Vynikající týmový výkon, dvě šestistovky a osobák k tomu! Z Horního Benešova vezeme výhru 6:2!

17.01.2022

V prvním jarním kole nás chladný lednový vítr zavál do Horního Benešova, toho času nejhoršího týmu soutěže. Většina hráčů se shodla, že zápasy s celky na posledním místě tabulky bývají ty nejvíce zrádné a ošidné. Není na místě spoléhat se na jejich selhání, k zisku bodů je třeba předvést určitou kvalitu. A ta se také dostavila.

K utkání měl vedoucí týmu k dispozici kompletní sedmičku hráčů a rozhodl se nechat odpočívat Petra Bastu. Přestože Petr do utkání nezasáhl coby hráč, stal se nakonec velmi platným a svýma šikovnýma rukama přispěl k přepisu historických milníků. 

Do první dvojice Láďa Konečný nasadil Martina Marka (601) a Tomáše Rechtorise (574). Rozjezd měli oba hráči Hlubiny jako z říše snů a hrstka přítomných si po chvíli přestávala být jistá tím, že je opravdu na utkání třetí ligy. Vstříc prvním jarním bodům totiž vykročili pěkně zostra jak Martin, tak Tom drahami 155, resp. 162. Tempo furioso pokračovalo i ve druhé třicítce, kdy Martin těsně nedosáhl na hranici 170 kolků, Tomáš zapsal 149. Hororový začátek pro Horní Benešov, po šedesátce prohrával o sto sedm dřev! Domácí si však za tento stav mohli s trochou nadsázky sami, vinou nezvládnuté předzápasové přípravy kuželny. Množství oleje aplikovaného pod kuželky bylo přímo úměrné problému uchopit kouli tak, aby ji hráč během rozběhu vůbec udržel v ruce. Doplatil na to především domácí Bohuslav Čuba, který jen za úvodních třicet hodů nasbíral manko více jak padesáti kuželek. S tímto neduhem se však postupem času museli srovnat všichni hráči, jelikož ručníky určené pro setření mastnoty byly po chvíli nacucané a hrací náčiní se stávalo takřka neovladatelným. Své by o tom mohl povyprávět Martin, který po zdařilé první půli pomýšlel na vylepšení vlastního maxima. Vzhledem k vývoji hry bylo totéž reálné i u Tomáše. Třetí dráha ale hostům tak úplně nevyšla, i když ji vyloženě nepokazili, body tentokrát brali hornobenešovští. Poslední třicítka pak bohužel pokračovala v podobném duchu. Martin měl nakonec co dělat, aby vůbec dosáhl na šestistovku, podařilo se mu to až posledním hodem. Michala Blažka porazil celkově 3:1 na dráhy o jednašedesát kuželek. Podobně dopadl i Tomáš, kterého závěrečná dorážka bude mrzet asi ještě dlouho, i on dnes totiž mohl pokořit hranici šesti set kuželek. Nakonec z toho bylo vítězství o čtrnáct dřev a vyrovnání osobního maxima. Špatná nálada ale nebyla na místě, vstup do utkání to byl famózní!


Za příznivého průběžného výsledku 2:0 pro Hlubinu nastupovala na dráhy dvojice ve složení Pavel Marek (528) a Jan Žídek (553). Náskok pětasedmdesáti kuželek, nastřádaných v první dvojici, se však začal rychle tenčit. Úvodní dráha nesedla ani jednomu z ostravských, Pavel předvedl sice bezchybnou dráhu, problém trefovat dvojičky ho ale stál setový bod. Honza kuželně v Horním Benešově dlouhodobě nemůže přijít na chuť a i to ho dost možná na první dráze brzdilo. Zatímco plné mu ještě celkem vyšly, dorážkou s pěti chybami už dal vzpomenout na předchozí nezdary. Jan už ale dávno není hráč bez zkušeností, nepovedenou první třicítku hodil za hlavu a odměnou mu bylo zlepšení a vyrovnání stavu drah na 1:1. Pavel na druhé dráze taktéž zabral, do plných porazil skvělých sto pět kuželek a vydobyl si solidní náskok. Druhá dorážka ale bohužel pro něj dokonale kopírovala tu úvodní. Využil toho domácí Josef Matušek, který i přes tři prázdné hody dokázal ztrátu z plných smazat a vybojovat půl bod za remízu 137:137. Po změně stran pokračoval jejich vyrovnaný souboj, z plných si domácí Matušek odnesl nepatrný náskok čtyř kolků. Tento nicotný rozdíl se nakonec ukázal jako rozhodující. Pavel v dorážce dvakrát ujel a připravil se tím o možnost jít v závěru do plných, čímž by si zajistil setrvání v boji o bod pro tým. Stav drah 2,5:0,5 znamenal bod pro "Habeš". Honza mezitím naplno ukázal, že v letošní sezóně patří k tomu nejlepšímu, co Hlubina má. Výbornou drahou (153) otočil vývoj duelu s Luďkem Zemanem na 2:1 ze svého pohledu. Vítěznou tečku ale dnešní Honzův příběh neměl. Na poslední dráze nezachytil Zemanovo tempo a v dorážce už manko dohnat nestihl. Někdy holt k zisku bodu stačí natřískat plné... Za stavu 2:2 na dráhy rozhodoval počet poražených kuželek a na ten těsně vyhrál Zeman. Pavel v závěrečné třicítce alespoň zmírnil svou porážku a ještě stáhl jedenáct kuželek ve prospěch svého týmu.

