Vzhůru do osmifinále poháru! Moravskou Slavii porážíme v součtu obou zápasů 7:5!

03.03.2022

PRVNÍ ZÁPAS  |  První ze dvou zápasů úvodního kola nadstavby proti Moravské Slavii Brno odehrál tým Hlubiny na domácí půdě. Družstvo ve složení Přemysl Žáček, Petr Basta, Jan Žídek a Martin Marek nastoupilo proti druholigovému soupeři v neděli 6. února dopoledne po úspěšném ligovém mači v Prostějově. Hrstka diváků se těšila na nezvyklý souboj čtyř proti čtyřem v disciplíně 120hs. 

Jako první do utkání nastoupil Přemek Žáček (575), proti kterému stál mladý Jiří Hanuš. Po úvodních zahřívacích patnácti hodech do plných už na drahách byla k vidění jasná dominance domácího hráče. Po šedesátce Přemkovi na počítadle svítila cifra 299. Jeho soupeř nasbíral o osmapadesát kuželek méně. Podobně propastný rozdíl mezi výkony obou borců přinesla i druhá polovina jejich duelu. Přemek sice maličko ubral z tempa, přesto proti trápícímu se soupeři neztratil ani dráhu. Svému týmu získal první bod a také sto deset kolků k dobru. Druhým v pořadí byl Petr Basta (569). Ten do utkání vstoupil průměrnou drahou, na bod to ovšem hlubinskému srdcaři stačilo. Petrův dnešní soupeř, Brněnský Radek Šenkýř, se však s naší saduritovou drahou sžil vcelku rychle, vzápětí totiž srovnal na 1:1. Fantastickou podívanou přinesla třetí třicítka, kterou vybojoval náš hráč poměrem 162:150! To se později ukázalo jako jeden z klíčových momentů celého dvojzápasu. Závěrečná dráha sice patřila opět hráči z jižní Moravy, Petr ale udržel svůj náskok a zvítězil o osm kuželek.

V polovině zápasu ostravští vedli 2:0. Za tohoto stavu na dráhy nastupovala dvojice Žídek (538) - Antoš (606). O tom, že hráč "Morendy" nedá kůži lacino a bude chtít se zápasem něco udělat, se začal Honza přesvědčovat od prvních hodů. Premiéra Pavla Antoše na hlubinské dvoudráze byla výtečná. První šedesátku ukončil ziskem 305 kuželek, přičemž vedl 2:0 na dráhy. Honza v tu chvíli ztrácel pětadvacet dřev. Druhá polovina hry přinesla v podstatě totožný obrázek, Honzovi zápas nevyšel, jeho soupeř pokračoval v krasojízdě a dál sbíral setové body. Po sto dvaceti hodech měl na kontě všechny čtyři a k tomu zaznamenal historicky první šestistovku, která kdy na naší kuželně padla! Antoš stáhl náskok domácích na osmapadesát kuželek. Závěr zápasu proto sliboval zajímavou podívanou. Pozici koncáka obsadil Martin Marek (618), proti němu stál Milan Klika (590). Oba soupeři se do toho pustili pěkně od podlahy, Martin si poradil se svou neoblíbenou drahou a dostal se do vedení. Naopak na "dětské" dráze č. 2, jak se o ni často mluví, se dlouho nemohl chytit a resultovalo z toho vyrovnání na 1:1 (306:292). Důležitou třetí třicítku získal opět Martin, kterému se v tomto zápase výjimečně dařilo v plných. I díky tomu se dostal před poslední drahou do výhody. V poslední sérii třiceti hodů mu stačilo neprohrát o více než třiadvacet kuželek. Domácí kuželkář ale neponechal nic náhodě, pokračoval v nastoleném tempu a dovedl svůj duel proti výborně hrajícímu Klikovi ke konečné výhře 3:1. Svým skvělým výkonem 618 kuželek navíc překonal svůj osobní rekord a ani ne hodinu starý rekord kuželny na 120hs!


