45 let memoriálů na Hlubině: 1. díl

07.06.2022

Blíží se léto a s ním další seriál článků pro překlenutí přestávky v mistrovských soutěžích, tentokráte na téma hlubinské memoriály. Ty se na Hlubině konají už od roku 1977, tedy úctyhodných 45 let. V jednotlivých dílech Vám představíme osobnosti našeho klubu, na jejichž počest se tyto turnaje hrály a hrají. Dočtete se také něco málo o výsledcích, vítězích, rekordech, zajímavostech nebo známých hráčích, kteří se na nich představili.


Memoriál Josefa Péčiho (1977-1981)

Josef Péči přišel na Hlubinu z Baníku začátkem sedmdesátých let. Za náš klub odehrál celkem tři sezóny. Začínal v béčku Hlubiny v sezóně 1972/1973. Následující roky už hrál krajský přebor za Hlubina "A". Třikrát se zúčastnil přeborů jednoty, ve kterých dosáhl svého nejlepšího umístění v roce 1974, a to čtvrtého místa. Ke svému poslednímu zápasu v našem dresu nastoupil v září 1974 v Michálkovicích. Kromě hráčské kariéry se rovněž věnoval trenérské práci, konkrétně vedl nové začínající hráče.

První ročník memoriálu Josefa Péčiho se uskutečnil na naší kuželně 26. února 1977. Na rozdíl od současného memoriálu, se jednalo o jednodenní turnaj. Zúčastnilo se ho devět tříčlenných družstev mužů. Hrálo se na 60 hodů sdružených. Historicky prvním vítězem a držitelem putovního poháru se stalo domácí družstvo TJ Unie Hlubina ve složení Alois Krečmer, Jaroslav Káňa a Ivan Marek celkovým výkonem 713 bodů.

Zajímavostí tohoto turnaje bylo, že v pořadí čtvrtý ročník se nekonal na Hlubině, ale na kuželně VOKD Poruba. Stalo se tak v lednu 1980. Důvody této změny ani výsledky nám bohužel nejsou známy.

Po roce se memoriál opět vrátil na Hlubinu a byl to nakonec jeho poslední ročník. Ve dnech 23. - 24. ledna 1981 se zde představil rekordní počet jedenácti tříčlenných družstev. Hrálo se nově na 100 hodů sdružených. První místo obsadili muži TJ Vítkovice výkonem 1257 bodů před Hlubinou (1222). Soutěž jednotlivců vyhrál díky lepší dorážce Alois Kovalčík z Vítkovic s 425 poraženými kuželkami před naším hráčem Milanem Tvrdým.

První hlubinský memoriál se odehrál ještě na asfaltových drahách a první dva ročníky dokonce s ručním stavěním bez automatických stavěčů kuželek, které byly instalovány až v létě 1978. Dnes zcela nemyslitelná věc. I proto možná tak nízká účast, ale to se mělo změnit.

Na další memoriál jsme si počkali čtyři roky. V září 1985 se začala psát historie memoriálu Jaroslava Káni, ale o tom už více v následujícím díle našeho seriálu.

- pm -