udržel ho až do stého hodu - 1:0 pro hosty. Jako druhý nastupoval Rudolf Riezner (393). Tomu také vyšla lépe první padesátka, byť byl jen o kolek lepší než domácí Nicolas Chovanec. Jejich vzájemný souboj rozhodly druhé plné, ve kterých domácí hráč předčil toho našeho a vyrovnal na 1:1. Třetí na řadu přišel Pavel Krompolc (385), jeho soupeřem byl Petr Hrňa. A byl to právě Hrňa, který diktoval tempo. Pavel se od začátku svému soupeři díval na záda a po stech hodech odcházel z desky poražen o čtyřicet kuželek. V polovině utkání tak novojičínští vedli 2:1 o 45 kolků.

Druhou polovinu střetnutí načala dvojice Radek Chovanec - František Oliva (404). Hostující hráč po první dráze musel dohánět sedmi kolkové manko. I druhá dráha skončila rozdílem sedmi kuželek, tentokrát však pro hostující barvy, bod se tak mezi oba soupeře rozdělil. Dalším v pořadí byl Roman Grüner (399), jenž mohl případnou výhrou nad Liborem Jurečkou vyrovnat. To se ale ostravskému kuželkáři nepodařilo, byť po padesáti hodech vedl. Druhá dráha vyšla lépe domácímu Jurečkovi, ten získal bod a přiblížil Nový Jičín k vítězství v zápase. O něj mohli domácí přijít už jen v případě nadstandardního výkonu Petra Chodury (423), který by musel soupeře porazit o sedmapadesát, nebo více kolků. Nemožné to nebylo, vždyť jen v první padesátce hostující player stáhnul čtyřicet dva dřev! Domácímu Škarkovi se ale kolena neroztřásla, tenčící se náskok udržel a Nový Jičín tak mohl slavit výhru v poměru 5,5:2,5.