ODVETA  |  Ve středu 2. března zajížděli hráči Unie do Brna s nadějným základem v podobě domácí výhry 5:1. Bylo jasné, že k jistotě postupu stačí v jihomoravské metropoli uhrát dva body. Podle toho taky hosté postavili svou sestavu...

Překvapením byla absence Milana Kliky na domácí soupisce. Při tom, jaké výkony domácí borec předvádí, to byla vlastně docela klika :-). Místo něj brněnští do utkání nanominovali Pavla Košťála, proti kterému se postavil Přemek Žáček (571). Druhou dvojici tvořili Jan Žídek (508) a domácí Radek Šenkýř. Vstup do odvety byl ze strany Hlubiny ten nejhorší možný. Zatímco oba kuželkáři z domácího celku na prvních drahách překonali hranici sta padesáti kolků, hosté měli po šedesátce na kontě pouhých 259 kuželek. Druhá třicítka už byla přece jenom vyrovnanější. Přemek i díky třem chybám svého soupeře se štěstím uzmul bod a vyrovnal. Honza bohužel v ten moment prohrál už šestou dráhu v pohárovém dvojzápase v řadě. Ani po změně stran pak ze strany hostujícího hráče nepřišlo probuzení, naopak. Výborně hrající Šenkýř si pohodlně dokráčel pro třetí dráhu v zápase a s předstihem zajistil bod svým barvám. Na opačných drahách mezitím sváděl důležitý souboj Přemek. O tom je známo, že po nepříliš povedené první šedesátce umí zabrat a atakovat třístovku v té druhé. Naštěstí pro něj i celou Hlubinu to potvrdil i dnes. Na třetí dráze otočil vývoj duelu na 2:1 a vypracoval si důležitý náskok před poslední drahou. Tu nakonec taky získal, zvítězil celkově 3:1 na dráhy a zajistil velmi cenný bod. Honza ani v tomto duelu nezískal žádnou dráhu a prohrává 0:4.

Druhá polovina utkání měla ze strany hostí jasný cíl, urvat alespoň jednu výhru. To by znamenalo jistý postup do osmifinále. Na Pavla Antoše, který zářil v prvním zápase, byl nasazen Petr Basta (526) a Martin Marek (577) svedl souboj s Jirkou Hanušem. První dráhy přinesly bod na obou stranách, Brnu zajistil bod Antoš, Hlubině zase Martin, který zlomil odpor soupeře dvěma hodovkami v dorážce v řadě. Stejnou mincí ale Hanuš Martinovi oplatil hned na druhé dráze a bylo vyrovnáno. Petr začal na svého soupeře ztrácet. Po šedesáti hodech měl na kontě sice slušných 270 kolků, na výborného Antoše to ale bylo málo. Třetí třicítka přinesla opět dělbu bodů. Antoš definitivně stvrdil své vítězství a všechna pozornost se tak soustředila na duel hraný na drahách 1-2. Martin si třetí třicítkou vzal zpět své vedení nad Jiřím Hanušem. Oba tito soupeři se v zápase až neskutečně trápili v plných. Pouze jednou se Martin dostal přes hranici devadesáti kuželek... Jejich duel tak rozhodovala dorážka. Tu poslední zvládl ostravský hráč s velkým přehledem (69), zvítězil 3:1 a připsal na konto svého týmu postupový druhý bod! Petrovi v utkání nebyl souzen ani čestný úspěch, to ho ale nemuselo pranic mrzet. Se svým týmem navzdory porážce 2:4 vybojoval historický postup do osmifinále Poháru ČKA!

V letošním pohárovém ročníku už jsme za sebou nechali týmy Přerova "C" a teď i druholigové Moravské Slavie Brno. Odměnou za postup do osmifinále bude hráčům Unie jejich další soupeř, los pavouka nám totiž přiřkl Interligové Husovice! Termíny utkání zatím nejsou známy, už teď je ale jisté, že se na kuželně Unie Hlubina schyluje k velkému kuželkářskému svátku a fantastické podívané!