Mistři: 3. díl – dorost

28.06.2023

V dalším díle našeho seriálu se zaměříme na hlubinské úspěchy v dorosteneckých soutěžích družstev. Hlubina v nich startovala od sezóny 1983/1984 a vybojovala dosud tři mistrovské tituly.

Prvního titulu jsme se dočkali v ročníku 1990/1991, kdy se soutěž hrála jako Oblastní přebor dorostu. Před touto sezonou jsme doplnili dvojici našich odchovanců Marek R. a Konečný V. o hráče Skopala z Bílovce a sestry Gaborčákovy z Vítkovic. V tomto složení se Hlubina stala rázem jedním z favoritů. Soupeři nám tehdy byli Přerov, Chvalíkovice, Sigma Opava, Staříč a Ostroj Opava. Naše družstvo po smolném začátku a dvou těsných porážkách neztratilo na jaře ani bod a se ziskem 14 bodů a průměrem 1118 kolků, vyhrálo celou soutěž a mohlo se radovat z postupu do Moravskoslezského přeboru. Tímto vítězstvím se zároveň probojovalo na závěrečný turnaj mistrovství Moravy a Slezska v Ratíškovicích. Tam získalo pro Hlubinu další cenný úspěch, když skončilo na 3. místě v soutěži na 3x200hs výkonem 2215 bodů. Družstvo se opíralo o velmi dobré výkony Radima Marka (průměr 396,4) a vyrovnaný kádr dalších čtyř hráčů, kterými byli Martin Skopal, Kamila Gaborčáková, Karin Gaborčáková a Vladimír Konečný. Trenérem byl Antonín Žídek. Moravskoslezský přebor, resp. pozdější 2. KLD pak hráli naši dorostenci celkem pět sezón až do roku 1996.

Na další mistrovský titul jsme si museli počkat do sezóny 2003/2004. V té době jsme měli dokonce dvě dorostenecká družstva, které hrála Severomoravský oblastní přebor dorostu skupiny A. Kromě nich v této soutěži startovala družstva Valašského Meziříčí "B" a "C", Kelče, Opavy, Michálkovic, Přerova a Oder. Po třech druhých a jenom třetím místě v letech 2000 až 2003 dorostenci Hlubiny tentokrát zcela suverénně oblastní přebor vyhráli se ziskem 30 bodů ze 16 utkání, výborným průměrem 1183 bodů a skóre 120:16. Stanovili tak nejlepší průměr všech našich dorosteneckých družstev v dosavadní historii klubu. Družstvo hrálo ve složení Tomáš Rechtoris, Jan Vlček, Martin Havlas a Lukáš Káňa. Výraznou měrou se o tento úspěch přičinili zejména Tomáš Rechtoris, který byl s průměrem 403,5 nejlepším hráčem celé soutěže a druhý Jan Vlček s průměrem 401,1. Trenérkou byla Anička Káňová. Jako vítěz skupiny A se probojovali naši kluci do finále o mistra Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje proti vítězi skupiny B, kterým byli dorostenci Prostějova. Ve finálovém dvou utkání sice těsně podlehli 11:7 (2454:2445), ale bez ohledu na to si vybojovali postup do Severomoravské divize.

V sezóně 2005/2006 přišel třetí a zatím poslední mistrovský titul. Naši dorostenci v té době hráli Severomoravskou divizi skupiny B, ve které byli spolu s nimi Sedlnice, Přerov "A" a "B", Odry, Lipník, Michálkovice, Hranice, Minerva Opava, SKK Ostrava a VOKD Poruba. Sestava Michal Hejtmánek, Michal Babinec, Martin Marek a Pavel Papaj ukončila tuto soutěž se ziskem 36 bodů, průměrem 1132 a skóre 129:31. Kluci v sezóně prohráli jediné utkání a s náskokem osmi bodů s přehledem vyhráli celou soutěž a postoupili do 2. kuželkářské ligy dorostu. Nejlepším naším hráčem byl Michal Hejtmánek s průměrem 392,9. Trenérem úspěšného týmu byl Jiří Břeska. Ve 2. kuželkářské lize skupiny C pak Hlubina vydržela pouze jednu sezónu.

Druholigová sezóna 2006/2007 byla také poslední, kdy se dorostenecké družstvo Hlubiny zúčastnilo některé z mistrovských soutěží. Snad se to již brzy změní a dočkáme se i dalších úspěchů.

- pm -