To nejlepší na konec, říká se a v tomto utkání to platilo měrou vrchovatou! Závěr zápasu měl opět na starost Michal Zatyko (603), který v posledních zápasech zaznamenal strmý výsledkový vzestup a Přemek Žáček (581), jenž po Pavlovi převzal roli koncáka. Podobně jako Honza, i Přemek měl s hornobenešovskou kuželnou nevyřízené účty. Jeho dnešní první dráha (118) velmi nápadně připomínala jeho poslední představení tady, kdy výsledkovou blamáž zažehnával až druhou šedesátkou. Tentokrát naštěstí nakopl motory o něco dříve. Po šedesáti hodech byl stav Přemkova duelu s Janem Fadrným nerozhodný 1:1 (256:265). Michal rozjel jaro tak, jak zakončil podzim. Výbornou úvodní šedesátkou (299) potvrdil vzrůstající formu a pohodlně se dostal do vedení 2:0 o čtyřiatřicet kuželek. Ze svého tempa nemínil hostující borec slevit ani po změně stran. Třetí třicítka byla ještě lepší než ty předchozí! Už v plných posbíral skvělých sto a tři kuželky k tomu, které v dorážce rozmnožil o dalších dvaapadesát. Michal v tu chvíli vedl už 3:0 na dráhy, měl vítězství v kapse a před sebou další pokus posunout hodnotu osobního rekordu přes hranici šesti stovek. Přemek se po šedesátce těšil na dráhy 1-2, na kterých se cítí jako ryba ve vodě. Už v minulém ligovém utkání v Horním Benešově se na nich dostal o dva kolky přes hranici třístovky a dnes jich bylo ještě více! Třetí třicítku (161) Přemek s naprostým přehledem vyhrál a otočil stav drah ve svůj prospěch na 2:1. Vzhledem k rozdílu poražených kuželek mezi ním a domácím Fadrným definitivně pohřbil naděje hornobenešovského kuželkáře na bodový zisk. Závěrečnou drahou (155) korunoval výborný výkon a zpečetil své vítězství. Poslední tajenku utkání měl rozluštit Michal na dráze označené velkou čtyřkou. Ve hře do všech kuželek připsal na své konto pětadevadesát dřev. V ten moment ho od šestistovky dělilo padesát jedna kuželek. Úvodní trojhoďák dával naději, že by se to mohlo povést. Následně však přišla dlouhá devítka na šest hodů a už už to vypadalo, že ani tentokrát Michal magickou hranici neprolomí. Sto patnáctým hodem ale přišla devítka a hned na to další... a další! V táboře ostravského celku začalo být veselo. Závěrečné tři hody si hostující hráč pohlídal a poprvé v kariéře se mohl radovat z výkonu začínajícího šestkou! K jeho bravurnímu výkonu mu výrazně dopomohl i zmíněný Petr Basta, který Michalovi po celou dobu jeho hry poskytoval potřebný "odmašťovací" servis :-).

Zápas plný vynikajících výkonů, dvou šestistovek, jednoho vyrovnaného a jednoho překonaného osobního maxima se zapíše mezi ty nejpovedenější v historii klubu. V dalším ligovém utkání přivítáme na domácí kuželně Litovel. Zápas začíná v sobotu 22. ledna v 15:30.