Z Přemyslovic si body nevezeme Přemyslově šestistovce navzdory. Béčko si doma poradilo s Horním Benešovem.

08.11.2021

Po dlouhé pauze, během níž české reprezentantky přivezly ze světového šampionátu v Polsku stříbrné medaile, se opět rozjíždí ligový kolotoč. Áčko po třítýdenním půstu čekal těžký soupeř z Přemyslovic. Pro tento zápas už byl k dispozici i Tomáš Rechtoris, který ale vzhledem k chybějící herní praxi zatím zůstal jen mezi náhradníky.

Úvod zápasu tentokrát patřil Martinu Markovi (524) a netradičně také Michalu Zatykovi (515). Martin nastoupil proti Ivanu Říhovi, kterého půl druhého roku zpátky dokázal na drahách přemyslovické kuželny porazit, a i dnes do zápasu vstoupil lépe. Nebyla to sice bůhvíjak vydařená třicítka, ale přinesla vedoucí bod. Na rozdíl od druhé, která se hostujícímu hráči zle nevyvedla. Už po plných měl domácí Říha náskok pětadvaceti kuželek, který v dorážce o další devítku rozšířil a vyrovnal na 1:1. Podobný průběh měl i duel na drahách 3-4. Zahajovací třicítku Michal vyhrál, ve té následující už ale i on tahal za kratší konec a po šedesáti hodech hrál se svým soupeřem Edou Tomkem nerozhodně. Změna stran přinesla zlepšení Martinova výkonu. Ten se oklepal ze strašidelné úvodní šedesátky a drahou 142 se znovu dostal do vedení. Výhodu před poslední drahou získal i Michal, který udržel náskok z plných a upravil na 2:1 ze svého pohledu. Na závěrečné dráze se hra přelévala ze strany na stranu. Chvíli brali oba body hosté, chvíli domácí... Martin si v plných vytvořil náskok patnácti kuželek. Domácí Říha ale nesložil zbraně, fantastickou dorážkou (71), ve které si pomohl dvouhoďáky i devítkou nepříznivý vývoj duelu otočil a při konečném stavu drah 2:2 bral zasloužený bod za vyšší celkové číslo. Michal si dokonce mohl dovolit svou poslední dráhu i prohrát, nanejvýš však o devět kolků. O tento náskok ale přišel už ve hře do plných, kdy domácí Tomek ostravskému kuželkáři utekl o čtrnáct dřev. V dorážce se pak situace měnila každým hodem. Rozuzlení přinesl až úplně poslední hod, kdy Michalovi na kříži stálo pět kuželek a k zisku bodu mu stačilo porazit jedinou. Minul a připravil tím sebe i tým o půl bodu.

Za průběžného stavu 1,5:0,5 ve prospěch domácích Přemyslovic nastupovala na dráhy dvojice Petr Basta (521) a v dobré formě hrající Jan Žídek (566). Petr do utkání vstoupil slušně, po úvodních patnácti hodech měl osm kolků k dobru. Obrázek hry se ale rychle změnil, domácí Radek Grulich výbornou dorážkou vybojoval bod pro své barvy. To si hostující hráč nenechal líbit a na druhé dráze Grulichovi oplatil stejnou mincí. Drobnou ztrátu z plných dohnal výbornou dorážkou a vyrovnal na 1:1. Honza, který zažívá povedený vstup do sezóny, zahájil svůj dnešní duel proti Michalu Kolářovi znamenitě. Plné přes sto podpořil bezchybnou dorážkou a ujal se vedení o 39 kuželek (164:125)! Jako první z hostí také dokázal bodovat i na druhé dráze, i když mu k tomu svým "vyhořením" do plných (67) výrazně pomohl domácí hráč. Ale co, dalších čtyřiadvacet dřev do plusu a vedení 2:0. Zpět k Petrovi - ten si ve třetích plných zavařil, jeho soupeř se dostal do vedení o deset klacků. Dorážku měl hostující borec sice lepší, ale k tomu, aby vyhrál dráhu mu chyběl hod do plných - 1:2. Závěrečnou třicítku tak musel Petr pro zisk týmového bodu vyhrát o šestnáct kuželek. Nestalo se, naopak přišla pořádná nadílka. Už po plných byl Radek Grulich jasně lepší a skvělou dorážkou (71) svou dominanci jen potvrdil. Petr na poslední dráze ztratil padesát kuželek a prohrál celkově 1:3. Honzovi po šedesáti hodech chyběl jediný kolek k hranici tří set kuželek. Skvěle načatou "stodvacku" si třetí drahou maličko pokazil, mrzet ho to ale příliš nemuselo, neboť i v tomto případě to stačilo na bod. A protože to byl bod s pořadovým číslem tři, bylo jasné, že Honza připíše na konto Hlubiny první celý bod. Závěrečnou drahou ještě upravil na konečných 4:0.

Před poslední čtveřicí toho dne vedli domácí kuželkáři 2,5:1,5 o pouhých 6 kuželek. Vyrovnaný duel chtěli na stranu hostů překlopit Pavel Marek (492*) a Přemek Žáček (604). Jenže - Pavel od úvodu ztrácel, domácí Sedláček, jenž v dosavadním průběhu sezóny svými výkony nijak neoslňoval dnes prostě měl svůj den. Na první dráze našemu hráči nadělil třicet kuželek a dostal se do vedení. To navýšil vzápětí, když už v plných Pavlovi utekl o třináct dřev, a i když si v dorážce dovolil pět chyb, bylo z toho vedení 2:0 a dalších sedm kolků ve prospěch domácího družstva. To však nebylo ze strany Sedláčka zdaleka vše... Odskočme si ale na dráhy, kde sváděl souboj Přemek Žáček s Tomášem Frausem. Hostující hráč, kterého poslední dobou limitují zdravotní problémy doháněl Pavlovu ztrátu, první dráhu vyhrál s přehledem (156:118). Druhá třicítka v jeho podání byla stejně tak povedená a ve chvíli, kdy se vedení přelévalo z jedné strany na druhou, přidal na konto ostravských dalších důležitých osmnáct kolků... Pavlův nezdar z úvodní šedesátky nezůstal bez odezvy a přišlo na řadu střídání. Na druhou půlku duelu nastoupil Tomáš Rechtoris. Bohužel ani on domácímu Sedláčkovi příliš vrásek nenadělal, přičtěme to ale jeho nerozehranosti a také skvěle hrajícímu hráči Přemyslovic. Sedláček třetí drahou získal definitivní jistotu zisku bodu, když po vyrovnaných plných Tomášovi frnknul v dorážce - 0:3. Svůj velmi kvalitní výkon korunoval poslední drahou (92+71), kterou uzavřel skóre duelu na 4:0 a svým barvám také zařídil rozhodující náskok, když Pavla s Tomášem porazil o 101 kuželek. Zpět k Přemkovi - tomu se zhruba po sedmdesáti hodech opět ozvalo zranění a s exportem nějakých bodů do Ostravy to v tu chvíli začalo vypadat zle nedobře. Hostující borec ale ukázal, že je mužem nezlomné vůle a dřel dál. Třetí dráhu těsně vyhrál, a i on s předstihem zajistil svému týmu bod. O vítězi tak rozhodoval už pouze celkový součet poražených kuželek. Ten však měli nakonec vyšší domácí, navzdory skvěle finišujícímu Přemkovi. Poslední drahou (159) se o čtyři kolky dostal přes hranici šesti set kuželek a zaznamenal tak první letošní "šestikilo" hráčů Unie. Ani díky tomuto famóznímu výkonu však hostující družstvo na body nedosáhlo a vrací se do Ostravy s porážkou 2,5:5,5 o 34 kolků.

Další zápas Hlubina sehraje s neméně těžkým soupeřem. V sobotu 13. listopadu od 15:30 ji na kuželně v Porubě čeká tým Chvalíkovic.Družstvo "B" tentýž den ráno hostilo na svých drahách Horní Benešov "C" a chtělo si spravit náladu po nevydařené předehrávce s Rýmařovem.

Vedoucí týmu Petr Chodura do první dvojice nasadil Rudolfa Rieznera (406), kterému ale začátky zápasu vidno příliš nepasují. Utrápený výkon z první dráhy na dvojce sice napravil, na soupeře to ale nestačilo. Prohrává o 34 kuželek. Dotáhnout ztrátu se povedlo záhy Michalu Babincovi (447), který ale také těžil až z výborné druhé dráhy (245). Zdeňku Habartovou porazil o devětatřicet kuželek a srovnal. Jako třetí se na dráze představil František Oliva (426) a pokračoval v trendu předchozích dvojic. Na rozdíl od svých spoluhráčů ale vyhrál obě dráhy, svou soupeřku porazil o sedmnáct dřev a otočil stav duelu na 2:1.

Druhý "poločas" zahájil v dresu domácích Pavel Krompolc (422). Ani on nebyl výjimkou a ztrátu z první dráhy doháněl na všeobecně oblíbenější dráze číslo dva. Byl to nejvyrovnanější souboj utkání, o vítězi rozhodla až dlouhá poslední devítka hostujícího Petra Dankoviče. Domácí borec vítězí o tři kuželky a zvyšuje na 3:1. Předposlední dvojici tvořili Roman Grüner a Miloslav Petrů. Domácí srdcař začal dobře, po padesáti hodech držel těsné vedení (224:214). Dvojka mu ale nevyšla, zejména tedy dorážka byla (Roman odpustí) tragická, čehož Petrů využil a snížil na 2:3 z pohledu hostí. Vše bylo v tu chvíli otevřené, náskok Hlubiny byl ten tam, hosté měli k dobru jedenáct kuželek. Závěr patřil Petru Chodurovi a Barči Bártkové. Petr si bezchybnou drahou došel pro 211 kuželek, a i díky devíti chybám soupeřky opět vrátil náskok na stranu ostravského celku. Ten nakonec ještě mírně navýšil, když i ve druhých padesáti hodech nastřádal více kolků než soupeřka.

Béčko vítězí ve vyrovnaném utkání 6:2 o 24 kuželek. K dalšímu utkání zajíždí do Nového Jičína.